fbpx
ZahraničnéRakúšania sa postavili za hotovosť garantovanú v ústave

Rakúšania sa postavili za hotovosť garantovanú v ústave

-

Rakúšania sa postavili za hotovosť garantovanú v ústave

VIEDEŇ 4. augusta (SITA/AP) – Rakúsky kancelár Karl Nehammer navrhuje, aby sa v ústave krajiny zakotvilo právo na používanie finančnej hotovosti, ktorá je v krajine naďalej populárnejšia ako v mnohých iných štátoch. Kancelár vo vyhlásení zverejnenom v piatok uviedol, že „čoraz viac ľudí znepokojuje, že hotovosť by v Rakúsku mohla byť obmedzená ako platobný prostriedok“. „Ľudia v Rakúsku majú právo na hotovosť,“ povedal Nehammer. Podľa rakúskej vlády sa v krajine ročne z bankomatov vyberie hotovosť v sume 47 miliárd eur.

Ochrana používania hotovosti je aj požiadavkou krajne pravicovej opozičnej Slobodnej strany Rakúska, ktorá v posledných mesiacoch vedie v predvolebných prieskumoch. Voľby v krajine majú byť v budúcom roku. Líder slobodných Herbert Kickl obvinil Nehammera z ukradnutia myšlienok jeho strany a vyhlásil, že kancelárova „náhle objavená láska k hotovosti“ má len za cieľ „zabezpečiť jeho politické prežitie“.

Stredoľavicová Sociálnodemokratická strana Rakúska, ktorá je v terajšom rakúskom parlamente najväčšou opozičnou stranou, vyzvala na zachovanie najmenej jedného bankomatu v každej obci a obvinila kancelára z „čistého populizmu“. „Aj keď napíšeme slovo ‘hotovosť’ v ústave stokrát, neznamená to, že v Rakúsku bude aspoň jeden bankomat,“ povedal šéf parlamentnej skupiny sociálnych demokratov Philip Kucher.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás