DomáceŠeliga sa vracia a domáha sa vysvetlenia od GP,...

Šeliga sa vracia a domáha sa vysvetlenia od GP, či dokonca radí Čaputovej, jeden by nepovedal

-

Šeliga sa vracia a domáha sa vysvetlenia od GP, či dokonca radí Čaputovej, jeden by nepovedal

ŠELIGA: Žilinka by mal vysvetliť, ako je prokuratúra pripravená na prevzatie prípadov z ÚŠP

BRATISLAVA 9. februára (SITA) – Generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal verejne vystúpiť a povedať, ako je prokuratúra pripravená na prevzatie 1290 prípadov z Úradu špeciálnej prokuratúry, pokiaľ skutočne dôjde k jeho zrušeniu. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede exposlanec parlamentu Juraj Šeliga (Demokrati). Podľa vlastných slov chce vidieť jasný plán, ktorý zabráni kolapsu prokuratúry.

„Je tu obrovská obava a obávam sa, že sa to naozaj aj stane, že prokuratúra skolabuje,“ vyhlásil Šeliga. Podľa neho ÚŠP rieši komplikované prípady a spisy majú tisíce strán. Prokurátori ÚŠP pritom prechádzajú na generálnu prokuratúru, ale spisy na krajské prokuratúry. „Aký je plán, aký je postup?,“ pýta sa Šeliga.

Bývalý poslanec zároveň kritizoval Žilinku, že ten „zbabelo mlčal tri mesiace a ani raz nepovedal, že je proti tomu aby sa zrušila špeciálna prokuratúra“. Ak teda prokuratúra skolabuje a vyskytnú sa prieťahy v trestných konaniach, bude to podľa Šeligu „maslo na hlave“ generálneho prokurátora. „Som zvedavý, keďže tu už od 7. septembra zriadil komisiu, v akom stave to je, čo urobili a čo pripravili,“ dodal Šeliga.

Od 20. marca sa zruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Koalícia totiž schválila rozsiahlu vládnu novelu Trestného zákona. Jej prijatím sa okrem rušenia ÚŠP znížia niektoré trestné sadzby, a to od 15. marca. Za novelu hlasovalo 78 zo 78 prítomných poslancov vládnej koalície. Opoziční poslanci, ako aj pri predchádzajúcich hlasovaniach o novele, vytiahli hlasovacie karty a neprezentovali sa.

ŠELIGA: Prezidentka by mala podpísať novelu Trestného zákona, ústavný súd by mal viac času o nej rozhodnúť

BRATISLAVA 9. februára (SITA) – Prezidentka Zuzana Čapurtová by nemala vetovať ale rovno podpísať koaličnú novelu trestného zákona. Povedal to na dnešnej tlačovej besede bývalý poslanec parlamentu Juraj Šeliga (Demokrati). Ako vysvetlil, Ústavný súd SR by tým pádom mal viac času na to, aby sa mohol zaoberať prípadnou protiústavnosťou novely, respektíve pozastaviť jej účinnosť.

Bývalý poslanec pripomenul, že prezidentke plynie 15-dňová lehota, počas ktorej sa musí rozhodnúť, či novelu podpíše, alebo vetuje. „V momente ako by pani prezidentka vrátila túto novelu, tak už ju ako keby nemá pod kontrolou,“ skonštatoval Šeliga s tým, že predseda parlamentu v prípade vrátenia zákona určí pre neho gestorský výbor v parlamente a lehotu na jeho prerokovanie. Koalícia následne môže podľa Šeligu naťahovať rokovanie o vrátenom zákone tak dlho, aby sa čo najviac priblížili k navrhnutému dňu účinnosti zákona. „Aby mal ústavný súd čo najmenej času,“ zdôraznil Šeliga.

Exposlanec uviedol príklad, že by výbory o novele rokovali napríklad do 9. marca pričom následne by koalícia znovu okresala rozpravu v pléne a 12. alebo 13. marca by prelomili veto prezidentky. Účinnosť skrátenia premlčacích lehôt a skrátených trestných sadzieb je pritom 15. marca. „To by znamenalo, že ústavný súd – hoc aj hneď by pani prezidentka podala návrh na vyslovenie nesúladu právnych predpisov s ústavou – by mal niečo okolo jedného dňa na to, aby rozhodol, či pozastavuje účinnosť,“ uviedol Šeliga. Pripomenul zároveň, že pokiaľ by novela platila čo i len jednu hodinu alebo sekundu, viaceré medializované kauzy by boli premlčané. „Boli by zastavené a už by sa nikdy nemohli otvoriť znovu,“ povedal Šeliga.

Z týchto dôvodov Šeliga apeluje na hlavu štátu, aby novelu podpísala a podala návrh na ústavný súd. „Nevieme, ako rozhodne ústavný súd, nevieme, či pozastaví účinnosť tohto zákona, ale je to v princípe naša jediná legálna cesta, ako sa pokúsiť o to, aby tento mafiánsky balíček neprešiel do účinnosti,“ dodal Šeliga.

Od 20. marca sa zruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Koalícia totiž schválila rozsiahlu vládnu novelu Trestného zákona. Jej prijatím sa okrem rušenia ÚŠP znížia niektoré trestné sadzby, a to od 15. marca. Za novelu hlasovalo 78 zo 78 prítomných poslancov vládnej koalície. Opoziční poslanci, ako aj pri predchádzajúcich hlasovaniach o novele, vytiahli hlasovacie karty a neprezentovali sa.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

3 Komentáre

  1. poslanci co su v parlamente a vytiahnu karty a neprezentuju sa by mali byt fin postihovany. su v praci tak ak sa im nepaci navrh maju hlasovat proti.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás