fbpx
ZahraničnéPrezidentské voľby v Turecku: Zisk Erdogana klesol pod 50...

Prezidentské voľby v Turecku: Zisk Erdogana klesol pod 50 percent

-

Prezidentské voľby v Turecku: Zisk Erdogana klesol pod 50 percent

Istanbul 14. mája (TASR) — Prezidentské voľby v Turecku sa zrejme rozhodnú až v druhom kole. Úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan po sčítaní takmer 90 percent hlasov vedie v nedeľňajšom hlasované len so ziskom 49,94 percenta. TASR o tom informuje na základe údajov tureckej štátnej agentúry Anadolu.

- reklama -

Podľa Anadolu opozičný prezidentský kandidát Kemal Kiličdaroglu získal 44,3 percenta hlasov.
Ak žiadny kandidát nezíska absolútnu väčšinu v prvom kole hlasovania, 28. mája sa uskutoční druhé kolo bude.

Kiličdaroglu však už predtým údaje zverejňované agentúrou Anadolu spochybnil a na Twitteri deklaroval, že vo vedení je on.

„Fikcia, ktorá sa začínala na 60 percentách, teraz klesla pod 50 percent,“ napísal Kiličdaroglu. Rovnako ako Erdogan vyzval pozorovateľov, aby dohliadli na sčítanie hlasov až do konca. „Dnes v noci nebudeme spať,“ dodal.

Agentúra DPA pripomína, že Anadolu zvykne najskôr zverejňovať výsledky sčítania hlasov z oblastí, kde je favoritom Erdogan.

Erdogan označil vyjadrenia opozície počas prebiehajúceho sčítania hlasov za „kradnutie“ odhodlania tureckého ľudu.

Väčšina predvolebných prieskumov mierne favorizovala Kiličdarogla s tým, že by mohol eventuálne zvíťaziť už v prvom kole volieb.

Erdogan: Som pripravený na druhé kolo volieb

Ankara 15. mája (TASR) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v noci na pondelok uviedol, že „jasne vedie“ v nedeľňajších voľbách, ktorých výsledky sa stále sčítavajú. Zároveň dodal, že je pripravený aj na druhé kolo volieb, ak to bude potrebné, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Z celého srdca verím, že budeme aj ďalších päť rokov slúžiť nášmu národu,“ viedol Erdogan.
„Ešte nevieme, či sa voľby skončia v prvom kole, no ak nás ľudia pošlú do druhého kola, budeme to rešpektovať,“ vyhlásil turecký prezident.

Podľa údajov tureckej štátnej agentúry Anadolu vedie Erdogan po sčítaní 96 percent hlasov vo voľbách so ziskom 49,4 percenta hlasov. Druhý je opozičný prezidentský kandidát Kemal Kiličdaroglu so 44,9 percentami hlasov.

Na víťazstvo v prvom kole musí jeden z kandidátov získať viac než 50 percent hlasov. Ak sa tak nestane a druhé kolo sa uskutoční, stane sa tak vôbec prvýkrát v dejinách Turecka, uvádza AFP.

„Ak náš národ povie druhé kole, toto druhé kole jednoznačne vyhráme… Vôľa na zmenu v spoločnosti je vyššia než 50 percent,“ uviedol Kiličdaroglu.

Opozícia pritom obvinila vládu, že zámerne spomaľuje sčítavanie hlasov v okrskoch, v ktorých má Kiličdaroglu podporu.

Prípadné druhé kolo volieb sa uskutoční 28. mája.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás