NázoryŠOKUJÚCE KAM SLOVENSKO DOSPELO! Za Dzurindu v 2004 rabovali...

ŠOKUJÚCE KAM SLOVENSKO DOSPELO! Za Dzurindu v 2004 rabovali obchody asociáli, za Hegera v 2021 demonštrujú ľudia voči nariadeniam, bez opory v zákone

-

ŠOKUJÚCE KAM SLOVENSKO DOSPELO! Za Dzurindu v 2004 rabovali obchody asociáli, za Hegera v 2021 demonštrujú ľudia voči nariadeniam, bez opory v zákone

Napätá situácia v supermarkete v predajni Lidl v Prievidzi. (Zdroj: Nový Čas)

Na problém upozornili tvnoviny.sk s tým, že šlo o organizovanú skupinu asi dvadsiatich ľudí. Bez rúšok sa domáhali nákupu, blokovali pokladne a konzumovali tovar, za ktorý nezaplatili.

Video z akcie skupiny v Lidl Prievidza

Obchodníci sú v danej situácii pomerne bezradní. Ľudia totiž prešli okolo bezpečnostnej služby s rúškami, tie si zložili až v predajni. Hovorca Lidl Slovensko pre TV Markíza potvrdil, že antirúškari tovar konzumovali bez zaplatenia.

Zamestnanci si s protestujúcimi ľuďmi nevedeli dať rady, preto zavolali políciu. Hoci prišlo viacero hliadok, s antirúškarmi si nevedeli poradiť. Incident trval viac ako dve hodiny a predajňu potom museli zatvoriť.Policajti účastníkov protestu identifikovali a môžu im udeliť pokutu až do výšky tisíc eur.

A ČO SA DIALO V ROKU 2004? (Zdroj: Denník SME, 25.2.2004)

Na Rómov v Trebišove polícia nasadila vodné delá

TREBIŠOV – Masové nepokoje stoviek Rómov od pondelkového podvečera paralyzujú časť Trebišova. V niekoľkých konfliktoch medzi Rómami a políciou prišlo k prvým zraneniam. Situácia v osade, v ktorej žije vyše tritisíc Rómov, je mimoriadne nervózna.

Prvá zrážka asi stovky Rómov s políciou vypukla v pondelok popoludní v centre Trebišova. Zhromaždenie bolo nepovolené, policajti začali Rómov vytláčať k osade, tí do nich hádzali kamene a prázdne fľaše. Jednu predajňu pritom stihli vyrabovať, ešte v noci ležali pred vchodom balenia múky a krupice.

Stovky ozbrojených policajtov vrátane kukláčov v helmách s ochrannými štítmi napokon Rómov zatlačili do osady a obkľúčili ju.

Okolo ôsmej vnikli do osady, použili vodné delo, svetlice, delobuchy a podľa viacerých Rómov aj slzný plyn. Rómovia výzvy polície na rozchod nerešpektovali, skandovali heslá „Fašisti!“ a „My chceme jesť!“

Mladší Rómovia hádzala kamene, ktoré ľahko zranili dvoch policajtov a poškodili dve autá. Vzápätí polícia razantne zakročila. „Bili nás hlava-nehlava, strieľali aj do luftu,“ kričal jeden z Rómov.

Po hodine sa situácia trochu upokojila, ale osada zostala uzavretá. Tesne po polnoci priletel z Bratislavy minister vnútra Vladimír Palko.

Jeho hovorca Boris Ažaltovič odmietol obvinenia, že zásah bol neadekvátny. „Polícia môže použiť prostriedky, na ktoré ju oprávňuje zákon,“ povedal s tým, že nešlo o sociálne nepokoje.

Polícia osadu strážila celú noc a na akcii sa zúčastnilo 248 policajtov.

Okolo jedenástej doobeda sa začala sa ďalšia vlna násilností. Jeden z mladých Rómov začal ukazovať novinárom zranenia a kričal, že ho zbili kukláči. Pridali sa k nemu ďalší a asi 30 Rómov vrátane detí sa preto rozbehlo smerom k autobusu s policajtmi a zaútočili kameňmi.

Niekoľko stoviek policajtov a kukláči opäť vtrhli do osady a aj s vodným delom. Rómovia sa rozpŕchli po okolitých poliach, väčšinu z nich do hodiny policajti zadržali.

Osada bola včera po celý deň obkľúčená a nikto si netrúfol odhadovať ďalší vývoj.

Spolu bolo na políciu predvedených 69 Rómov, z toho viacerí zostanú vo väzbe.

Strach majú ľudia v nárazníkovej zóne

V Trebišove majú strach najmä obyvatelia tzv. nárazníkovej zóny – Švermovej a Záhradnej ulice. Boja sa už nielen o majetok.

„Oni zdivočeli a teraz si s nimi už nikto neporadí. Policajti tu navždy nebudú a bojíme sa, že po obchodoch môžu začať rabovať aj naše domy,“ povedal jeden z obyvateľov Švermovej ulice.

Ďalší zo strachu od pondelka po zotmení radšej ani nevychádzajú z domu.

Zdroje: https://www.cas.sk/clanok/2603423/sokujuce-video-z-lidla-v-prievidzi-ludia-bez-rusok-blokovali-predajnu/

https://www.sme.sk/c/1277418/na-romov-v-trebisove-policia-nasadila-vodne-dela.html

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás