NázoryPRIESKUM SME: Hlas začal výrazne strácať a prepadáva čoraz...

PRIESKUM SME: Hlas začal výrazne strácať a prepadáva čoraz nižšie

-

PRIESKUM SME: Hlas začal výrazne strácať a prepadáva čoraz nižšie

Prieskum: Smer bol silnejší už len pred vraždou Jána Kuciaka. Pellegrini výrazne stráca

Prieskum vykonala agentúra NMS.

Volebný model agentúry NMS Market Research z 28.3 až 2.4. 2023 (Zdroj: SME – DOMINIKA COLOMBOVÁ/NMS)

BRATISLAVA. Smer v dôležitom období päť mesiacov pred parlamentnými voľbami začína dosahovať takú jednoznačnú úroveň popularity, akú mu naposledy agentúry merali ešte na prelome rokov 2018 a 2019, keď vládol.

Naopak, Hlas, ktorý rebríčkom prieskumných agentúr, dominoval od svojho vzniku na jar 2020, sa čoraz výraznejšie prepadáva a jeho voliči sa začínajú vracať k pôvodnej Pellegriniho stane – k Smeru.

Prepad Hlasu je taký výrazný, že mu začína hroziť aj strata druhého miesta v prospech Progresívneho Slovenska.

Vyplýva to z volebného modelu prieskumnej agentúry NMS Market Research, ktorá zbierala dáta medzi 28. marcom až 2. aprílom online zberom na reprezentatívnej vzorke 1008 respondentov.

Agentúra pôsobí na slovenskom, českom aj maďarskom trhu, vznikla v roku 1999, doteraz verejné politické prieskumy nepublikovala. NMS Marekt Research má skúsenosti s politickými prieskumami na zadanie klientov. Je tiež členom medzinárodných a domácich profesijných združení ESOMAR, SIMAR a SAVA podobne, ako známejšie agentúry AKO a Focus.

Aprílový prieskum NMS potvrdzuje trend, ktorý tieto agentúry zachytávali v meraniach z marca a februára, ako aj stupňujúcu sa krízu stredopravých strán OĽaNO a SaS. Prepadli sa do pásma ohrozenia okolo päťpercentnej hranice zvoliteľnosti a strácajú istotu účasti v budúcom parlamente.

Denník SME v texte vysvetľuje aj to, ako prieskum NMS vznikol a ako interpretovať ich volebný model.

Zdroj:

https://domov.sme.sk/c/23154878/prieskum-politickych-stran-marec-nms-2023.html?fbclid=IwAR0DXjRF_axOiy2zUxFyuFP2fp0JdO3EQpaJXD6BLobEwZX4hA3vo2g3Wa4

Autor: Michal Katuška

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. … poznám ruských kozákov. Keď kiska pyšno vodil po palácu kozu, jeho spoločenstvo sa mi javilo ako kiskovi kozáci a pellé svojú prezieravú politikú pri prichádzajúcich voľbách, pokiaľ nezmení kabát svojho charakteru odklonením sa od paneurópských vojnových štváčov, skončí nakoniec volebným percentom práve ako kiskovi či remišovej kozaci.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás