DomácePsychopatické správanie a ničenie pamätníka, ktorý bol postavený našim...

Psychopatické správanie a ničenie pamätníka, ktorý bol postavený našim osloboditeľom má svoju dohru

-

spot_img

Psychopatické správanie a ničenie pamätníka, ktorý bol postavený našim osloboditeľom má svoju dohru

Košice 4. júna (TASR) – Krajský súd (KS) v Košiciach zamietol odvolanie Ľuboša Lorenza, ktorého okresný súd (OS) vlani odsúdil za hanobenie kultúrnej pamiatky. Lorenz v auguste 2017 odstránil z pamätníka padlých sovietskych vojakov v centre Košíc symboly kosáka a kladiva.
Verdikt krajského súdu zo štvrtka (3. 6.) potvrdila TASR jeho hovorkyňa Anna Pančurová. Rozsudok OS Košice I je tak právoplatný.

Podľa súdu Lorenz spáchal trestný čin výtržníctva. Od súhrnného trestu upustil, keďže trest, ktorý obžalovaný predtým dostal v kauze postriekania busty komunistického politika Vasiľa Biľaka, označil za postačujúci.

V kauze odstránenia kosákov s kladivom z pamätníka na Námestí osloboditeľov aktivista argumentoval, že ide o symboly a propagáciu komunistického režimu, ktorý je zakázaný, a pamätník sa od nich snažil „očistiť“. Jeho vtedajší obhajca Daniel Lipšic poukazoval na to, že podľa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) preglejkové náhrady symbolov, ktoré na pamätník osadila Správa mestskej zelene (SMsZ), neboli súčasťou pamiatkovej hodnoty a ochrany pamiatky, pričom tie pôvodné kovové sa nezachovali.

„Podľa názoru súdu nemožno tolerovať takéto svojvoľné konanie vo vzťahu k pamätníku padlým v druhej svetovej vojne, ktorý obžalovaný poškodil ako celok,“ uviedol pri vynesení rozsudku sudca OS Košice I Ján Poprocký. Pri treste zohľadnil podmienečný dvojmesačný trest, ktorý Lorenz dostal spolu s výtvarníkom Petrom Kalmusom za poškodenie Biľakovej sochy v Krajnej Bystrej v roku 2015. Súd tiež stanovil, aby odsúdený nahradil SMsZ škodu vo výške 72 eur. Uložil mu tiež prepadnutie veci, a to skrutkovača, ktorým nalepené symboly vypáčil.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás