fbpx
DomáceSadni si na schody, čakaj Matoviča a budeš poslancom:...

Sadni si na schody, čakaj Matoviča a budeš poslancom: OĽANO opäť ide robiť z kandidátky kašu

-

Sadni si na schody, čakaj Matoviča a budeš poslancom: OĽANO opäť ide robiť z kandidátky kašu

Šipoš: Oslovujeme ľudí na kandidátku, o miestach rozhodne predsedníctvo

        Bratislava 13. mája (TASR) – Hnutie OĽANO priebežne oslovuje ľudí, ktorí by mohli byť na jeho volebnej kandidátnej listine. Pre TASR to uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš. Dodal, že rokovania o možnej spolupráci majú otvorené s viacerými stranami.


        „Finálne rozhodnutie bude na rozhodnutí predsedníctva,“ povedal Šipoš v súvislosti s kandidátkou do volieb. Predpokladá, že najskôr si spravia zoznam záujemcov a následne pristúpia k zostaveniu kandidátky. Podčiarkol, že o jednotlivých miestach by malo rozhodnúť predsedníctvo.

- reklama -


        Rokovania má hnutie podľa jeho slov otvorené so stranami Nova či Kresťanská únia. „Bavíme sa aj so stranou Za ľudí,“ dodal. Prípadnú dohodu oznámia, keď bude finálna. Nechcel dopredu komentovať jednotlivé rokovania. Hnutie je podľa jeho slov otvorené diskusii aj s mimoparlamentnými stranami, ktoré majú záujem a prechovávajú rovnaké hodnoty a nastavenie.


        Líder hnutia Igor Matovič už potvrdil, že ostane na poslednom mieste kandidátnej listiny. Prvých desať miest by mali obsadiť nové osobnosti, od čísla 11 majú nasledovať poslanci a politici z hnutia.

Remišová: Postup do volieb schvália orgány strany,rokujeme o spolupráci

        Bratislava 13. mája (TASR) – Strana Za ľudí rokuje s ďalšími subjektmi o možnej predvolebnej spolupráci. Pre TASR to uviedla jej predsedníčka Veronika Remišová. Zatiaľ nepovedala, či pôjde strana do septembrových predčasných volieb samostatne.


        „Rokujeme aj o predvolebnej spolupráci. Máme ešte nejaký čas, dva mesiace, na to, aby sme oznámili naše rozhodnutie,“ uviedla Remišová pre TASR. O tom, či pôjde strana do volieb samostatne, musia podľa jej slov rozhodnúť orgány strany. „Hneď ako postup schvália, budeme ho komunikovať,“ doplnila.


        Na otázku, či si vedia v strane predstaviť spoluprácu s OĽANO alebo Demokratmi Eduarda Hegera, reagovala tým, že nechce komentovať strany z im blízkeho slušného spektra. „Naším cieľom má byť spolupracovať, či už sa dohodneme, alebo nie,“ podčiarkla s tým, že nie sú nepriatelia, ale bojujú za udržanie právneho štátu a správny geopolitický kompas Slovenska.


        Zo spolupráce vylučuje Smer-SD, Hlas-SD, Republiku, ĽSNS aj SNS. Odmieta spoluprácu s extrémistami a kritizovala kauzy bývalých vlád.

S. Mózes: Odchod jednej z platforiem by znamenal zánik Aliancie

        Bratislava 13. mája (TASR) – Odchod jednej z platforiem mimoparlamentnej maďarskej strany Aliancia by znamenal jej zánik. Pre TASR to uviedol podpredseda Aliancie Szabolcs Mózes, ktorý je súčasťou platformy Spolupatričnosť. Zdôraznil, že je kľúčové, aby Aliancia zostala jednotná. Uviedol to v reakcii na platformu Mosta-Híd, ktorej predstavitelia vyhlásili, že nebudú súčasťou Aliancie, za ktorú by v nadchádzajúcich parlamentných voľbách kandidoval súčasný poslanec Národnej rady SR György Gyimesi.


        Aliancia má skompletizovať kandidátnu listinu do pondelka (15. 5.). „V pondelok zasadne grémium strany, ktoré má výlučnú právomoc predkladať návrh kandidátnej listiny, ktorú následne do konca mája odobrí republiková rada,“ skonštatoval pre TASR Mózes.


        Pre platformu Spolupatričnosť je kľúčové, aby strana fungovala na základe schválených pravidiel a zostala jednotná. „Pevne veríme, že nenastane taká situácia, ktorá by viedla k odchodu jednej z platforiem. To by znamenalo faktický zánik strany, ktorá bola mimoriadne úspešná v minuloročných regionálnych voľbách a má všetky predpoklady na to, aby na jeseň vrátila Maďarom a ostatným menšinám parlamentné zastúpenie,“ priblížil.


        Aliancia vznikla zo strán Most-Híd, Spolupatričnosť a SMK, ktoré sa stali jej platformami. Vo štvrtok (11. 5.) platforma Most-Híd deklarovala, že nemôže a ani nebude súčasťou Aliancie, za ktorú bude kandidovať Gyimesi. Aliancia musí túto otázku uzavrieť najneskôr do 15. mája. „K tomuto kroku musí pristúpiť platforma SMK formou jasnej deklarácie. Čokoľvek iné ako jednoznačné vyhlásenie budeme interpretovať ako prejav nedôvery a pretrvávajúcej neistoty, a ak to na základe ich rozhodnutia bude potrebné, vzhľadom na krátky časový rámec, budeme konať,“ uvádza sa v deklarácii Mosta-Híd.


        Gyimesi pred časom vyhlásil, že má ponuku byť na 150. mieste kandidátky Aliancie. Tvrdí, že problém s jeho osobou má len zopár jednotlivcov z platformy Mosta-Híd.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás