DomácePRIESKUM: Voľby by vyhrala strana Smer-SD s takmer 20...

PRIESKUM: Voľby by vyhrala strana Smer-SD s takmer 20 percentami hlasov

-

spot_img

PRIESKUM: Voľby by vyhrala strana Smer-SD s takmer 20 percentami hlasov

BRATISLAVA 1. augusta (SITA) – V prípade, že by sa parlamentné voľby konali posledný júlový víkend, vyhrala by ich strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) so ziskom 19,9 percenta hlasov. Na druhom mieste by sa umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko (PS) s 16,4 percentom voličov a prvú trojku uzatvára strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) s 15,2 percentom hlasov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v období od 24. júla do 28. júla zrealizovala agentúra AKO pre televíziu JOJ na vzorke tisíc respondentov.

Na štvrtej priečke sa podľa prieskumu umiestnilo hnutie Republika so ziskom 6,7 percenta. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dosiahla 6,6 percenta, hnutie Sme rodina 6,1 percenta a do Národnej rady SR by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so šiestimi percentami a taktiež Slovenská národná strana (SNS) s 5,8 percentom voličov. Do parlamentu by sa nedostala koalícia hnutia OĽaNO a priatelia so ziskom 6,7 percenta, keďže koalícia potrebuje získať minimálne sedem percent hlasov. Pod piatimi percentami sa umiestnila strana Aliancia (2,2 percenta), Demokrati (2,2 percenta), Modrí, Most-Híd (1,5 percenta), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (1,2 percenta) a Maďarské fórum (0,9 percenta).

Z prieskumu tak vyplýva, že strana Smer-SD by v Národnej rade SR obsadila 36 kresiel, PS 30 a Hlas-SD 28 kresiel. Zhodne po 12 kresiel by sa ušlo Republike a SaS, 11 by bralo Sme rodina a KDH. Zvyšných 10 by patrilo SNS.

Takmer 67 percent respondentov zároveň uviedlo, že rozhodne pôjde voliť a takmer 13 percent opýtaných sa na voľbách neplánuje zúčastniť. Bezmála 17 percent voličov ešte nie je rozhodnutých a tri percentá voličov odmietlo odpovedať. Podľa prieskumu agentúry AKO by Smer-SD skôr volili ženy (21 percent) ako muži (19 percent). Hlasu-SD by svoj hlas taktiež dalo viac žien (20 percent) ako mužov (11 percent). Progresívne Slovensko by volilo 17 percent mužov oproti 16 percentám žien, hnutie Republika by taktiež skôr volili muži (10 percent) ako ženy – len tri percentá. SaS a SNS by získali u mužov zhodne sedem percent hlasov u žien šesť percent, respektíve päť percent. Koalíciu OĽaNO a priatelia by si zvolilo šesť percent mužov, v prípade žien je to sedem percent. Hnutie Sme rodina by si zvolilo taktiež viac žien (sedem percent) ako mužov (päť percent), rovnako je to aj v prípade KDH.

Voliči vo veku 18 – 33 rokov by najčastejšie v parlamentných voľbách volili PS (25 percent), Smer-SD (13 percent) a Republiku (11 percent). PS by najčastejšie volili aj Slováci vo veku 34 – 49 rokov – 23 percent, nasleduje Smer-SD a Hlas-SD so 14 percentami. U voličov vo veku 50 – 65 rokov by vyhral Smer-SD – 26 percent, nasleduje Hlas-SD – 14 percent a Republika – deväť percent. 66 a viacroční voliči by najčastejšie volili Hlas-SD – 28 percent, Smer-SD – 27 percent a PS – desať percent.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás