ZahraničnéPOLITICO: Biden hľadá kreatívne riešenia, ako udržať tok financovania...

POLITICO: Biden hľadá kreatívne riešenia, ako udržať tok financovania Ukrajiny

-

spot_img

POLITICO: Biden hľadá kreatívne riešenia, ako udržať tok financovania Ukrajiny

Prezident vykonal ľahkú a dokonca aj ťažkú prácu financovania vojny. Teraz prichádza do Talianska na samit G7 a hľadá nové zdroje peňazí.

Americký prezident Joe Biden a jeho najbližší svetoví spojenci prisľúbili, že budú financovať boj Ukrajiny proti Rusku tak dlho, ako to bude potrebné.

Ako sa však vojna vlečie do svojho tretieho roka, skupina je nútená byť kreatívna.

Biden bude vo štvrtok tlačiť na lídrov G7, aby pokročili v komplexnom pláne premeny zhabaných ruských aktív na nový tok financovania Ukrajiny, čím sa uvoľnia miliardy dolárov na posilnenie jej obrany v roku 2025 a neskôr.

Návrh je logisticky komplikovaný a právne chúlostivý a niektorí európski úradníci stále prechovávajú pochybnosti o jeho životaschopnosti. Zatiaľ čo Bidenovi poradcovia prichádzajú na summit s nádejou, že koalícia môže dosiahnuť dohodu, varovali, že stále existujú veľké prekážky, ktoré treba odstrániť.

„Prezident bude naďalej opakovať naše želanie držať krok s našimi spojencami a partnermi pri používaní týchto zmrazených aktív,“ uviedol pred summitom hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby. „Jediný spôsob, ako to môže fungovať, je, ak máme účasť a podporu iných národov.“

Dosiahnutie pokroku sa rýchlo stalo najvyššou prioritou, poháňané politickými otrasmi na oboch stranách Atlantiku, ktoré by podľa súčasných predstaviteľov USA a Európy mohli ohroziť dlhodobú podporu Západu pre vojnu.

Európski lídri prichádzajú stále spamätávajúci sa z prudkých parlamentných strát v prospech krajne pravicových síl – najviditeľnejšie vo Francúzsku a Nemecku, kde ich vlády zohrali ústrednú úlohu pri zjednocovaní kontinentu za Ukrajinu. V USA prehlbujúce sa rozpory GOP v otázke Ukrajiny odrezali Bidenovu schopnosť poskytovať pokračujúcu pomoc od amerických daňových poplatníkov. A ak sa Donald Trump vráti v novembri k moci, úradníci sa obávajú, že by mohol úplne stiahnuť americkú podporu a zasadiť smrteľný úder globálnej koalícii.

Na tomto pozadí sa krajiny G7 čoraz viac spájajú okolo schémy zmrazených aktív ako pravdepodobne ich najlepšej a jedinej dostupnej cesty, ako udržať tok pomoci a pomôcť zvrátiť súčasný stav vojny. Očakáva sa, že skupina sa tento týždeň dohodne na pokračovaní plánu, a to aj napriek pretrvávajúcim nezhodám o tom, ako presne ho štruktúrovať. Biden vo štvrtok usporiada aj tlačovú konferenciu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským ako ďalší prejav solidarity.

„Chcú ukázať, že Západ je v podstate stále jednotný,“ povedal Daniel Hamilton, bývalý vysoký úradník ministerstva zahraničných vecí, ktorý pôsobil ako zástupca námestníka ministra pre európske záležitosti. „Je to všetko o hľadaní spôsobu, ako pokračovať vo financovaní Ukrajiny bez ohľadu na to, kto je prezidentom Spojených štátov.“

Nová naliehavosť je len najnovším testom prezidentovej schopnosti udržať  medzinárodnú podporu pre Ukrajinu, ktorú označil za kritickú pre väčší boj o budúcnosť demokracie a urobil ústredným volebným bodom svojej kampane za znovuzvolenie.

Zdôrazňuje tiež, aké obmedzené sú možnosti, ktoré má administratíva na realizáciu tejto vízie. Spojené štáty vo štvrtok podpíšu bilaterálnu bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou, ktorá zaväzuje k väčšej spolupráci v oblasti vojenského výcviku, zbraní a výmeny spravodajských informácií v nasledujúcom desaťročí. Zavádza tiež nové kolo sankcií voči Rusku a subjektom, podporujúcim jeho vojenské operácie. Sú to však úzke kroky, ktoré bude možné zvrátiť, ak by Trump v novembri vyhral, čím by USA a ich spojenci hľadali možnosti, ktoré sú viac realizovateľné z presunu politiky na Západ.

Vznikajúci plán financovania sa zameriava na využitie úrokov a iných investičných výnosov, generovaných zmrazenými aktívami na zabezpečenie pôžičky vo výške približne 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu v schéme, určenej na navigáciu v množstve regulácií v niekoľkých krajinách, o ktorú sa nikdy predtým nepokúsili.

Niektorí európski predstavitelia, vrátane tých v Nemecku a Francúzsku, zostali skeptickí. A dokonca aj Zelenskyj vyjadril určité vlastné pochybnosti, keď minulý týždeň varoval, že financovanie, ktoré sa tým vygeneruje, nemusí stačiť.

Zelenskyj prednesie prejav. Európski spojenci už poslali veľkú časť svojej dostupnej pomoci na Ukrajinu a teraz čelia vyhliadke, že budú znášať väčšiu časť nákladov na vojnu.

„Je to určite komplikované,“ povedal Tobin Marcus, bývalý Bidenov ekonomický poradca. Dodal, že to bude „veľký triumf štruktúrovaných financií“, ak ich krajiny stiahnu. „Bolo náročné dostať ľudí na palubu a vládne tu veľká neochota.“

To spôsobilo, že tento proces je niekedy frustrujúci pre amerických predstaviteľov, ktorí považujú zmrazené aktíva za kľúčový nástroj na udržanie hospodárskej obnovy Ukrajiny.

V snahe urýchliť rokovania USA v jednom okamihu ponúkli, že poskytnú celú pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov, uviedla jedna osoba oboznámená s diskusiami, ktorej bola poskytnutá anonymita, aby mohla diskutovať o súkromných rozhovoroch.

Napriek tomu stále nie je jasné, ako by to fungovalo a do akej miery by to potrebovalo schválenie od zákonodarcov a vyjednávači sa nedávno zamerali na kolektívne financovanie pôžičky.

„Očakávame účasť viacerých krajín, nielen jednej krajiny,“ povedal v stredu poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Sullivan vyjadril optimizmus, že rozhovory napredujú, ale zdôraznil, že je potrebné, aby skupina rýchlo dokončila celkový rámec.

„Cieľom nie je čakať do nejakého neurčitého bodu v budúcnosti, je to poskytnúť potrebné zdroje teraz,“ povedal.

Viac ako 250 miliárd dolárov ruských aktív v západných finančných inštitúciách bolo od začiatku vojny mobilizovaných. Po väčšinu posledných dvoch rokov sa však európske národy bránili presmerovaniu peňazí. Obávali sa, že by to vyvolalo širšie obavy o bezpečnosť aktív uložených v eurozóne, čo by podnietilo ostatné krajiny, aby stiahli svoje peniaze z regiónu a podkopali jeho celkovú stabilitu.

Táto opozícia sa však roztopila, keď Západ vyčerpal svoje rýchlejšie a jednoduchšie možnosti, ako dostať pomoc Ukrajine.

USA sú paralyzované rozdeleným Kongresom, ktorému trvalo šesť mesiacov, kým schválil svoj posledný balík v hodnote 60 miliárd dolárov a je nepravdepodobné, že by uvažoval o ďalšom. Európski spojenci medzitým už poslali veľkú časť svojej  dostupnej pomoci na Ukrajinu a teraz čelia vyhliadke, že budú znášať väčšiu časť nákladov na vojnu.

Keďže Rusko nevykazuje žiadne známky zmiernenia svojich vojenských ambícií, americkí a európski predstavitelia teraz cítia väčšiu naliehavosť ukázať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že spojenci Ukrajiny sú zakopaní do zdĺhavého boja.

Biden čelí silnejúcej kríze, aby zosúladil svojich kolegov lídrov G7. To je impulz, ktorý je pre niektoré európske národy poháňaný rovnako sympatiami k Ukrajine a záujmom o vlastnú sebazáchovu. Vojna priviedla Rusko bližšie k ich hraniciam práve v okamihu, keď Trumpove potenciálne voľby otriasajú ich vierou v spoľahlivosť USA ako spojenca.

„Mnohí Európania teraz cítia existenčnú hrozbu spôsobom, akým to nerobili ani počas studenej vojny,“ povedal Charles Kupchan, bývalý vysoký predstaviteľ Rady pre národnú bezpečnosť za Obamovej éry. „Je to čiastočne dôsledkom toho, ako dlho trvá vojna, čiastočne skutočnosti, že Ukrajina je teraz na zadných nohách a Rusi dosahujú zisky a myslím si, že je to aj o reakcii na domácu politiku o riešení tejto chúlostivej otázky.“

Napriek tomu je ešte potrebné dopracovať významné detaily. Krajiny G7 sa naďalej dohadujú o tom, ako štruktúrovať dohodu vrátane ústredných prvkov, ako napríklad, ktoré krajiny by poskytli pomoc vopred, odkiaľ by tieto peniaze získali a ako dlho by financovanie trvalo.

V Európe sa ministri financií obávajú najmä perspektívy požičiavania finančných prostriedkov Ukrajine –  len aby sa vojna skončila skôr, ako budú splatené v plnej výške.

Bez ohľadu na konečnú štruktúru čelí Biden zintenzívňujúcej sa kríze, aby zosúladil svojich kolegov lídrov G7. Je tu malá chuť nechať túto otázku zostať nevyriešenú niekoľko nasledujúcich týždňov, oveľa menšie prekrývanie s novembrovými voľbami, ktoré by mohli rozvrátiť celú západnú alianciu.

Aj keby Biden vyhral, predstavitelia a odborníci na zahraničnú politiku tvrdia, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude čeliť rozdelenému Kongresu, ktorý je čoraz tvrdohlavejší pri podpore dlhodobého boja.

Ale oveľa viac znepokojujúce pre veľkú časť Západu je, že Trump sa vráti do Oválnej pracovne a prinesie so sebou radikálne odlišný prístup k Ukrajine  a k bezpečnosti zvyšku kontinentu.

„Ak sa skutočne chystáte urobiť niečo pre Ukrajinu odolnú voči Trumpovi, ak by americká pomoc prestala prúdiť, je príliš neskoro konať v novembri alebo decembri,“ povedal Max Bergmann, bývalý vysoký úradník ministerstva zahraničných vecí počas Obamovej administratívy. „Konať treba teraz.“

POLITICO

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás