DomáceSme v byrokratickej pasci: Ministerstvo dopravy to chce zmeniť

Sme v byrokratickej pasci: Ministerstvo dopravy to chce zmeniť

-

Sme v byrokratickej pasci: Ministerstvo dopravy to chce zmeniť

BRATISLAVA 5. januára (SITA) – Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície, ktorý pripravuje Ministerstvo dopravy SR, má riešiť najmä ich prípravu a verejné obstarávanie. Teda najväčšie problémy infraštruktúrnych projektov, pričom celý proces od prípravy až po realizáciu trvá priemerne štrnásť rokov. Spomínaný zákon má podľa rezortu dopravy výrazne skrátiť prípravu všetkých dôležitých stavieb. „Toto je to, čo Slovensko najviac potrebuje,“ povedal na sociálnej sieti vo videu o návrhu uvedeného zákona minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Podľa rezortného šéfa zákon sa zameria práve na fázu prípravy a verejného obstarávania. A to bez obmedzovania občanov a verejnosti v prístupe a možnostiach vyjadrovať sa v prípravnom konaní, či bez zasahovania do vlastníckeho ústavného práva občanov dotknutnutých vyvlastňovacími procesmi. „V prvom rade skracujeme lehoty a snažíme sa to robiť najmä na strane úradu, nie na strane verejnosti. Zavádzame relatívne revolučné princípy možnosti určenia určitej inštitúcie na celý kolobeh procesov v oblasti vyvlastňovania aj povoľovania,“ priblížil obsah návrhu zákona o strategických investíciách minister dopravy.

Pre infraštruktúrne projekty má byť úplne zrušené územné rozhodnutie. „V prípade, že stavba investície je v súlade s územným plánom, tak sa pôjde priamo do stavebného povoleniam,“ uviedol Ráž. V posudzovaní vplyvu stavieb na životné prostredie rezort navrhuje skrátiť lehoty na vyjadrovanie sa verejnosti aj na doručovanie a preberanie písomnosti.

Zmeniť sa majú tiež princípy vo vyvlastňovacom konaní bez vplyvu na občana, so zavedením predkupného práva. „V momente, ako bude strategická investícia schválená vládou alebo prvé strategické investície infraštruktúrnych projektov budú prílohou zákona, tak začína platiť predkupné právo pre investora,“ poznamenal minister. Investorom sa podľa neho v tomto prípade myslia spoločnosti v 100-percentnom vlastníctve štátu, napríklad Národná diaľničná spoločnosť (NDS). To by malo zabrániť, ako Ráž podotkol, špekuláciám s pozemkami, aké boli v minulosti, a zjednodušiť proces vyvlastnenia. „Zároveň predkupné právo bude aj vecným právom, bude sa môcť týmto predkupným právom už investor preukazovať v rámci konania,“ dodal.

Ministerstvo takisto navrhuje obmedziť úlohu Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) hodnotiť projekty už iba na ich začiatku. Tento zámer už kritizoval expert a poslanec Národnej rady SR Štefan Kišš (Progresívne Slovensko).„Robiť projekty bez dôslednej analýzy znamená predražené a horšie projekty,” zareagoval Kišš, ktorý šesť rokov ÚHP viedol. Návrh ministra Ráža obmedziť hodnotenie iba na začiatok projektov podľa Kišša zníži schopnosť projekty zlepšovať a upozorňovať na nevýhodné investície. „Ohrozuje tak efektívne investovanie verejných peňazí, na ktoré sa všetci skladáme z našich daní,” upozornil.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Zaujímavé. Pokiaľ sa týka obchvatov, prechmatov a nadchvatov Bratislavy, tak žiadna pasca, žiadny chrámený živočích. Budujeme, staviame, investujeme bez prekážok. Pokiaľ sa to týka ostatných Slovákov , tak je to úplne naopak

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás