fbpx
TV VVPred 100 rokmi sa narodil Astor Piazzolla - Maestro...

Pred 100 rokmi sa narodil Astor Piazzolla – Maestro del Tango

-

Pred 100 rokmi sa narodil Astor Piazzolla – Maestro del Tango

Astor Pantaleón Piazzolla sa narodil 11. 3. 1921 v Mar del Plata v Argentíne (zomrel 4. 7. 1992) v chudobnej rodine imigrantov z Talianska. Kvôli chudobným pomerom sa rodina presťahovala do USA, keď bol Astor ešte malý chlapec. V New Yorku sa naučil hrať na niekoľko hudobných nástrojov a odmietol pokračovať v otcovskej kaderníckej tradícii. V USA ho výrazne ovplyvnil jazz a stal sa majstrom v hre na svoj hlavný nástroj – bandoneón.

V roku 1936 sa rodina vrátila do Argentíny do Buenos Aires. Astor Piazzolla, hoci mal len 17, bol už v tom čase hotový hudobník a stal sa členom popredného orchestra. V priebehu života veľa cestoval a mnoho rokov strávil aj v Európe, najmä v Paríži, kde študoval kompozíciu u profesorky Juliette Boulangerovej. Vypozorovala jeho jedinečný talent a posmeľovala ho, aby ostal sám sebou a naplno prejavil v hudbe svoju osobnosť.

Piazzolla pri kompozícii experimentoval najmä s rytmom tanga. Kritici jeho štýl spočiatku neprijali s nadšením, no Piazzolla sa postupne stal jedným z najvplyvnejších hudobníkov minulého storočia. Práve on vytvoril štýl, ktorý sa nazýva Tango Nuevo, v Európe ho poznáme ako argentínske tango.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás