fbpx
NázoryŠeliga chrabro bránil Čaputovú, pre J. Laššákovú je to...

Šeliga chrabro bránil Čaputovú, pre J. Laššákovú je to ústavný analfabet a pýta sa ho, či zaplatil pokutu za porušenie ich nariadení

-

Šeliga chrabro bránil Čaputovú, pre J. Laššákovú je to ústavný analfabet a pýta sa ho, či zaplatil pokutu za porušenie ich nariadení

Juraj Šeliga (Za Ľudí) nepredviedol veľkú dávku právnickej spôsobilosti, keď v prípade Čaputovej obhajoval neobhájiteľné.

Šeliga píše:

HLÚPY ÚTOK NA PANI PREZIDENTKU
alebo ako sa Robert Fico naozaj bojí

Robert Fico spoločne so stranou Smer dnes s prepáčením za výraz naozaj hlúpym spôsobom zaútočil na pani prezidentku Čaputovú a to len preto, že pani prezidentka sa obratila na Ústavný súd s právnou (nie politickou!) otázkou ohľadne konania referenda. Normálni a dospelí politici rešpektujú ústavu a Ústavný súd. Politici ako Fico, ktorí sa boja, že Brheľ a spol. budú vypovedať, tí nie…

Preto pár poznámok na upresenie.

Najprv k samotnej ústave.
Prezident Slovenskej republiky má v zmysle čl. 95 ods. 2 ústavy právo, dokonca niektorí teoretici hovoria o povinnosti, obrátiť sa na Ústavný súd s otázkou, či je referendová otázka v súlade s ústavou. V ústave je táto možnosť prezidenta zakotvená preto, aby všetci občania mali istotu, že referendum “nejde” proti ústavnému poriadku, usporiadaniu moci, systému základných ľudských práv a demokracii ako takej. Je to jednoducho poistka, pretože otázka, resp. problematika, ktorej sa otázka dotýka môže byť v konflikte s viacerými právami, môže meniť náš ústavný systém alebo spôsob ako máme usporiadané ústavné orgány. Koho by to zaujímalo, o tejto problematike bolo napísaných veľa odborných, ale i publicistických článkov.

Pani prezidentka v zmysle ústavy kladie Ústavnému súdu otázku, aby mali všetci istotu, že tak vážna vec ako referendum je v súlade s našou ústavou. Každý rozumný a dospelý politik, vie že to je úplne štandardné a nijakým spôsobom nespochybňuje takéto kroky prezidenta republiky.

Strach je zlý radca!
Antisystémový Fico, ktorý sa snaží sabotovať očkovanie, však začal vykrikovať, že pani prezidentka ide proti vôli občanov. Hlúposť, klamstvo a zavádzanie. Prezidentka len dbá na to, aby bol zabezpečený riadny chod ústavných orgánov a všetko bolo v súlade s ústavou. To sa však pánovi Ficovi do jeho príbehu spasiteľa Slovenska nehodí. On je predsa ten, kto musí robiť všetko preto, aby pomohol svojim kumpánom vo väzbe musí spochybniť všetko a všetkých útočí na každého naokolo. A to len preto, aby bol “na obraze”, aby vyslal signál do Ilavy a Leopodlova, že majú mlčať, nevypovedať. No dnes už hovorí Suchoba a hovorí o Brheľovi, Ficovim veľkom spojencovi a preto má Róbert Fico strach. Ak začne rozprávať Brheľ, Imrecze a ďalší… To nebudú dobré správy pre poslanca Fica, ktorý bol politickým patrónom týchto dnes obvinených ľudí.

Je vidieť, ako sa Robert Fico bojí Ústavného súdu a jeho rozhodnutia. Ak nebude po jeho vôli, bude obviňovať zo zaujatosti. Smiešne je, že keď Ústavný súd rozhodne napr. o zrušení uznesenia Dušana Kováčika, vtedy Fico Ústavný súd nespochybňuje, vtedy sa mu to hodí, dokonca ho cituje. Ak však môže rozhodnúť inak, ako by si on prial, už sú všetci na čele s pani prezidentkou zlí. Je to trápne a hanebné, akým spôsobom bývalý premiér spochybňuje nezávislé inštitúcie v tomto štáte.

Kým však Fico kričí, my ostatní si počkáme na rozhodnutie Ústavného súdu a následne ho budeme rešpektovať, pretože tak to káže ústava a aj zdravý rozum.

Antivaxerovi Ficovi pripomeniem ešte jeho výrok z roku 2018, keď hovoril, že
”Predčasné voľby by boli popretím výsledku riadnych demokratických volieb…”
Na záver preto už len malá rada pre pána poslanca Fica – strach je zlý radca a priznanie je poľahčujúca okolnosť.

Právnička Judita Laššáková Šeligovi zakontrovala a nenechala na ňom jednu nitku suchú:

KEĎ SA ŠELIGA HRÁ NA DOSPELÉHO POLITIKA

Po páde komunizmu sa svet zmenil. Nielen globálny, ale aj ten náš malý. A zmena nám priniesla ilúziu nového sveta, plného možností, príležitostí a šancí. Lenže „rovnosť pred zákonom“ a „rovnosť príležitostí a možností“ nie je to isté. Niektorí podpriemerní jedinci si tieto dva princípy pomýlili. A mýlia si ich dodnes. Talent nie je možné nahradiť, kúpiť, ani si ho prenajať. Ak niekto klame verejnosť tvrdením, že je „elitným expertom“, neznamená to ešte, že to je (i) pravda; (ii) ale dlhodobo udržateľná lož; a (iii) si to nikto neuvedomí. Možno síce neskoro, ale raz to praskne a realita bude neudržateľná.

Pán Šeliga sa ako chrabrý rytier postavil na obranu prezidentky v spore s Ficom. Má právo vysloviť svoj názor rovnako, ako aj Fico. Obaja sú poslancami, obaja sú právnikmi. Na čo však Šeliga právo nemá, je klamanie verejnosti, respektíve jej zavádzanie. Tvrdenie, že „niektorí teoretici tvrdia, že prezident má povinnosť sa obrátiť na ústavný súd“, je zavádzaním, lebo nie všetci títo teoretici sú ústavnými právnikmi rešpektujúcimi, že moc pochádza od občanov. Rovnakým zavádzaním, ako keď pán advokát Kubina o sebe tvrdí, že je ústavný právnik. Avšak vrchol diletantizmu je Šeligovo tvrdenie, že „normálni a dospelí politici rešpektujú ústavu a ústavný súd“! Toto napíše niekto, kto je v strane s Máriou Kolíkovou! Ona sa okrem svojho morbídneho, nechutného a oportunistického vystúpenia v Pumpe preslávila aj výrokom: „No hádam nám ústavný súd nebude hovoriť, čo je ústava!“ (Žiada sa dodať – preboha, to ako vážne?!)

K odpornostiam, ktoré vylial pán apolitický poslanec Šeliga na svojom FB, len toľko:

Zaplatili ste už pokutu za to, že ste spolu s kolegyňou Janou Žitňanskou a Jurajom Drobom pokrytecky porušili síce nezmyselné, no vami veľkohubo podporované nariadenia o pandemických opatreniach? Prišlo vám vôbec rozhodnutie o udelení pokuty? Či aj v tejto otázke ste lepšoľudia?

Ak sa niekto chce dať očkovať, nech tak urobí. No vy a ani ostatní politici sa netvárte, že je to povinné!

A skúste sa prezidentky zastávať vtedy, keď si to zaslúži. Ja viem, nebude to často!

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás