DomácePolicajný šéf dohodol utajené miliónové zákazky s firmou, ktorá...

Policajný šéf dohodol utajené miliónové zákazky s firmou, ktorá mu mala dopriať luxus zadarmo

-

spot_img

Policajný šéf dohodol utajené miliónové zákazky s firmou, ktorá mu mala dopriať luxus zadarmo

Luxusné vyvážanie bývalého policajného šéfa malo byť bezodplatné, ukázalo sa, že štát podpísal s firmou lukratívne zákazky v utajenom režime.

Bolože to pred vyše dvoma rokmi rečí zo strany fanúšikov vtedajšieho policajného prezidenta Štefana Hamrana o tom, že on je konečne ten správny človek na správnom mieste. Že on tuho bojuje so zlom, a preto mu treba držať palce, a nie žiadať akési vysvetlenie jeho veľkopanských manierov. Veď nech sa len pokojne vyváža na super luxusnom nablýskanom aute v hodnote 200-tisíc eur, aké v tom čase nemali k dispozícii ani najvyšší štátni predstavitelia. Povedal predsa, že je len požičané, tak čo koho do toho, na čom jazdí novodobý rytier prevtelený do policajného prezidenta.

Nielen bežný ľud, ale dokonca aj vtedajší koaliční politici Ham­ranovo počínanie obhajovali a čudovali sa, že sa niekto čuduje. Nič proti jeho papalášstvu nenamietali ani mimovládne organizácie bojujúce za transparentnosť. Ani za mak nemali snahu sa zamyslieť, že štát predsa nikdy nič nedostane zadarmo, prečo by Štefan Hamran dostal. Nuž a ukázalo sa, že jeho luxus napokon nebol až taký lacný špás.

Veľký šéf

Spoločnosť, ktorá mu ho dopriala, totiž získala lukratívne zákazky, a to priamym zadaním, teda bez verejnej súťaže, a utajené zostali aj zmluvy s ňou podpísané. Štátu vraj dodala štyri špeciálne upravené vozidlá v cene blížiacej sa k sume dva milióny eur. Údajne ich vyberal priamo Hamran. Určené boli pre útvar osobitného určenia, čiže takzvané Lynx Commando, ktorému dlhé roky velil a aj v pozícii policajného šéfa tam mal silné slovo. V ústredí lynxu mal Hamran neoficiálnu centrálu i po dosadení do najvyššej funkcie v zbore. Práve tam sa s ním potajomky stretávali vtedajšie politické špičky ako premiér Eduard Heger či minister vnútra Roman Mikulec a šéf rezortu financií Igor Matovič.

Informácie o tom, že Štefan Hamran sa vyváža na limuzíne značky BMW 750i XDrive 7L,prenikli na verejnosť koncom januára 2022. Vysvitlo, že na predmetnom vozidle cestoval aj na dovolenku do rakúskych Álp, kde mu spoločnosť robila podriadená z Lynx Commanda. Pripomeňme, že v danom čase bol Hamran vedením polície len poverený, pričom naďalej zastával post veliteľa útvaru osobitného určenia.

Vedenie rezortu vnútra záležitosť obhajovalo vyjadrením, že „vozidlo je zapožičané ministerstvu bezodplatne, minister­stvu nevznikajú z prevádzky tohto vozidla okrem úhrady pohonných látok žiadne ďalšie náklady na prevádzku“. Otázky, prečo bola top limuzína vôbec zapožičaná a prečo sa na nej vyváža práve Hamran, samozrejme, zostali bez adekvátnych reakcií.

V tajnosti

Z Centrálneho registra zmlúv vyplývalo, že luxusnú limuzínu štátu zapožičala v decembri 2021 firma Effective CarService, ktorá sa zameriava práve na predaj a výpožičky luxusných vozidiel. Podľa dostupných údajov štát s touto firmou dovtedy ni­kdy neobchodoval. Prvé verejne dostupné dokumenty naznačujú, že k zmene situácie došlo koncom roka 2020, keď s Effective CarService podpísal rezort vnútra pod vedením Romana Mikulca zmluvu na výpožičku štyroch BMW 540x Drive.
Postupne nasledovali ďalšie dohody rovnakého „výpožičkového“ charakteru. Do júla 2022 ich bolo dokopy sedem. Ani v jednom prípade pritom nešlo o klasickú zákazku na nákup vozidiel.

Ukázalo sa však, že minister­stvo vnútra a firma Effective CarService predsa len podpísali zmluvy, na zák­lade ktorých mali byť štátu v rámci normálneho obchodného vzťahu dodané vozidlá. Išlo o štyri autá značky Toyota Land Cruiser, vybavené balistickou ochranou, v cene zhruba dva milióny eur. Ako sme už spomenuli, kontrakty boli uzatvorené v utajenom režime. Rezort zákazku zadal bez verejného obstarávania, teda priamym zadaním, pričom zmluvy podpísané v roku 2022 a v roku 2023 nezverejnil v centrálnom registri. Nie je tak zrejmé, či štát nemohol autá zakúpiť od inej firmy výhodnejšie. Jasné nie je ani to, na základe akých kritérií vybral práve spoločnosť Effective CarService, ktorá sa dovtedy na dodávanie vozidiel s balistickou ochranou podľa všetkého vôbec nešpecializovala

PLUS 7 DNÍ sa to aktuálne snažilo overiť priamo u konateľa Martina Antala, ten však na otázky do uzávierky neodpovedal.

Na zvláštny biznis upozornil pred pár dňami súčasný minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý zároveň priblížil ďalšie zvláštnosti biznisu so špeciálnymi autami. Za neštandardnú označil napríklad skutočnosť, že dodávateľovi boli vyplatené preddavky v stopercentnej výške. Poukázal aj na to, že firma nemala povolenie na obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu a prvé dve autá nedodala včas.

Autor: Jana Šimíčková

Celý článok aj s fotografiami:

https://plus7dni.pluska.sk/domov/policajny-sef-dohodol-utajene-milionove-zakazky-firmou-ktora-mu-mala-dopriat-luxus-zadarmo

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás