fbpx
NázoryPRVÁ BATÉRIA US PATRIOT JE UŽ NA UKRAJINE, ČO...

PRVÁ BATÉRIA US PATRIOT JE UŽ NA UKRAJINE, ČO TERAZ?

-

PRVÁ BATÉRIA US PATRIOT JE UŽ NA UKRAJINE, ČO TERAZ?

„Pochybnosti sa rozptýlia s príchodom prvej americkej batérie Patriot na Ukrajinu. Tento obranný systém označuje pred a po vojne s Ruskom“ – utorok to oznámil ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

Toto je prvá z dvoch batérií Patriot, ktoré vyrobili Spojené štáty a ktoré Ukrajine prisľúbila administratíva Joea Bidena prostredníctvom ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena v decembri 2022.

Druhá batéria by mala byť umiestnená do radov ukrajinskej armády koncom tohto mesiaca. Z Ruska vážne varovali Spojené štáty pred posielaním takýchto systémov s dlhým dosahom do slovanskej krajiny.


Napriek varovaniam Ruska ministerstvo obrany USA uvádza, že Ukrajine poskytne viac systémov protivzdušnej obrany.


„Vlastenci“ na Ukrajine sú výrečným znakom dlhodobého záväzku Západu pod vedením Spojených štátov voči Ukrajine, avšak tvárou v tvár tomuto kroku Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou prehodnotí svoje ciele a stratégie v špeciálnej vojenskej operácii, ktorú vykonáva na ukrajinskej pôde.

Moskva označila plány vyslania Patriotov za „provokáciu“ a ďalšie rozšírenie vojenskej angažovanosti USA na Ukrajine. Rusko predovšetkým naznačilo, že tieto rakety sa stanú „legitímnymi cieľmi“ pre raketové útoky, čo je vyhlásenie, urobené ešte pred začiatkom vojny.

Prvá skupina patriotov zamierila na Ukrajinu, ruský „legitímny“ cieľ Organizácie Severoatlantickej zmluvy NATO trvá na tom, že tento raketový štít dlhého doletu zabezpečí vzdušný priestor členov západného vojenského bloku vo východnej Európe.


Najsofistikovanejší štít v Spojených štátoch, ako vyplýva zo  Správy o otvorených údajoch, poukazujú na to, že Patriot je najlepší raketový systém zem-vzduch v Spojených štátoch,
hoci ich majú aj niektorí z jeho najbližších spojencov, okrem iného Nemecko, Španielsko, Grécko, Holandsko, Rumunsko, Švédsko. Je to systém protivzdušnej obrany dlhého doletu, schopný zostreliť rakety s plochou dráhou letu, balistické rakety krátkeho doletu, a to okrem iných smrtiacich zariadení. Sú veľmi presné; každá raketa Patriot stojí asi tri milióny dolárov.
S efektívnym dosahom cieľového útoku až 120 kilometrov dokážu tieto systémy detekovať ciele na vzdialenosti až 180 až 200 kilometrov, aspoň teoreticky.

Aby tieto systémy fungovali, musia byť ukrajinské sily podľa Bieleho domu dlhodobo vycvičené v tretej krajine. Niektorí sa už presídlili do Spojených štátov a Nemecko sa zvažuje od januára.

Ukrajinské jednotky sa v Spojených štátoch učia, ako používať systémy Patriot. Batérie budú pravdepodobne umiestnené okolo strategického aktíva alebo kľúčového mesta na dodatočnú ochranu. Nebudeme vedieť kde, pretože akonáhle západné systémy prejdú do rúk Ukrajincov, stanú sa de facto ich majetkom pod kontrolou ich národnej armády.

Zdroj: Hispan TV, Frank Wiliams

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás