KomentárePrekročenie Rubikonu sa blíži. Stoltenberg vyzval štáty NATO, aby...

Prekročenie Rubikonu sa blíži. Stoltenberg vyzval štáty NATO, aby Kyjevu povolili útoky svojimi zbraňami na ciele v Rusku. Pobaltie sa chystá vyslať vojská na Ukrajinu

-

spot_img

Prekročenie Rubikonu sa blíži. Stoltenberg vyzval štáty NATO, aby Kyjevu povolili útoky svojimi zbraňami na ciele v Rusku. Pobaltie sa chystá vyslať vojská na Ukrajinu

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval štáty NATO, aby povolili útoky svojimi zbraňami na ciele vo vnútri Ruska. Je to niečo, čo bolo doposiaľ nemysliteľné. No ako býva zvykom, v zúfalstve sa robia zúfalé kroky. A tak tomu je aj dnes. NATO sa týmto plánuje zapojiť do úderov na ciele Rusku. A už sa aj zapája. Okrem plánovania a koordinácie útokov kyjevského režimu na RF došlo v týchto dňoch aj k niečomu skutočne závažnému – z ukrajinského územia bol dronmi zasiahnutý ruský systém včasného varovania pred jadrovým útokom. Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že Maďarsko po tom všetkom prehodnocuje svoju úlohu v NATO, keďže nemá v úmysle podieľať sa na akciách, ktoré by mohli zapojiť členské štáty do priameho stretu s Ruskom. Pobaltskí trpaslíci s Poľskom sa zase nechali počuť, že ak RF dosiahne na Ukrajine strategický prielom, vyšlú na Ukrajinu svojich vojakov.

Hra na neúčasť NATO v konflikte s Ruskom a len na výlučnú podporu Ukrajiny, ktorá bojuje za „slobodu a demokraciu“ západného sveta sa tento týždeň skončila. Ukončil ju sám šéf NATO Jens Stoltenberg. Ten v rozhovore pre The Economist vyzval štáty aliancie, aby zrušili obmedzenia ukrajinských úderov západnými zbraňami na ciele v Rusku. Podľa jeho slov, je načase, aby spojenci zvážili, či by nemali zrušiť niektoré obmedzenia, ktoré uvalili na používanie zbraní, ktoré darovali Ukrajine, aby tá mohla tvrdo udrieť na ciele vo vnútri RF.

Dané slová sú niečím, čo bolo doposiaľ tabu a kto si dovolil čo i len naznačiť, že NATO sa stále viac zapája do vojny proti Rusku, bol označovaný za dezoláta, hoaxera a pod. No netrvalo dlho a pravda vyšla na povrch. NATO sa týmtov podstateide priamo zapojiť do útokov proti Rusku a podieľať na zabíjaní a mrzačení ruských občanov.Aliancia je už dlho účastníkom konfliktu. Začalo to posielaním zbraní, munície, vysielaním inštruktorov, vytváraním tzv. Medzinárodnej légie, pokračovalo koordináciou na ciele, fyzickou účasťou „inštruktorov“ na obsluhovaní systémov NATO, plánovaním úderov… až sme sa v súčasnosti dostali do fázy, kedy chce NATO nielen povoliť používanie väčšiny svojich rakiet na ciele vo vnútri Ruska, ale došlo už aj k zásahu ruského systému včasného varovania pred jadrovým útokom. A to je niečo, na čo môže podľa ruskej vojenskej doktríny RF tvrdo odpovedať.

Inštitút pre štúdium vojny (ISW) prišiel s analýzou, ktorú prebrali viaceré svetové médiá, že Kyjev mal dronmi zasiahnuť radarovú stanicu Voronež-DM v meste Armavir v krasnodarskom kraji, ktorá je súčasťou ruského systému včasného varovania pred jadrovým útokom a je schopná zaznamenať štart balistických jadrových rakiet na vzdialenosť až 6000 km. Daný úder síce doposiaľ RF oficiálne nepriznala, dokonca sa k nemu oficiálne nevyjadril ani Kyjev (pravdepodobne pre citlivosť celého incidentu), no na internet uniklo viacero záberov, ktoré potvrdzujú poškodenie danej radarovej stanice.

Ruský senátora bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin dokonca obvinil USA z útoku na radarovú stanicu Voronež-DM. Podľa jeho slov došlo k snahe poškodiť zariadenie ruského systému včasného varovania pred jadrovými raketovými útokmi, ktorý je kľúčovým prvkom systému bojového velenia strategických jadrových síl. A keďže treba vziať do úvahy hlbokú účasť Washingtonu v ozbrojenom konflikte na Ukrajine a úplnú americkú kontrolu nad vojenským plánovaním Kyjeva, verziu, že USA nevedeli nič o ukrajinských plánoch zasiahnuť ruský systém včasného varovania pred jadrovým útokom, možno zamietnuť.Podľa Rogozina stojíme nielen na prahu, ale už na hrane, za ktorou, ak nebude nepriateľ v takýchto akciáchzastavený, začne nezvratný kolaps strategickej bezpečnosti jadrových veľmocí.

Západné „elity“ riadiace NATO prostredníctvom kyjevských bábok eskalujú situáciu na úplnú hranu a stále tomu nie je koniec. Okrem Stoltenberga, Blinkena, Sikorského či viacerých amerických Kongresmanov už na útoky západnými zbraňami na ruské územie vyzval aj britský expremiér Boris Johnson. „Prečo by, preboha Ukrajinci nemohli zaútočiť na ruské jednotky na ich území?“ pýta sa. Johnson je jedným z tých, ktorí majú na svedomí súčasné zabíjanie Slovanov na území Ukrajiny, pretože to bol on, kto bol vyslaný prekaziť mierové rokovania v Istanbule na jar 2022.

Všetko, čo v poslednom čase možno badať ohľadom výziev na útoky na ruské územie, je však len znakom zúfalstva zo strany NATO a Západu, ktorí si začínajú uvedomovať realitu a výsledok svojho snaženia. Ide zároveň o tzv. salámovú metódu, ktorej hlavným cieľom je pripraviť min. západnú verejnosť na údery západnými zbraňami na Rusko a urobiť z nich niečo legitímne, ba priam nutné…

A to nie je všetko. Nemecký Der Spiegel prišiel s informáciami, že politici z pobaltských krajín adresovali na konferencii Lennart Meri v Tallinne zástupcom nemeckých úradov správu, že ak ruské ozbrojené sily dosiahnu strategický prielom na východnej Ukrajine, pobaltské krajiny a Poľsko tam vyšlú svojich vojakov. Podľa ich slov, Západ Kyjevu pomáha bez veľkého nadšenia, situácia sa prudko zhoršuje a ak dôjde k výraznému prielomu, pobaltské krajiny a Poľsko nebudú čakať na rozmiestnenie ruských vojakov na svojich hraniciach, ale sami pošlú svojich vojakov na Ukrajinu. Inak povedané zariadia, že NATO sa stane priamym a oficiálnym účastníkom vojny.

Podľa Politico sa zase Zelenský zúčastní najbližších podujatí v Normandii na počesť 80. výročia vylodenia spojencov a následne aj stretnutia G7 v Taliansku, kde máv úmysle okrem žobraniaďalších zbraní predniesť aj požiadavku, aby NATO začalo zostreľovať ruské rakety nad Ukrajinou z územia svojich členských štátov. Teda aj z územia Slovenska, čo (zatiaľ) jednoznačne odmietol slovenský minister zahraničia Juraj Blanár. To, že to aliancii prednesie už nelegitímny prezident Ukrajiny, samozrejme, nikoho trápiť nebude.

K legitímnosti Zelenského ako prezidenta sa však už vyjadrilo aj samotné vedenie Kremľa. „Rusko si musí byť úplne isté, že jedná s legitímnymi ukrajinskými úradmi skôr než sa bude môcť zapojiť do zmysluplných a právne záväzných rozhovorov s cieľom uzavrieť konflikt medzi oboma národmi. Funkčné obdobie Vladimíra Zelenského vypršalo,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. „Na Ukrajine je dosť ľudí, ktorí chcú viesť krajinu či už z radov vojakov alebo civilistov. Zelenský už nie je prezidentom,“dodal k tomu Lukašenko.

„Akékoľvek dohody s nelegitímnym prezidentom sú neplatné a v budúcnosti môžu byť napadnuté. S koncom Zelenského funkčného obdobia skončilo Zelenského právo hovoriť v mene Ukrajiny,“ vyhlásil zase predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin. Všetky tieto a podobné vyhlásenie jasne naznačujú, čo bude ich logickým pokračovaním.

Pred faktom, že Západ sa skutočne pripravuje na vojnu s Ruskom a že nejde o výmysly, opäť varoval maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko preto dnes prehodnocuje svoju úlohu v NATO, keďže nemá v úmysle podieľať sa na akciách, ktoré by mohli zapojiť členské štáty do konfliktu a viesť k priamemu stretu s Ruskom. Podľa Orbánových slov sa pozícia Maďarska musí nanovo definovať, maďarskí právnici a úradníci už pracujú na spôsoboch, ako umožniť, aby Maďarsko naďalej existovalo ako člen NATO, no bez účasti na aktivitách NATO mimo územia bloku.

Podľa Orbána existujú alarmujúce podobnosti medzi emocionálnymi mediálnymi publikáciami a vyhláseniami západných politikov o ukrajinskom konflikte a atmosfére predchádzajúcej prvej a druhej svetovej vojne. „To, čo sa dnes deje v Bruseli a Washingtonevyzerá ako príprava na možný priamy vojenský konflikt. Pokojne to môžeme nazvať prípravou na vstup Európy do vojny. V rámci NATO existujú pracovné skupiny, ktoré hodnotia najlepšie spôsoby, ako by blok ešte viac posilnil svoju účasť v konflikte s RF.“

Podobné slová svetu opäť adresoval ajsrbský prezident Alexander Vučič. „Obávam sa, že na zastavenie vojny na Ukrajine zostáva málo času. Dúfam, že je to možné, no obávam sa, že už nie. Obávam sa, že vlak už odišiel zo stanice a, ako som už povedal, nikto ho nezastaví. Moje hodnotenie je také, že veci budú oveľa ťažšie, oveľa horšie a môže dôjsť k väčšej tragédii ako tomu bolo v druhej svetovej vojne.“

To, že vyjadrenia oboch politikov majú reálny základ dobre dosvedčujú posledné kroky tých, ktorí sa pasujú za najväčších mierotvorcov a vyzývajú na účasť na Zelenského „mierovej konferencii“ vo Švajčiarsku. Na jednej strane vyzývajú na účasť na konferencii, na druhej na bombardovanie Ruska západnými zbraňami. To hovorí za všetko. Ako je však už známe, účasť na konferencii odmietli viacerí lídri BRICS, ktorí uviedli, že sa zúčastnia len takej mierovej konferencie, ktorej sa rovnocennezúčastniaobaja aktéri konfliktu.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa dokonca nechal počuť, že sa nezúčastní na konferencii o Ukrajine aj z dôvodu stretnutia skupiny BRICS v Rusku, čo len pekne ilustruje aké sú priority Západu a Východu, resp. globálneho Juhu. Okrem toho, švajčiarskeho tzv. „Zelenského mierového vzorca“ sa už najnovšie nezúčastní ani sám niekdajší „hegemón“ Joe Biden, ktorý sa radšej zúčastní volebnej kampane v Holywoode, čo samo o sebe celú vec len krásne dokresľuje.Myslím, že je načase zatiahnuť „brzdu“, pretože vyjadrenia a udalosti posledných dní jasne naznačujú, že sa rútime do veľkého problému. A úplne zbytočne, pretože to nijako nepomôže ani jednej strane konfliktu, ani samotnej Európe. Jedine anglosaským „elitám“ a ich korporáciám. Teda tým, ktorí to všetko naplánovali, spustili, eskalujú a zámerne udržiavajú pri živote…

Zdroje:

https://www.economist.com/europe/2024/05/24/natos-boss-wants-to-free-ukraine-to-strike-hard-inside-russia
https://mil.in.ua/en/news/drones-target-russian-voronezh-dm-radar-in-krasnodar-krai/

https://www.rt.com/news/598168-hungary-nato-role-orban/

https://www.politico.com/news/2024/05/22/zelenskyy-d-day-g7-events-00159398
https://www.spiegel.de/politik/deutschland/ukraine-die-angst-vor-dem-grossen-krieg-a-2d8b49c8-ca5f-473c-8299-cbb737c26a02

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás