fbpx
NázorySmrteľné bludy NATO a Atlantickej rady

Smrteľné bludy NATO a Atlantickej rady

-

Smrteľné bludy NATO a Atlantickej rady

Nasledujúci citát je z „issuebriefu“ Atlantickej rady o Ukrajine s názvom „Poskytovanie dlhodobej bezpečnosti pre Ukrajinu: členstvo v NATO a ďalšie bezpečnostné možnosti“, zverejneného 23. mája 2023.

Autormi dokumentu sú Hans Binnendijk a Franklin D. Kramer. Binnendijk je podľa webovej stránky Atlantickej rady „významným členom“ Scowcroftovho centra pre stratégiu a bezpečnosť Atlantickej rady, zatiaľ čo Kramer je tiež „významným členom“ a riaditeľom správnej rady Atlantickej rady. Kramer strávil čas v Pentagone a čiastočne sa zameriava na NATO a Rusko.

Autori tvrdia:

„Existuje silný dôvod pre členstvo Ukrajiny v NATO. Najzrejmejším argumentom je, že odstrašovanie, založené na zárukách, partnerstvách, hrozbe sankcií a vojenskej pomoci Ukrajinu dvakrát zlyhalo. V záujme dlhodobej bezpečnosti Európy nesmieme dovoliť, aby odstrašovanie opäť zlyhalo. Platí to najmä v súvislosti s krajinou, ktorá obetovala tak veľa za svoju slobodu.“

Pred ruskou SMO Ukrajiny panoval v Európe konsenzus, že Ukrajina nespĺňa kritériá členstva. NATO „nikdy neponúklo Ukrajine a Gruzínsku formálny akčný plán na vstup, čo je pre nich nevyhnutný krok,“ napísal The New York Times v januári 2022 mesiac pred vstupom Ruska na Ukrajinu. Ukrajina je jednou z najskorumpovanejších krajín v Európe.

Okrem toho musí Ukrajina „splniť jedno z troch hlavných kritérií pre vstup do NATO: európsky národ musí preukázať oddanosť demokracii, osobnej slobode a podpore právneho štátu. V analýze z roku 2020 organizácia Transparency International, ktorá dohliada na boj proti korupcii, zaradila Ukrajinu na 117. miesto zo 180 krajín vo svojom indexe korupcie, čo je menej ako ktorákoľvek iná krajina NATO.

Toto všetko sa dostalo na vedľajšiu koľaj, keď sa Rusko rozhodlo ukončiť osem rokov trvajúce teroristické bombardovanie civilistov v Donbase, zločin proti ľudskosti, ktorý USG a jej európski „partneri“ ignorovali.

V apríli 2023 však šéf NATO Jens Stoltenberg povedal, že „všetky členské krajiny súhlasili s tým, že Ukrajina sa nakoniec pripojí k transatlantickej vojenskej aliancii“, informoval denník The Guardian. 

Pokiaľ ide o členstvo v EÚ, Ukrajina nemôže splniť potrebné požiadavky. Podľa správy Politico: „predstavitelia niektorých vlád EÚ, najmä Dánska a Portugalska, vyjadrili silnú neochotu udeliť štatút kandidátskej krajiny a tvrdili, že ak by Ukrajina nebola vo vojne, ani zďaleka by nespĺňala kvalifikáciu na začatie rozhovorov o členstve“.

Takzvané „kodanské kritériá“ vyžadujú, „aby kandidátska krajina dosiahla stabilitu inštitúcií zaručujúcich demokraciu, právny štát, ľudské práva, rešpektovanie a ochranu menšín, existenciu fungujúceho trhového hospodárstva, ako aj schopnosť čeliť konkurenčnému tlaku a trhovým silám v rámci Únie.“

Ukrajina neustále porušuje „rešpektovanie a ochranu menšín“ (osem rokov teroristického bombardovania etnických Rusov v Donbase, pri ktorom zahynulo okolo 14 000 ľudí, hoci skutočný počet nie je známy). Jej ekonomiku riadia oligarchovia. Ukrajina nie je schopná konkurovať Nemecku alebo Poľsku po kole neoliberálnej „šokovej terapie“ (Balcerowiczov plán), uvalenej na Poľsko.

Pokiaľ USG a „kolektívny Západ“ nebudú mať záujem o totálnu tretiu svetovú vojnu a jej ukončenie jadrovým vyhladením, nebude existovať žiadny praktický spôsob, ako zabezpečiť „odstrašenie“ v reakcii na krok Ruska zabrániť „zrýchlenému“ členstvu Ukrajiny v NATO, okrem ukončenia vraždenia etnických ruských civilistov na Kryme. Donecku, Chersone, Luhansku a Záporoží.

Pokiaľ ide o „slobodu“ na Ukrajine, mali by sme vziať do úvahy rozhodnutie prezidenta Zelenského zrušiť opozičné politické strany, postaviť mimo zákon Ruskú pravoslávnu cirkev (78% Ukrajincov sa identifikuje ako pravoslávni kresťania) a zatvoriť a znárodniť televízne stanice na kontrolu toku informácií. Ako to reprezentuje demokraciu, nie je vysvetlené.

Autori:

„Ukrajina si zaslúži plnú ochranu NATO. So zárukou dlhodobej bezpečnosti sa     Ukrajina bude môcť zúčastniť akýchkoľvek budúcich rokovaní s Ruskom s väčšou dôverou. Dôležité je, že členstvo Ukrajiny v NATO by nebolo jednosmerné. Ukrajinská armáda je jednou z najschopnejších a určite najviac bojovo skúšaných v Európe. Sú plne vycvičené na širokú škálu munície NATO, a preto sú interoperabilné so silami NATO. Ich vedomosti o tom, ako Rusko bojuje, by mali pre alianciu nevyčísliteľnú hodnotu.“

NATO sa nezameriava na „plnú ochranu“ Ukrajiny. Je úzko zamerané na rozdelenie Ruskej federácie, ktoré chce eliminovať ako konkurenta so zvýšenou pozornosťou venovanou ďalšiemu konkurentovi, Číne, pretože ďalšie problémy sa už „zahrievajú“ v Juhočínskom mori. Ukrajina je odrazovým mostíkom v snahe zničiť a balkanizovať to, čo zostalo z Ruska. Plán, ktorý ohromujúco zlyháva.

Podrobný pohľad na to, ako si USG a jeho „partneri“ predstavujú, že by mohli odstrániť Rusko, nájdete v správe RAND „Nadmerné rozšírenie a nevyváženie Ruska.“ Analytici RAND, uzamknutí v šesťdesiat rokov starej mentalite studenej vojny, fantazírujú o degradácii ruskej ekonomiky sankciami a ekonomickou vojnou. Napriek sankciám však ruská ekonomika zaznamenala mierny rast, zatiaľ čo USA utrpeli negatívny rast a vstúpili do recesie.

Vyššie uvedený citát odhaľuje skutočný cieľ NATO, USG a jeho európskych partnerov – premeniť Ukrajinu na trvalú bojovú zónu v zdĺhavej vojne s cieľom zničiť Rusko a uviesť návrat do roku 1990, keď sa oligarchovia po páde Sovietskeho zväzu vyplienili krajinu a umožnili šírenie chudoby.

Netreba dodávať, že Rusko nedovolí, aby sa to zopakovalo. USG neokonzervatívci veria, že sú neporaziteľní, neberúc do úvahy ich  zlyhania v Iraku a Afganistane. Psychopati vždy podkopávajú svoje vlastné projekty.

USG bude nepochybne pokračovať súčasnou cestou, nedbajúc na svoje zlyhania, patologicky ignorujúc masívne a neriešené utrpenie, ktoré spôsobili miliónom nevinných ľudí a pokrčiac ramenami nad vyhliadkami nukleárnej zimy a miliardami nevinných ľudí, hladujúcich a padajúcich pod kladivom násilia až do pádu civilizácie.

Kurt Nimmo, 5. júna 2023

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás