fbpx
NázorySloboda prejavu a bezpečnosť platformy môžu existovať súčasne, tvrdí...

Sloboda prejavu a bezpečnosť platformy môžu existovať súčasne, tvrdí X

-

Sloboda prejavu a bezpečnosť platformy môžu existovať súčasne, tvrdí X

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) – Sociálna sieť X je zaviazaná pristupovať ku škodlivému obsahu zodpovedne, citlivo a spravodlivo. Zároveň však deklaruje, že jej záleží na slobode prejavu a chce sa vyhnúť cenzúre. Vo svojej správe o moderovaní obsahu, ktorej zverejnenie jej ukladá európsky zákon o digitálnych službách (DSA), uvádza, že X reaguje na nebezpečný a nezákonný obsah a pokračuje v jeho odstraňovaní, ale „existujú aj iné typy obsahu, pri ktorých môže byť vhodná škála potenciálnych rozumných, primeraných a účinných prístupov, ktoré sa tiež snažia vyvážiť základné práva“.

„Veríme a dokazujeme, že slobodný prejav a bezpečnosť platformy môžu existovať súčasne,“ tvrdí X.

Spomenutý zákon platí v Európskej únii (EÚ) od augusta. Reguluje veľké platformy, má ochrániť používateľov na internete a bojovať proti škodlivému obsahu. Takouto z platforiem je aj X, skôr známa ako Twitter, miliardára Elona Muska, ktorá po jeho prevzatí čelila kritike za nárast dezinformácií či nenávistných prejavov. Únia viackrát varovala, aby si sociálna sieť dávala pozor na nové pravidlá.

Zmluvné podmienky a pravidlá používania X sa podľa nej neustále prehodnocujú a sú informované spätnou väzbou od ľudí, ktorí platformu používajú. Pomáhajú zabezpečiť, aby sa každý cítil bezpečne, tvrdí X v správe, ktorá sa týka obdobia od 28. augusta do 20. októbra tohto roka.

X vysvetľuje, že obsah na platforme moderuje v podstate v troch kategóriách. Prvou je obsah a kontá, ktoré zostávajú, pretože neporušujú pravidlá. „Majte na pamäti: to, že príspevok neporušuje pravidlá, neznamená, že sa bude všetkým páčiť,“ prízvukuje X. Ďalšou kategóriou je obmedzenie dosahu pre obsah a kontá, ktoré by mohli potenciálne porušovať pravidlá, a týka sa to nenávistných prejavov či obťažovania. Poslednou kategóriou je odstránenie nelegálneho obsahu a zrušenie prístupu dotknutým používateľom. „Vieme tiež, že určité typy obsahu, ako sú cielené násilné hrozby, cielené obťažovanie alebo porušovanie súkromia, môžu byť mimoriadne škodlivé, ak sa neodstránia, a pred návratom na platformu buď priamo pozastavíme, alebo požadujeme odstránenie tohto obsahu,“ píše X.

Počas obdobia obsiahnutého v správe X podľa svojich slov po nahlásení nezákonnosti s výnimkou porušovania práv duševného vlastníctva podnikla kroky v súvislosti s 12 099 položkami obsahu. Globálne odstránila 99 položiek obsahu a zamedzila prístup k 11 998 položkám obsahu v členských štátoch EÚ. Proaktívne tiež zastavila prístup k 319 príspevkom v jednom členskom štáte. V súvislosti s porušovaním práv duševného vlastníctva celosvetovo zadržala obsah v reakcii na 1 829 hlásení.

„Účty sme pozastavili v reakcii na 855 hlásení o porušení práv duševného vlastníctva. Toto bol jediný typ porušenia miestnych zákonov, ktorý viedol k pozastaveniu účtu, keďže naše pravidlá riešia mnohé typy nezákonného správania,“ uvádza X. Z jej vlastnej iniciatívy podľa jej slov zadržali 1 účet za porušenie miestnych zákonov súvisiacich s nebezpečnými a/alebo nelegálnymi produktmi a v jednom členskom štáte a zabránili prístupu do 15 kont v jednom členskom štáte pre poskytovanie nezákonného obsahu.

V sledovanom období X tiež suspendovalo 60 377 účtov za porušenie pravidiel týkajúcich sa sexuálneho zneužívania detí a 2 878 účtov za porušovania pravidiel o násilí a nenávisti.

Na moderovaní obsahu v X pracuje 2 294 ľudí. Tímy pracujú na počiatočných správach, ako aj na sťažnostiach na počiatočné rozhodnutia na celom svete. Spoločnosť zapája aj strojové učenie.

Od 20. apríla do 20. októbra bolo v EÚ priemerne 115,2 milióna aktívnych príjemcov služby X.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás