DomáceR. Takáč: Duo ministrov J. Mičovský a J. Budaj...

R. Takáč: Duo ministrov J. Mičovský a J. Budaj zapredali lesníkov

-

spot_img

R. Takáč: Duo ministrov J. Mičovský a J. Budaj zapredali lesníkov

Bratislava 7. júna (TASR) – Novela zákona o presune správy pozemkov v národných parkoch pod ochranárov je amatérska a narýchlo spísaná. Nepredchádzala k nej žiadna odborná diskusia s lesníckou komorou, poľovníkmi, rybármi či združením miest a obcí. Pre TASR to uviedol opozičný poslanec Richard Takáč (Smer-SD). Duo ministrov pôdohospodárstva Ján Mičovský a životného prostredia Ján Budaj (obaja OĽANO) podľa poslanca návrhom zapredali lesníkov.

Presun správy lesných pozemkov v národných parkoch spod ministerstva pôdohospodárstva na štátnu ochranu prírody je podľa Takáča nekoncepčným a nebezpečným krokom. „Prijatím tejto novely zákona sa zamedzí starostlivosti, ale aj akýmkoľvek aktivitám, les ostane bez starostlivosti napríklad o stromy napadnuté lykožrútmi či o staré a nebezpečné stromy,“ hovorí pre TASR. Poslanec pokračuje, že na ploche viac ako 300.000 hektárov, ktorá by sa mala presunúť pod ochranárov, sa nebude napríklad môcť poľovať, čo ovplyvní počty premnoženej zveri.

Návrh novely je podľa Takáča bez odborného odôvodnenia, vyčíslenia dosahu na štátny rozpočet či na zamestnanosť. Budaj však deklaroval, že lesníci nebudú po presune pozemkov prepúšťaní a štátne lesy nebudú mať ani menší rozpočet. „Docielia jedine likvidáciu vidieka. Označenie, že dosah na štátny rozpočet bude negatívny, nepostačuje. A ak tvrdia, že to zamestnanosť nijak neovplyvní, tak tu už klamú,“ podotýka Takáč. Dodáva, že presunom pozemkov sa ohrozí minimálne 200 miest v rámci lesohospodárskeho závodu v Uliči.

Opozičný poslanec verí, že koalícia si svoj návrh ešte raz prečíta a nakoniec ho stiahne. „Podobná novelizácia zákona si vyžaduje odbornú diskusiu a až následné zákonodarné riešenie,“ poznamenal.

Zmenu v riadení národných parkov ohlásil minulý týždeň minister životného prostredia Budaj s tým, že ju prinesie novela zákona o ochrane prírody, ktorú envirorezort posúva do legislatívneho procesu. Novelu napokon predložili do parlamentu koaliční poslanci.

Poslankyňa parlamentu Anna Zemanová (SaS) pre TASR potvrdila, že o takýto postup požiadal Budaj. Ten iniciatívu poslancov víta, pretože sa množia rôzne prekážky pri prijímaní legislatívy. Takýto postup však kritizuje ministerstvo pôdohospodárstva.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. Ten prevod sa už mal uskutočniť dávno , tak ako je to v iných krajinách a funguje to . Námietky poslanca Takáča sú hlúpe a neodborné, poslanec len háji poľovnícku verchušku , aby naďalej mohla v národnom parku poriadať svoje poľovnícke žúry . Príroda neutrpí ba práve naopak .

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás