fbpx
DomácePredseda MS Marián Gešper doplnil, že repliky hercov parafrázovali...

Predseda MS Marián Gešper doplnil, že repliky hercov parafrázovali z dobových zápisníc

-

Predseda MS Marián Gešper doplnil, že repliky hercov parafrázovali z dobových zápisníc


Martin 4. augusta (TASR) – Inscenovaným valným zhromaždením Matice slovenskej (MS) z roku 1863 sa v piatok v Martine začal vstupný program osláv 160. výročia jej založenia. Podľa predsedu MS Mariána Gešpera divadelná dramatizácia v Parku sv. Cyrila a Metoda podrobne popísala založenie a prvý deň MS.

Doplnil, že repliky hercov parafrázovali z dobových zápisníc. „Ukazujú, že mnohé veci, ktoré Slováci rozoberali v roku 1863, nás do určitej miery trápia aj v súčasnosti. Materiálne a finančné problémy, ale aj to, ako riadiť slovenskú kultúru,“ podotkol Gešper.

Pripomenul, že MS reprezentuje národnú ideu okrem iného v histórii, literatúre, archívnictve, ale aj pri spolupráci so zahraničnými Slovákmi. „V obciach dobrovoľne udržiava tradície 505 miestnych odborov a základňa je na úrovni 26.500 členov. Máme aj 20 pracovísk, ktoré na profesionálnej úrovni robia rôznorodé aktivity s obcami, mestami a máme tiež vedecké pracoviská,“ uviedol predseda MS.

Hlavný program s názvom Matica žije na Slovensku aj vo svete sa začne v sobotu (5. 8.) napoludnie. „V martinskej športovej hale vystúpia folklórne matičné kolektívy zo všetkých kútov Slovenska a slovenského zahraničia. Podvečer sa uskutoční slávnostný galaprogram s názvom 160 rokov v Turčianskej záhradke, 30 rokov v Slovenskej republike. Vyvrcholením programu bude vystúpenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Následne sa uskutoční koncert pod názvom Matica pre mladých, Matica pre súčasnosť, na ktorom vystúpia slovenské speváčky Veronika Rabada a Zuzana Smatanová,“
 dodal tajomník MS Ján Seman s tým, že v nedeľu sa v Martine uskutočnia slávnostné pobožnosti s pripomenutím 160. výročia MS.

Zdroj: Teraz.sk

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás