DomáceR. KALIŇÁK: Stav v rezorte obrany vyzerá mimoriadne zle

R. KALIŇÁK: Stav v rezorte obrany vyzerá mimoriadne zle

-

R. KALIŇÁK: Stav v rezorte obrany vyzerá mimoriadne zle

BRATISLAVA 10. januára (SITA) – Stav v rezorte obrany vyzerá mimoriadne zle. Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý dnes po rokovaní vlády informoval, že rezort pripravuje kompletnú analýzu stavu obrany. Ako príklad uviedol stav leteckej základne v Kuchyni s tým, že z deviatich dopravných lietadiel aktuálne lieta iba jedno. Minister obrany vyhlásil, že predchádzajúca vláda rezignovala na akúkoľvek údržbu. Podobný stav je podľa Kaliňáka aj u pozemných síl a celkovo infraštruktúry ozbrojených síl. Stav je podľa ministra alarmujúci a ministerstvo bude okamžite reagovať. „Predložíme podrobnú analýzu, ako sa za posledné obdobie prešustrovali peniaze, ktoré naozaj na stave ozbrojených síl nie sú vidieť, a to pri uzatváraní rôznych nevýhodných zmlúv,“ dodal šéf rezortu obrany.

Minister súčasne informoval aj o tom, čo začal rezort obrany obstarávať. „Chceme zásadne podporovať slovenský priemysel, aby sme mohli diverzifikovať ekonomiku v situácii ekonomickej krízy, v ktorej sa nachádzame. Je tu priestor aj na to, aby aj obranný priemysel prispel do HDP Slovenska, a tým pádom zveľadil aj možné zdroje pre školstvo alebo zdravotníctvo,“ informoval Kaliňák a priblížil, že pred Vianocami rezort uzavrel zmluvu so spoločnosťou, ktorá vyrába chemické detektory. „Tieto detektory majú slúžiť aj na vojensko-civilnom rozhraní a bude to aj o monitoringu mnohých priemyselných havárií. Preto v spolupráci s ministerstvom vnútra chceme nastaviť 14 nových kusov chemických detektorov do situácie, keď budeme vedieť promptne reagovať aj na priame ohrozenie civilného obyvateľstva a na podrobný monitoring čistoty ovzdušia,“ informoval minister. Ďalej ministerstvo uzavrelo zmluvu na viac ako 140 miliónov eur na najbližšie štyri roky s cieľom doplniť sklady veľkorážovej munície kalibru 155 mm. „Zmluva je uzavretá so slovenským podnikom ZVS holding v Dubnici nad Váhom, v ktorej má štát 50-percentný podiel,“ spresnil Kaliňák.

Ministerstvo zároveň poukázalo približne 100 miliónov eur na účty štátnych spoločností. „Tie budú slúžiť na budúce zvýšenie základných imaní v súvislosti so získavaním nových spôsobilostí a technológií, či už to budú otázky niektorých letových prostriedkov v rámci Leteckých opravovní Trenčín, alebo to budú zdroje pre nové zbraňové systémy a ich rozvoj v Konštrukte-Defence, v ZTS-Špeciál alebo v ZVS holding, a teda všetko to, čo patrí do združenia DMD holding,“ priblížil minister s tým, že cieľom je rozvoj domáceho zbrojárskeho priemyslu. Kaliňák predpokladá, že v tomto roku budú tieto podniky vykazovať pozitívne hospodárske výsledky a tým pádom prispievať k rastu HDP a do štátneho rozpočtu.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás