fbpx
PodcastyPREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi...

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou o aktuálnych politických udalostiach

-

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou o aktuálnych politických udalostiach

Témy:

Úderka z mimovládok a ministerských úradníkov, žiadala o pomoc Brussel pri zastavení Smeru.

Hoaxer Naď blúzni o tom , že Moskva sfalšuje voľby na Slovensku.

GLOBSEC ako pí ar súčasnej koalície ?

Aktivizmus redaktorov TA3

Demokrati ostali na ocot.

Modrí a Most pôjdu spolu.

Aliancia vstupom Gyimesiho na ich kandidátku končí, bol to zámer, aby maďarská platforma nakoniec zakotvila na kandidátke Oľano?

KDH posilní František Mikloško a Branislav Škripek z Kresťanskej únie. Pomôže to KDH, aby sa dostali do parlamentu?

Aktivizmus redaktora TA3 Ilieva a Kovačica z Markízy, prekonala všetky rozumné hranice, bude sa tomu venovať licenčná rada?

Podcast na Spotify:

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko:  Vážení poslucháči, dovoľte, aby som vás privítal pri pravidelnom podcaste Veci Verejných a našou dnešnou a pravidelnou hosťkou bude Mimi Šramová. Vitaj.

Mimi Šramová: Ahoj Roman, ďakujem za pozvanie a pozdravujem všetkých.

Roman Michelko: Dlhšie sme neboli, ale verím že budeme pokračovať v pravidelných podcastoch. No dnes sa toho udialo dosť veľa, tak poďme in medias res. Prišla si z tlačovky Fica, Tarabu a podpredsedov strany Smer. Ja som to samozrejme sledoval na Youtube, ale ty si bola priamo. Možno len taká bulvárna vsuvka, že Kajtárová sa tam neprístojne správala, tak môžeš okomentovať, lebo to nebolo počuť v tom ruchu. Tam ruchové mikrofóny nie sú. Viem, že Fico mal dosť, aby nejaké opičky, či čo tam robila. Ale poďme od tej nedôstojnej veci k tomu obsahu, ako vnímaš to čo povedal?

Mimi Šramová: Zazneli na tej tlačovej konferencii dosť závažné veci, ako si povedal zaujímavé to bolo nie len na pódiu, ale aj pod ním, k tomu sa o chvíľu dostaneme. Už Tomáš Taraba pred dvomi dňami zverejnil video, kde vyzval prezidentku Čaputovú, aby povedala, či je pravda, že bola vyslaná delegácia Slovenska do Bruselu, ktorá mala hovoriť o tom, akým spôsobom zmanipulovať voľby. Od vtedy bolo ticho, oni mali každý svoje informácie, tak sa zladili a urobili dnes spoločnú tlačovú konferenciu. Tam už mali spoločné výstupy, kde mali správu, zoznam tých ľudí. Medzitým to zavesili na Telegram, a ja som to už dala na Telegram. Je tam menný zoznam a vyzerá to fakt, že tie veci, ktoré tam odzneli, bolo tam 21 ľudí a evidentne aj tí ľudia boli prekvapení z toho, čo sa tam riešilo. Bol tam odliv tých informácií, a vyzerá to, že veľa ľudí má toho plné zuby, čo sa tu deje. Vyslovene tam bolo povedané ako treba opozíciu nejakým spôsobom zdegradovať, pretože hrozí, že po voľbách ak vyhrá Fico a Pellegrini, tak sa vystúpi z NATO. Neviem, kde prišli k týmto informáciám, ale bola tam séria stretnutí a na každom z nich zaznievali tieto podobné záležitosti.

Roman Michelko: Oni mali nejakú správu zo služobnej cesty. Bol tam zoznam tých, čo išli do Bruselu. Neviem, či Milo, alebo kto tam bol…

Mimi Šramová: Aj on tam bol, potom tam bola pani z Úradu vlády Miroslava Saviris, Daniel Milo, Natália Kučerová, Darina Petráňová, Samuel Švajda, potom SIS, potom ministerstvo vnútra, ministerstvo zahraničných vecí, ministerstvo obrany, potom ďalej ministerstvo školstva, Kultúry, NBÚ, Dávi Púchovský polícia, no kto iný jasne.

Roman Michelko: Jasne, facebookový mág.

Mimi Šramová: Áno, potom nejaká mediálna rada, ešte aj SAV dokonca, vzdelávací inštitút, Róbert Barca AFP, projekt Konšpirátori Peter Jančárik.

Roman Michelko: A Gerulata tam tiež bola spomínaná.

Mimi Šramová: Áno Gerulata – Michal Trnka, Peter Kulich, GLOBSEC – Katarína Klingová, Adam Institute – Adam Potočňák a Memo 98 – Rasťo Kužel.

Roman Michelko: Jasne, takže celý tretí sektor, plus ministerskí úradníci, čo je fakt veľký prúser. Ten základný problém je, že vymýšľajú hoaxy o tom, že po voľbách to bude koniec, odídeme zo všetkých štruktúr…

Mimi Šramová: Koniec demokracie na Slovensku.

Roman Michelko: Tak, tak.

Mimi Šramová: Koniec právneho štátu, zavládne diktatúra, Šeliga to povedal…

Roman Michelko: Absurdné veci, poďme si tak povedať. A to je asi dobré na prepojenie s tými Naďovými hoaxmi, ktoré povedal v nedeľných reláciách, že Rusko ide zmanipulovať voľby na Slovensku. Tak ja by som sa opýtal, že ako môže Rusko zmanipulovať voľby, lebo mne toto hlava neberie. Celá infraštruktúra, Štatistický úrad, Ministerstvo vnútra, toto všetko je v rukách koalície, respektíve teraz úradníckej vlády. Predstava, že nejaký predstaviteľ Smeru ide do Moskvy a v igelitkách tam berie nejaké peniaze, alebo ja neviem, čo to je za absurdita.

Mimi Šramová: Počul si reakciu Roberta Fica na tlačovej konferencii, že mu volal Putin, pomoc netreba, pošlite peniaze, číslo účtu neviem, vie ho Igor Matovič a je to na Belize. To bola reakcia, toto mi napadlo. Škoda že dnes nebol priestor na tlačovej konferencii  spýtať sa otázky, lebo som mala pripravené veľmi dobré otázky. Presne ako hovoríš. To, čo povedal v Nedeľu Naď, to je už súčasť tejto propagandy. Z čista jasna tam zazneli informácie, a to ešte ak Róbert Kaliňák kukal ako výr, že o čom to hovorí, takže bolo to veľmi zaujímavé. Oni stále bojujú s dezinformáciami a hoaxami, a veľmi jasne to vidíš. Naozaj to vyzerá, že každý iný názor je pre nich dezinformácia a hoax, a schovávajú to pod ten dáždnik Európskej únie, že celá EÚ ide bojovať  s hoaxami a dezinformáciami.

Roman Michelko: Tak teraz sa medzi top hoaxerov zaradil Naď. Všetci ostatní ústavní činitelia, ktorí dostávajú utajované informácie, ako predseda parlamentu, prezidentka, sa k tomu nevyjadrovali. Je otázka, či zverejnenie takého niečoho, nie je porušenie štátneho tajomstva, mal by mať okamžite odobratú previerku.

Mimi Šramová: Nielen, že zverejnenie tajomstva, ale pokiaľ vie o trestnom čine a nedal oznámenie, tak je to schvaľovanie trestného činu.

Roman Michelko: Tam je otázka, aký charakter tej spravodajskej informácie to bol. Problém je v tom, že on tliacha dve na tri. To je úplne absurdné, ten človek nemá kúska súdnosti. Ukazuje, akí sú zúfalí z toho, že nikto ich nechce, a že pravdepodobne s hanbou skončia v septembri 2023. Ale v poriadku, ja len takú absurdnú vec. Ja si pamätám, keď v roku 2006 bola odstavená druhá Dzurindova vláda, a nastala tá trojkoalícia Smer, HZDS, SNS. A vtedy, prostoduchý intelektuál Peter Šťastný hovoril niečo podobné, že pozývací list, že EÚ príde na Slovensko, a zabezpečí aby sa nerušili reformy, a podobne. Úplne šialené, je to rozmýšľanie Biľakovského charakteru, pozývací list. Neviete si presvedčiť vlastných voličov, vlastných občanov, tak Západ vás zachráni. Ja neviem v roku 1994, keď bol prevrat, tak prišli americké vojská na Haiti, toto chcú? Nech to povedia otvorene.

Mimi Šramová: Aby sme nedopadli ako v Kosove, kontingent NATO, 700 vojakov.

Roman Michelko: Možno je to zbožné želanie niekoho. Ale myslím si, že takú silu zas nemajú. Tam sa ukazuje, že sa držia akéhokoľvek stebla a skúšajú všetko možné. A je absolútne dehonestujúce a trápne a ich strápňujúce, že sa pokúšajú zmeniť nejako, tlakmi z vonku. Podľa mňa to bude hlboko kontraproduktívne.

Mimi Šramová: Presne ako hovoríš. A ja si myslím, že to opäť nahrá len Róbertovi Ficovi. Takže toto odznelo na tlačovej konferencii,a čo bolo zaujímavé po tej tlačovej konferencii, alebo už počas. Róbert Fico povedal, dal tam takú vsuvku.  Vpredu sedela RTVS a Gabriela Kajtárová z Markízy, a on povedal, že nesmejte sa. Darmo sa tu vyškierate. Môžete sa smiať koľko chcete, ale toto sú naše informácie. Potom sa dostala Kajtárová k otázkam, a ona začala spochybňovať úplne, čo povedali, či vylučuje Robert Fico, že mohlo ísť iba o nejaký seminár. Na čo tam začal čítať tie jednotlivé…

Roman Michelko: To bola správa zo služobnej cesty.

Mimi Šramová: Oni to medzitým už zverejnili.

Roman Michelko: Milo tam bolo meno, na Ministerstve vnútra, to je zároveň človek z GLOBSECU.

Mimi Šramová: Každý z tej služobnej cesty napíše svoju správu, takže neviem presne ktorú časť čítal. Citoval jej Tomáš Taraba správu zo služobnej cesty, kde sa presne hovorilo, že čo tam odznelo. Vážne to vyzeralo, že ideme opozíciu úplne potopiť, pretože je to najväčšia hrozba pre Slovensko a pre demokraciu. Na čo sa ona s nimi handrkovala, a Róbert Fico to uzavrel tým, že s Vami sa nemá zmysel baviť. Vy si aj tak budete hovoriť svoje a nazývate ľudí dezolátmi, a tak ďalej. Tak potom už nebol priestor na otázky, lebo tam bola atmosféra na bode mrazu.

Roman Michelko: Aké médiá tam boli?

Mimi Šramová: Bolo tam dosť veľa kamier. Bola tam RTVS, bola tam Kajtárová, Ereport Rasťo streamoval a ja, som tam bola.

Roman Michelko: Čiže štyria, a TA3?

Mimi Šramová: Bola tam ešte jedná pani, ale tú som nepoznala. Tu som videla prvýkrát, tá niečo písala. Vyzerala ako editorka.

Roman Michelko: Jasne.

Mimi Šramová: A zaujímavé bolo,že Róbert Fico vôbec nespomínal Jaroslava Naďa, len v tom zmysle, čo hovoril Jaroslav Naď v Nedeľu. Ale zaujímavé je, že Jaroslav Naď hneď zareagoval a teraz sme to pozreli, hneď pred reláciou. Videli sme notickú, že zvolal ako Demokrati tlačovú konferenciu, s názvom, že ,,trafená hus zagágala.“

Roman Michelko:  Presne naopak.

Mimi Šramová: Ale je to podľa mňa presne naopak, pretože on ho absolútne nespomínal, len v súvislosti s tou nedeľnou reláciou. Totižto odznelo na tej tlačovej konferencii Smeru, že kto je za tým, kto to celé zorganizoval. Celú delegáciu a tento postup a tak ďalej, pretože nikto sa k tomu nehlási. Keď Jaroslav Naď dal dve hodiny na tú tlačovú konferenciu, tak sa môžeme domnievať, kto bol toho celého hlava.

Roman Michelko: Tam treba zdôrazniť, čo bolo odznené aj na tlačovke, že vláda bez dôvery nemôže robiť služobné cesty,bez vedomia prezidentského paláca, čiže sa musela podpisovať aj prezidentka. Keď hovoríš takú extrémnu, až kŕčovitú snahu, za každú cenu škandalizovať  a likvidovať opozíciu, tak nedeľné relácie fakt tomu dali. To, čo stváral Iliev, tak to naozaj aj Edo Chmelár písal, že to je na licenčnú radu. Extrémny aktivizmus  Ilieva, jednak nemohol nikto jednu vetu dokončiť. Skákal po dvoch slovách a snaha nasadzovať psiu hlavu, ja si myslím, že pre normálnych ľudí to je kontraproduktívne. Že si povedia, že toto je už taký aktivizmus, že to už fakt nie. Tak isto Kovačič…..

Mimi Šramová: S Naďom a Kaliňákom, dvaja na jedného.

Roman Michelko: To bola ťažká presilovka. Plus tam bol odpálený ten najväčší hoax, že Rusko ide ovplyvniť slovenské voľby. Úplne absurdné, nonsens. Ako vnímaš tento aktivizmus? Pomôže to týmto ľuďom, alebo je to len výraz absolútneho zúfalstva, že už nemajú žiadne zábrany?

Mimi Šramová: Myslíš aktivizmus redaktorov?

Roman Michelko: Už sme si zvykli na to, že úvodník na TA3, z toho sa stal virál, pretože to sú také brutality, hoaxy a taľafatky, že ľudia si to nahrajú, a potom to koluje po internete. Takže to je jedna vec. Rasťo Iliev, neviem prečo ide do takejto polohy. On ako keby, to bral všetko osobne . Ináč oni si nemôžu dovoliť povedať politikovi, že pán Danko, to čo hovoríte, sú nezmysly. On tam nemá prečo hovoriť svoj názor. On sa má pýtať, a urobiť prenos informácií. Čo sa týka u Kovačiča Na telo, tam sme si dlhodobo zvykli ako vidíš, že nadržiava Kolíkovej, Gröhlingovi, Sulíkovi, alebo Lipšicovi, ten väčšinou chodí sám v Utorok, alebo policajný prezident. Ako náhle je tam niekto zo Smeru, tak tí redaktori, moderátori, oni nevedia tú svoju averziu skryť, a nevedia sa tváriť ako neutrálni, moderátori, redaktori, novinári. A keď začnú vyťahovať staré veci, ja neviem z 2004, 2006 roku, vtedy ste povedali toto a potom toto, to sú vyslovene, že on(Fico) ani nevedel ako má na takéto hoaxy reagovať . On bol z toho úplne mimo, podľa mňa. Pritom, to je ťažký profík. Už na všeličo si človek zvykol pri týchto novinároch, ale oni sa prekonávajú, oni dokážu už všetky dná preraziť, a to je už úplne mimo.

Mimi Šramová: A keď si vezmeš Romi, aj toho Naďa, ako tam tými rukami rozhadzoval, uživil by sa ako dispečer, potom to striedal taký hurónsky psychopatický smiech, ak niečo povedal, sám sa na tom smial. Alebo smial sa na Róbertovi Kaliňákovi.

Roman Michelko: Či nebol pod vplyvom troška. Čo je podstatné, teraz máme súbeh ďalšej mega akcie GLOBSEC, takže toto je tiež jedna z tých píí áárr, dnes sa s Macronom stretla prezidentka.

Mimi Šramová: Ja som išla okolo prezidentského paláca, sú tam sanitky, policajti. Už je zatarasené nie len nábrežie Slobodu, ktoré je pri Grand hoteli River Park, kde je GLOBSEC a hore ostrelovači a tak ďalej a 150 vyčlenených policajtov. Ale už aj okolie prezidentského paláca. Ja som napríklad takú vec, štebotali vtáčiky, že aj s mladým Sorošom by sa mala stretnúť.

Roman Michelko: Hej?

Mimi Šramová: Áno s Alexandrom, ten je tu, však starý tu nie je.

Roman Michelko: Deväťdesiatdva ročný…

Mimi Šramová: Áno, oni sa radi oháňajú tým vekom. Ale vieš, Američania fungujú pokojne do 106 rokov.

Roman Michelko: Však áno, tuším, že Rockefeller mal tak nejak. Bola tu aj šéfka EP Metsolová. Tak isto si prešla kolečkom všetkých stretnutí, keď sa jej pýtali na výrok zástupcu Európskej komisie, tak akože o ničom nevedela. Pokiaľ viem, tak von der Leyenová povedala, že všetko bolo zle interpretované.  To nie, že my sme geneticky zaostalý národ, to on tak nemyslel. To bolo vytrhnuté z kontextu. Vnímaš to ako píí áár záležitosť, alebo má to pomôcť týmto nekritickým atlantistom k voľbám. Ešte im to môže fungovať, akože fotka s Macronom, fotka s Metsolovou a neviem kým.

Mimi Šramová: Vnímam to aj, aj. Zároveň si myslím, že pani prezidentka je už hlboko v prezidentskej kampani od zimy minulého roku. Potvrdil to aj Igor Matovič. Ona to nechce povedať, ale je. Vidíme to vlastne na tých jej výstupoch. Aj ona bola v médiách. Sama zo záznamu, a tak ďalej. Výstup z toho stretnutia, ktorý mala s Macronom bol ten, že sa rozprávali o jadrovom palive, a rozprávali sa o boji s dezinformáciami  a hoaxami. Ja, už keď počujem, že toto je priorita francúzskej a slovenskej vlády, ja už mám z toho koprivku. Ja si myslím, že ľudí na Slovensku trápi úplne niečo iné. Pani prezidentka keby vnímala citlivo, tak by v živote nemohla povedať, že prioritou našej vlády je boj s dezinformáciami a hoaxami.

Roman Michelko: Otázka je, že akú to bude mať koncovku, môžeme čakať ďalšiu vlnu vypínania nepohodlných webov.

Mimi Šramová: Presne tak.

Roman Michelko: Keby toto urobili pred voľbami, tak ja si myslím, že taká vlna vznikne, že to bude extrémne kontraproduktívne. Ak budú extrémne sprostí, tak to urobia. Ale to im vôbec nepomôže, naopak to zmobilizuje voličov, takže nech skúšajú. Tuším teraz som videl, že prezidentka má už 34% podporu.

Mimi Šramová: Dnes hovorili, že teraz bol prieskum Medianu, že už len nejakých 12% jej dôveruje a 20%, alebo 25% skôr. Čiže presne, fakt to vychádza na tých 34%, si zober, že ako ona klesla, za tie štyri roky.

Roman Michelko: Tam je otázka, že kto bude jej vyzývateľ. Nájsť vhodného človeka, zjavne dnes už poraziteľná je, ale to je príliš skoro. Pätnásteho mája mala ohlásiť, či bude ďalej kandidovať, kvôli vláde úradníckej…

Mimi Šramová: Teraz to hovorila v sobotu…nedeľu….

Roman Michelko: Presne naznačila, že ataky ju nijakým spôsobom nezastrašia. Takže tým pádom asi vieme vydedukovať, čo bude, takže určite do toho pôjde. No dobre, takže toto sme mali…

Mimi Šramová: Chcela by som, Romi, len dodať, k tej tlačovej konferencii, ktorú mal exminister Naď. Paradoxne, čo odznelo na tej konferencii, tomu som akože nerozumela, a prišlo mi to smiešne, pretože on začal argumentovať nejakými papiermi a povedal, že tá delegácia, ktorá bola v Bruseli, že to vlastne vzniklo za vlády Róberta Fica a citoval tam nejaké staré dokumenty, keď bola zriadená nejaká komisia. Či tieto dve veci spolu súvisia, on to zrazu za dve hodiny zlepil, nevieme čas ukáže. Prišlo mi to absurdné.

Roman Michelko: Podľa mňa je to výplod chorého mozgu, v nejakej panike. Myslím si, že vieš ako sú tie ocenenia, že ako homofób roka, tak on bude hoaxer roka, lebo takú koncentráciu hoaxov v priebehu tak krátkeho obdobia, to nedá nikto. Takže Jarko Naď v stave zúfalstva, v stave núdze tliacha dve na tri, úplne že mimo.

Mimi Šramová: On sa postavil pred kamery, Róbert Fico mal ísť s ním do relácie, on sa mňa bojí, on preto, neposlal neviem koho. Takže veľmi hral ramená, ale to je jeho spôsob komunikácie. Je veľmi zaujímavé sledovať, ako bývalej vláde chýba ten mediálny priestor, takže presscentrum v NR je veľmi frekventované. Minule mali Demokrati tlačovku 08:30, tak skoro, to sa v živote nestalo. Neviem, či si si všimol, Jaroslav Naď zverejňuje na sociálne siete také videá z auta, to točí zrejme jeho asistentka. Už to bude diel číslo päť, alebo šesť, ona sa ho pýta, že či ma rád ananás na pizzu, a teraz áno, nie. Ono to trošku vyzerá ako v Mama ožeň ma, on tam hovorí ako dobre vie variť, že to veľa ľudí nevie.

Roman Michelko: Zúfalstvo, áno, topiaci sa slamky chytá. Ale tieto slamky mu nepomôžu, takže fajn. Už keď sme pri týchto lúzroch, tak si povedzme, že za ostatný čas sa stalo to, že Demokratov všetci odmietli, ostali na ocot. Páčilo sa mi, že Letanovská skoro vyplakávala, že egá vyhrali a zodpovednosť je preč. Mimochodom, ak ty hovoríš, že keď stratili ten mediálny priestor, ako ministerská a premiérska strana, tak Jarko Naď povedal takú absurditu, že to je perfektné. Podstatné je to, že pokus o spojenie sa s Modrými, a teraz ešte neviem, že kto všetko tam bol, skončil veľmi biedne. Teraz tak vyplakávali, že my, netrváme na lídrovi. A my si to teraz podľa percent z prieskumu rozdelíme. Ako vnímaš to, že Demokratov všetci odvrhli? Prvýkrát som tam videl extrémne slizkého Šeligu, že stál tam ako zmoknuté kura, a pozeral sa do zeme, lebo už vidí, že záverečná, konečná. Nedaj bože sa bude musieť živiť prácou. Teraz sú také mémečka, že kosí a podobne. Ako vnímaš to, že ich všetci odvrhli.

Mimi Šramová: No karma je zdarma. Keď sme videli tú tlačovku v nedeľu o desiatej  pred prezidentským palácom. Chceli stihnúť tie nedeľné relácie, Šeliga tam rozhadzoval ručičkami a hovoril, že vlastne Fico chce ukradnúť prezidentský palác a zmanipulovať voľby, čiže tam to vtedy začalo. A Robert Fico to potom v nedeľu a v pondelok dementoval, že nevie ako na to prišli. Že chcú zrušiť priamo voľby, a že by sa volil prezident v parlamente.

Roman Michelko: Presne toto je ďalší hoax. Inak to je úplne zaujímavé, až absurdné, že psychopat Matel povie, že chcú zmeniť volebný systém. Všetci mu na tento hoax skočia, a ústavne sa zabetónuje jeden volebný obvod. Nie len, že pomerný systém, ale aj v podstate jeden volebný obvod.  Pravdepodobne to bola absolútna sprostota, ktorá sa v jeho chorom mozgu zrodila, a teraz prišlo také niečo, že priama voľba. No, treba ústavnú väčšinu, Pelle jasne povedal, že v žiadnom prípade. Mimochodom, tak ako bola nastavená do roku 1999 bola vlastne bloknutá, lebo tam treba na zvolenie ústavnú väčšinu. V iných štátoch, napríklad v Čechách, kde bola do nedávna parlamentná voľba, tam boli tri kolá. Prvá ústavná väčšina, potom nadpolovičná väčšina, a potom jednoduchá väčšina. V treťom kole vždy niekoho zvolili, ako to bolo takto zafixované, to bolo úplne bloknuté. Návratom do tej voľby, kde bola jedna jediná platná, to bol Mišo Kováč, by sa vlastne znefunkčnil parlament. To je úplne absurdné, inak baví taká tá vtipná vec tie choré hoaxy, to už ani nie že konšpirácie. To je čistá psychiatria, že Matovič má zdroje v Smere.

Mimi Šramová: Naď hovoril, že má informácie z vnútra Smeru. To som tak rozmýšľala,  že kto by to tak mohol byť.

Roman Michelko: Ja si myslím, že to je schizofrénia, že polovica hlavy tam má nejakých informátorov zo Smeru. A v noci počuje hlasy. Najvyšší časť prejsť klasickou prehliadkou na tej psychiatrii v Rakúsku, nech mu už dajú nejaký atest, lebo toto je absolútne že.

Mimi Šramová: Ešte sa chcem pristaviť pri naratíve, ktorý má Juraj Šeliga, neviem či si si všimol v tých reláciách, lebo to boli dve, alebo tri po sebe. Tak on začne tým, že keď Fico príde k moci, tak je zánik demokracie a právneho štátu na Slovensku. A zruší ÚŠP. Tam je tá komunikačná linka, priamo od Lipšica, pretože kto sa najviac bojí. Presne ten, kto je tam teraz šéf, to je tá línia, ak tri krát po sebe bol v reláciách, kde Gröhlinga posielali, neviem prečo, ako najväčšieho odborníka SASKY na vzdelávanie. On na túto problematiku reaguje tri krát po sebe, že Fico je diktátor. To máš cez kopirák. Ja už presne viem, čo oni budú kedy hovoriť.

Roman Michelko: Majú naučené a verklikujú to, však také jednoduché veci sa vedia. Ja len chcem povedať, verejné známe a dohľadateľné vyjadrenia k tomuto. Fico povedal, že traja ľudia budú musieť odísť: Lipšic, Kliment a Čurillovci. Povedal aj ako, stačí sa pozrieť na Lipšicovú previerku. To je úplne absurdné, tá previerka tak smrdí, že on v živote nemal byť. Viem si dosť ťažko predstaviť Klimenta, lebo pozícia sudcu Najvyššieho súdu je dosť ťažko ovplyvniteľná politikmi. Viem si predstaviť, že Súdna rada môže začať disciplinárku. Šramko kedy nastupuje, niekedy v júni. Tam sa to teraz prekotí o jeden hlas, budú mať tí normálni, zdraví, príčetní. Takže sa zmenia pomery, a bolo by fajn, keby aj Mazák skončil na čele, neviem či pôjdu do toho. Tuším až 26-teho nastupuje, takže tá zmena nastane až neskôr. A potom teda čurillovci, tým, že ich nechcú trestnoprávne stíhať, ale asi pôjdu bez výsluh. To je všetko, tým sa kvázi revanš skončí.

Mimi Šramová: On to povedal kde?

Roman Michelko: On to povedal raz na tej tlačovke, že títo traja ľudia, nikto viac. Čurillovci tam budú viacerí, takže žiadne také, že do tretieho kolena. Tam je problém, že Súdna rada, a vyzliecť niekoho z talára nie je vôbec ľahké.

Mimi Šramová: Okrem toho disciplinárny senát Najvyššieho správne súdu je v rozpore s európskou judikatúrou. Tam viem, že Michal Truban to napadol, a jeho právny zástupca Michal Mandzák.

Roman Michelko: Skrátka v prípade Klimenta a Záleskej to bude ťažké.

Mimi Šramová: Ja som počula, že Kliment by chcel Záleskú na Najvyššom súde.

Roman Michelko: Však v poriadku, ja neviem ako je na tom so Šikutom, ten o tom rozhoduje. Myslím, že to musí prejsť cez Súdnu radu, takže by to nebolo veľmi jednoduché. Ona mala aj s tým Lehelom tú kauzu, kedy jej tam odpadol. Viem, že bola iniciovaná disciplinárka.

Mimi Šramová: Ministerka povedala, že nepochybila. A oni to dali na júnové. Boli kvôli tomu peripétie, siahodlhé diskusie, a bude to v júni pokiaľ viem.

Roman Michelko: Akože na Súdnej rade myslíš?

Mimi Šramová: Áno.

Roman Michelko: Sa jej pozrú na zúbok, toto, že by išla na Najvyšší súd, že tomu sa podarí zabrániť. Poďme k ďalším molekulám, alebo k tomu ako sa posielajú ľudia a persóny. Vieš si logicky vysvetliť tie harakiri, ktoré urobil Forró, to je šéf Aliancie. Keď zobral Gyimesiho na 150-tku, vediac že odíde Most-Híd. Tým pádom celá jedna frakcia, ako to vieš prečítať. Nemá súdnosť, chce zlikvidovať stranu, chce definitívne odísť preč, alebo jediná vec, ktorá by dávala zmysel. Ja som čítal rozhovor s Berényim v Postoji. On teda povedal, že toho sa najviac báli, že OĽaNO urobí maďarskú frakciu. Keď si počúvala, tak teraz je nový názov, že OĽaNO a priatelia. Grendel tam pôjde s Klimekom, aj s tou Andrujevovou. Pravdepodobne Kresťanská únia, ale aj Maďarská platforma. Keď teraz zlikvidoval akúkoľvek reálnu šancu Aliancie dostať sa nad 5%. Myslíš si, že sa vráti Gyimesi s frakciou maďarskou, však dobre, ak nikoho nemáme, tak aspoň štyroch. Alebo, aký význam to má, lebo toto naozaj neviem Berényi tam hovoril, že z Maďarska im priznal ingerenciu, že ak sa má rozpadnúť, tak to nerobte. Forró to urobil. O čo ide teraz Gyimesimu, chápeš toto?

Mimi Šramová: Musím ti odpovedať protiotázkou, čo robí Hlina v SASKE, o čo ide SASKE. Keď sa bavíme o tých harakiri, že nespojiteľné, je zrazu spojené.

Roman Michelko: Pozri sa, Hlina nestiahne dolu SASKU.

Mimi Šramová: Počkaj, počkaj .

Roman Michelko: Hlina je tam jeden, je to enfant terrible. Ukáže sa, že či má 6000 skalných, ktorí by ho prekrúžkovali. Takto vrátime sa k tomu, ale dotiahnime toho Hlinu. Povedal, že on je konzervatívec nie karpatského ale západoeurópskeho typu, že on vlastne nemá problém s tými registrovanými partnerstvami. Že bude mať síce nejakú výnimku z etických  a kultúrnych veciach, ale že s registrovanými nemá žiaden problém. Je to taký guerilla marketing, bude to robiť na seba, dobre 150-tka je veľmi vychytené miesto, však aj Huliak má. Boj strýka so synovcom v Smere, že či Erik alebo Robo.

Mimi Šramová: Fakt?

Roman Michelko: Je tam boj medzi nimi, každý chce tú 150-tku.

Mimi Šramová: Jurko Gyimesi, som si všimla, že ti leží v žalúdku. Ty si sa mu venoval polovicu tvojho nedeľníka teraz, aj minule. Videla som, že sú tam nejaké antipatie, osobne ja som si robila nejaký prieskum.

Roman Michelko: Mala si s ním aj rozhovor, veľmi pozitívny, to som počúval.

Mimi Šramová: A reakcie boli úžasné. Ja som bola veľmi prekvapená. On rozprával ako člen Smeru, ja som sa ho aj po relácií pýtal, či nejde vstúpiť. Vtedy ešte nebola jasná tá Aliancia, že či náhodou nejde vstúpiť do Smeru. On rozprával ako kovaný Smerák, ja si myslím, že aj vzhľadom na tie reakcie. Čo sme si mysleli, že je nejaký plán, že ho Matovič vysal, ako vyslal Edka, stiahneš, urobíš maďarskú bunku, potom sa s nami spojíš, to isté Heger. S Hegerom nemám  pocit, že sú to predstierané hádky, ide do tuhého, to je jedna vec. Mám pocit, že u Gyimesiho je to to isté, a že chce zabojovať. Aké boli pohnútky v Aliancii, museli vedieť, že čo sa tam stane, ale neviem, či si merali niečo. Ja si myslím, že Juro Gyimesi má nejaký výtlak. Čas ukáže.

Roman Michelko: Ja by som povedal, že aký mám názor na Gyimesiho. Ja samozrejme tie jeho posledné názory, v pohode, je to Orbánovec. Len ja si pamätám, nemám selektívnu pamäť, viem, že pre Matoviča robil prvé, posledné.  On bol niečo také ako Šípoš, možno troška o percento menej servilný. Ale nebola taká špinavá robota, ktorú by pre neho neurobil. Najznámejšia je tá známa tlačovke, kde nadával na Hirmana, bol tam sám, nikto okolo neho nestál. Čiže, keby mi odoperovali pamäť….

Mimi Šramová: To som sa ho aj pýtala. Nebojíte sa, že Vám budú aj covidové opatrenia, všetko dávať spolu.

Roman Michelko: V jednej chvíli nájdem svoju politickú identitu. Ja tomuto neverím, lebo kto dokázal dokázal, takto jednoznačne nadbiehať Matovičovi, tak ja mu nedám rozhrešenie. Je to ťažký oportunista, ktorý pochopil, že tá línia je slepá ulička. Hľadá niekde, kde by sa upichol.

Mimi Šramová: Ale to isté by sme mohli povedať o Romane Tabak, lebo vieš.

Roman Michelko: Na ňu mám tiež jednoznačný názor, viem že niektorí ľudia majú iný. Jedno hlasovanie odvážne ju nijakým spôsobom nevyviňuje, ale aj tri, alebo iné názory.

Mimi Šramová: Takže za mňa čas ukáže, čo Gyimesi.

Roman Michelko: Urobil jednu dobrú vec, že zlikvidoval Alianciu a Maďari nebudú mať zastúpenie na  celoštátnej úrovni. Uvidíme, koho chytí Matovič, Grendel je Maďar ako keby, tam bol ešte Čech, ale nič moc.

Mimi Šramová: Neviem či si pozeral, v nedeľu bol v debate László  Sólymos, a porovnaj si jeho vystupovanie, a Gyimesiho vystupovanie. Ja som ani nevedela, že čo chce povedať.

Roman Michelko: Jasné, však navyše to je starý politik, ktorý už niečo preskákal. Bol minister a neviem čo všetko. On je riedený Bélom Bugárom, ak už hovoríme o týchto Maďaroch, tak teraz, také bizarné spojenie. Modrí a Most idú spolu, aj som sa dobre pobavil, aj možno reaktivujú Bélu, lebo on je sympaťák. S Mikim Dzurindom, akú vidíš tú šancu, ja dúfam, že zoberú 2,3%. Lepšie ako 0,4%, lebo to rozbijú. Možno,že, ale ja by som bol radšej keby to bolo viac. Čím viac tým lepšie, ale nie nad 5%. Ja som dokonca tak veľkorysý, že im 4,99 doprajem, len nie nad 5%.To by bolo úplne ideálne, keby desať percent Modrí aj Demokrati, ale nebude to tak. Ale možno to bude viac ako 0,4%, čo mal teraz. Čo si myslíš, ja neviem, ale tu už sme na úrovni psychológie, psychiatrie. Miki Dzurinda má stratu súdnosti, však vidí, že prieskumy má 0,4, ale 0,6%.

Mimi Šramová: Čo ho motivuje?

Roman Michelko: Čo ho motivuje, respektíve nestačilo mu, že Čarnogurský dostal 0,6% ako bývalý premiér, že hanba na kvadrát. Ja neviem, či chce teraz s Frešom súťažiť. Frešo mal 0,23, že kto bude lepší, nechápem.

Mimi Šramová: Nerozumiem ani ja tomu, tým jeho pohnútkam. Vieš, ťažko sa nám hodnotí, to je to isté ako  u Hegera. On žil v nejakej bubline a myslel si, že najlepšia vláda, najlepší premiér, najlepšie reformy, čerpanie eurofondov a tak ďalej. Prišla realita, výmena, my nevieme, aké je to okolie Mikuláša Dzurindu, má tam nové mladé tváre.

Roman Michelko: Aké mladé tváre?

Mimi Šramová: Tak, mal tam takých mladých….

Roman Michelko: Takí, ktorí o ničom nerozhodujú. Tam bol Šeliga, Ľuboš Schwarzbacher, potom jeho dcéra, boli tam deti skrachovaného Horta. Potom úplne že nula, no name. Tri úrovne, ak hovoríme o relevantcii politici nad 5%. Planktón je tak okolo trojky, a pod percento to sú molekuly, ani nie že molekuly, to sú politické atómy.

Mimi Šramová: Oni by mali byť, že Modrí and family, a títo sú OĽaNO and friends.

Roman Michelko: Jasné, čiže vidno, že má absolútny absťák po moci, to bolo absolútne jasné. On sa až triasol…

Mimi Šramová: Nostalgia, spomienkový optimizmus.

Roman Michelko: Mohol si myslieť ešte predtým, než sa dal testovať. On si mohol myslieť, však to sú až také že srandy, stretávajú ho ľudia aby išiel do politiky. No neviem kde, ja si viem predstaviť, že ho niekto zastaví aby mu uvalil, teda aspoň slovne. Ale dobre v poriadku, nech sa snažia, Most mal v minulých voľbách niečo vyše dvoch. Ja si myslím, že Béla má väčší spomienkový optimizmus, keby ho naozaj reaktivovali.

Mimi Šramová: Myslíš si, že to hrozí.

Roman Michelko: Určite viem, že zasahuje Peter Shutz a tak, to že Most-Híd odišiel z Aliancie je Bélova záležitosť. Poďme ešte ku KDH Mikloško a Škrípek nové akvizície.

Mimi Šramová: Dva dni oznamoval Majerský, aj v tej relácií v nedeľu, že máme strašne zvučné mená. Pred tou tlačovou konferenciou, však už to bolo aj mainstreame. Teraz sme všetci čakali, že čo ten Fero Mikloško wau povie, že čo chce priniesť do politiky. Prvá jeho veta bola, že on chce vrátiť demokraciu a právny štát. On chce zabrániť tomu, aby sa Fico vrátil k moci, pretože Slovensko upadne do depresie. On to povedal presne takto, to hovorím, lebo to vo mne zarezonovalo. Hneď na to bola tlačovka Smeru, tak som sa na to pýtala Roberta Fica, on sa zasmial. Povedal niečo v takom zmysle, že vítam faraóna v politike.

Roman Michelko: Miera sebapreceňovania týchto ľudí je neskutočná. Na druhej strane je fakt, že mali nejako 4,7 ,4,9 tak nejako mali. Oni potrebujú vystužiť aj osobnosťami, lebo tam nikto nie je. Ja dávam kontrolnú otázku, vieš my ty vymenovať podpredsedov KDH.

Mimi Šramová: Neviem, ale viem, že tam je Miriam Lexmann.

Roman Michelko: Neviem, či ona je podpredsedníčka.

Mimi Šramová: Ale bola na tlačovke.

Roman Michelko: Čaučík je myslím a ešte niekto, je tam akože expert na ekonomiku. Ja naozaj neviem, že kto je dnes podpredseda, to je no name. Tam sú známe mená Lexman a Majerský a týmto to plus mínus končí pre bežných ľudí. Úplne osobnostne vybrakovaná strana. Samozrejme fungujú na štruktúrach, oni budú vždy lokálna a regionálna strana, ale celoslovensky asi nie. Je inak dobre, že odmietli Demokratov. Normálne ja som mu po dlhom čase držal palce, keď bola debata v Denníku N Majerský a Heger a Tódová to moderovala na Denníku N. Ja som si myslel, že Edko už nedokáže preraziť dno, tam asi desaťkrát povedal, že je ich povinnosťou aby ich zobrali. A potom dával, že spolu liberáli s konzervatívcami, čo je úplná blbosť ale dobre. Jednoducho zúfalstvo nad zúfalstvo, on jasne a striktne povedal, že nebudeme teraz. My sa vieme po voľbách spojiť aj s progresívcami, ale nie pred voľbami. Ľudia musia mať konzervatívnu ponuku a tak ďalej, dobre nikto ich nechcel. Chvalabohu už dokonca ani Šeliga nerieši, Šeliga chcel rokovať strašne s Majerským. On bol Abrahámov asistent a potom Lojzo Hlina ho vyhodil ako špinavé prádlo. Dokonca ešte kandidoval do predsedníctva, dobre to sú detaily, ale jak keď si to pamätám, áno mal dobrý ciťák. Na mnohé veci sa Lojzo mýlil ale na Šeligu mal dobrý ciťák.

Mimi Šramová: Aj na Matoviča mal dobrý ciťák.

Roman Michelko: Chvíľku, pol roka bol s ním a potom už nie. Poďme k tomu, ako sa nám rozbíja Kresťanská únia, že Anku Záborskú nikto nechce. Buď skončí, alebo pôjde k Igorovi. Matovič ohlásil, že buduje sociálno-konzervatívne hnutie. Pri extrémnych intelektuáloch tipu Kuriaka, ktorí sú mimo, tak nemá inú šancu ako sa s nimi dohodnúť. Vašečku moc nemusel, ale čo sa dá robiť, Hatraková tam nebude, možno skončí na KDH. Kresťanská únia sa rozdelila, štyria ľudia, tí traja sú menej známi, ale Škrípek ide na kandidátku KDH a samozrejme je tam Mikloško, 75-ročný mladík. Bez ktorého slovenská budúcnosť nebude, on príde aby ju zachránil.

Mimi Šramová: Vyzerá byť dosť naspeedovaný.

Roman Michelko: Pôvodne chcel byť 150-tka a potom mu povedali, že dvanástka. Bavím sa na to, ale tu sa ukazuje, že aké je 150-tka magické číslo. Každý chce ísť na 150-tku. Čo si teda myslíš ako pomôže rozdelená Kresťanská únia na úrovni KDH, pomôže im alebo ani moc nie.

Mimi Šramová: Ja si myslím, Romi, že ani nie a ani sa nám neoplatí drať jazyk na tieto pidi strany, keď si vezmeš, ale jednu vec ti chcem povedať, že keď si všimneš aké sú toto pidi strany a koľko majú priestoru v médiách. Ja to pozerám aj z toho hľadiska mediálneho, marketingového, aj ten Fero Mikloško, on bol na tlačovej konferencii, dve hodiny na to mal rozhovor v Denníku N.

Roman Michelko: To bolo predtým, aj v Smečku aj v Postoji. Išiel kolečko.

Mimi Šramová: Mne to fakt pripadá ako organizovaná schéma, umelo ich tlačia aby boli proti opozícií, že just nedajú priestor opozícií.

Roman Michelko: To sa vôbec nečudujem, že v Denníku N a Smečku nedostanú. To, že akože prídu s takouto akvizíciou, mimochodom, neviem, či som to povedal, ale Lexmann je jeho neter. Teda on je jej strýko, takže vieme odkiaľ vietor fúka. Nič rozumné žeby povedal v tom kolečku tam nebolo, no dobre chce si prilepšiť k dôchodku. A možno pomôcť tej strane, to je také, že možno nejaké hlasy donesie. Ale keď už otvoríš o absurdných veciach, toto musím spomenúť a ja mám jednu interpretáciu. Ako je možné, že taká nula ako Veronička je každý týždeň v hlavných spravodajských debatách. V podstate jedna poslankyňa, ja som aj povedal, že sama sebe hovorí v množnom čísle, že poslanecký klub. Nemá ho, že sa poradí v klube, kde je sama, tá porada je taká, že si sadne a dá si štyri zrkadlá a povie začínam poradu. Lebo neviem s kým sa má radiť. Ja som dostal interpretáciu, že ju pozývajú preto, aby ponížili jej spolu diskutujúcich. Keď príde Fico s Veronou, tak to je poníženie Fica.

Mimi Šramová: Možno, že je to snaha o poníženie, ale on z toho vyjde ako lumen a ona….

Roman Michelko: Jasne, ja nemám v zásade s tým problém. Každé mediálne vystúpenie ju iba zahrabe do zeme, ale je to nonsens, že čo s ňou.

Mimi Šramová: Ale Ódor ju prekukol a nepozval ju. Čo hovoríš na to, že Republiku nepozvali, ani ĽSNS.

Roman Michelko: To by som až tak nie ono. Ale podstatné je že Smer nepozvali. Myslíš do prezidentského paláca?

Mimi Šramová: Prezidentka ich nepozvala, ale Ódor Smer pozval.

Roman Michelko: Áno, prezidentka to má v dvoch rovinách, to som vravel. Ódor tým deklaroval, že neočakáva podporu vlády od týchto subjektov. Takže tam je to v pohode, čo sa týka prezidentky to bol jasný náznak toho, že v prípade, keď bude zostavovať vládu, možno bude ignorovať ústavné zvyklosti a víťaza volieb nepoverí. Je možné, že použije ako zámienku to, že dala návrh na trestné stíhanie. Čo by samozrejme nič neznamenalo, lebo ja si pamätám tiež toho dosť, keď v 98-tom dopadli voľby ako dopadli. Veľmi tesne vyhralo HZDS, tak vtedy vlastne nešiel vyjednávať Mečiar, ale poslal Smereka. Ja som hovoril so Smerákmi, tak dobre dáme Laca Kamenického, keď nemôže byť Fico. Hocikoho iného, ale Blaha to nebude tiež.

Mimi Šramová: Čo hovoríš na to, kto sa stal novým vedúcim Úradu vlády, vieš kto sa stal?

Roman Michelko: No po Jakabovi bol teraz, neviem….

Mimi Šramová: Michal Luciak, ktorý je aktívny poslanec za SASKU. On bol štátny tajomník, to že chodil do roboty so psíkom mi nevadí, však aj ja som psíčkar. Ale bolo rokovanie so sudcami a ten pes tam žral chlebíčky, ktoré boli určené pre sudov. Ak hovoríme, že je to dehonestácia Fica, ak ide s Remišovou, tak toto bola dehonestácia sudcov. Ale to hovoril aj Gyimesi v rozhovore so mnou, že progresívny puč je dokonaný. Oni ho tam údajne dali preto, lebo nechce kandidovať, ale ja som zažila ho na ústavnoprávnom výbore, vždy som si myslela, že je to asistent alebo iluzionista, lebo on tam chodil v bordovom brokátovom saku v slnečných brýlach. Ja som pozerala, že kto to je. Celý čas, keď tam bol aj Žilinka, alebo Kosová, on sa hral s mobilom, sedel vedľa Šeligu. Dosť som prekvapená z tejto nominácie, ale proste SASKA má šéfa na Úrade vlády.

Roman Michelko: Tak má, SASKA deklarovala, že podporí túto vládu.

Mimi Šramová: To vieme.

Roman Michelko: Ostatní sú otázni.

Mimi Šramová: To vymenili za Peťa Šveca.

Roman Michelko: Tak pekne, jáj, že štátny tajomník ostáva.  Ten základný problém bol….

Mimi Šramová: Že jeho blokli a ak bude nóvum, tak my podporíme….

Roman Michelko: Aj keď je úradnícka vláda, tak politické dohody sú. Akurát s veľmi úzkou časťou spektra.

Mimi Šramová: Ešte sme neprebrali Šimečku. On bol pred týždňom v relácií, on bol s Kollárom. Ja som len čakala, kedy sa ten Šimečka rozplače, pretože ten Kollár mu tak naložil. Ja mám pocit, že on tak isto verklíkuje dookola to isté. Tam tiež je zaujímavé, že billboardy po celom Slovensku, tak koho vieš vymenovať v tom tíme.

Roman Michelko: Tak ja poznám. Je tam Zora Jaurová, je tam Biháriová. Ja som to aj v jednej relácií hovoril, Štefunko, ktorý má robiť nové akvizície. Verbálne je Spišiak úplná katastrofa.

Mimi Šramová: Myslíš si, že dá sa do normálne a slušne, to je ich slogan.

Roman Michelko: To je síce pekne, ale ja už na slogany som príliš skúsený na to, aby som mal akékoľvek očakávania.

Mimi Šramová: To bola sarkastická otázka.

Roman Michelko: Ja viem, je to vtipné. Je fakt, že oni majú obrovskú výhodu, aktívne mali jedného poslanca, ktorý bol opozičný. Takže sa môžu vyviňovať naozaj. Matovič sa vyviňuje, že zrodil sa  niekedy, keď padla vláda a on s ňou vlastne nič nemá. Napriek tomu, že keď si hovorila také tie nuly ako Záborská, Vašečka, on má 7, 7,5, 7,6, 7,9. Akože bohužiaľ sa obávam, že on to dá.

Mimi Šramová: Šimečka? Koho myslíš?

Roman Michelko: Matovič.

Mimi Šramová: Matovič robí poctivú opozičnú politiku.  Doteraz neviem ako zvládal tie dve seánsy za deň, jedná ťa vycucá. Neviem na čom fičí, neviem na akých red bulloch, či na čom fičí.

Roman Michelko: Ja si myslí, že to red bully nebudú. Čo je v podstatné, že v deň kedy sa išiel rozliať mal už v Poprade ohlásené stretnutia s voličmi. To je tak neskutočné pokrytectvo. On to má dohodnuté a potom bedáka, že sa neotvorila schôdza a nenašiel sa jeden novinár, ktorý by mu povedal, že máte z nás úplných idiotov.

Mimi Šramová: Ešte som sa ťa chcela jednu vec, neviem, či si zaznamenal, však spájanie národných strán si zaznamenal. Mladý Slota urobil tlačovku, kde mal za sebou aj nejaké občianske združenia. Občianske združenie nemôže byť politický subjekt, ako si vnímal toto, čo sa dialo alebo deje okolo neho. Akože ak ho nikto nechce, tak si urobil svojich, alebo snaží sa byť hráč.

Roman Michelko: Takto povedzme si, že kto je to Slota. Bol v komunálkach tam prepadol, v regionálkach ak máš meno Slota, tak máš dosť na to aby si sa dostala do zastupiteľstva. Je tam, to je jeho najväčší politický úspech, do župného zastupiteľstva. Tak začal okolo seba integrovať všetkých možných. Ja som sa pýtal viacerých ľudí, Práca slovenského národa, Vestenický, Brat za brata, potom dvaja podpredsedovia dnes už v pokročilom veku, Matky. Ešte ani nevie, že DOMOV – NS, že pod akým názvom pôjde. Podľa viacerých ľudí, ktorí bol oslovení, ktorých spomenul v TA3, tak nedostal ten priestor. Áno robí všetko preto aby otestoval, že čo je zač, nie je nič moc.

Mimi Šramová: Vieš, ale mne sa nepáči, lebo bol v dvoch reláciách a dosť tam kritizoval Andreja Danka. Ak sa nespojíme dobre, tak aspoň nekydajme na seba.

Roman Michelko: Tak, tak. Podľa mojich informácií jeho požiadavka bola byť prvý podpredsedom a  mať 15 ľudí na kandidátke. Súdnosť, čo ten človek dokázal, naozaj to nie je žiaden lúmen, áno vystupuje inak ako jeho otec. Žiaden obsah, jeho strana mala nejakú modelku, či missku, ani neviem to meno čo tam predstavil. Áno v Žiline to stačí, ale celoslovensky nie. Nie je vôbec v prieskumoch, ja to nijakým spôsobom nepokladám za vážnu hrozbu. Uzavrime to niečím, možno pozitívnejším. Je tu otvorená kandidátka SNS.

Mimi Šramová: Ako to vidíš po Očovej, ja si myslím, že oni budú rásť.

Roman Michelko: Ja si myslím, že oni budú rásť. Základný problém je aby to bolo nad 5% a udržať sa, potenciál je 10%, samozrejme veľa okolností je proti. Médiá to tak nepúšťajú.

Mimi Šramová: Jednak  nepúšťajú Romi, jednak taká antikampaň nastala. Nie je pre nich zanedbateľný, už keď Aktuality napísali, že Andrej Danko ukazuje Demokratom ako sa má spájať. Jedná vec a keď všimneš Dobytkár, kde bol ako svedok, bol tam veľký článok. Bol na sneme KSS a teraz spomínali, že za nim bol Stalin. Však ja som bol hosť, ja nemôžem za to aká tam bola výzdoba. Oni fakt sa chytia všetkého, čo bol, kde bol, čo povedal, ako.

Roman Michelko: Robia všetko proti, potenciál je 10%. Nehovorím, že to je šanca to dosiahnuť. Prvý išiel Taraba, ktorý naozaj má skúseností. S ním sú dvaja Kuffovci a možno ešte niekto iný. Potom teda Národná Koalícia, idú od zadu 150-tka a bude tam Sokol, bude tam generál Ševčík a tak ďalej. Patriot dá Radačovského, ale hlavne Lučanského. Čo je nazvime to veľmi silný symbol. Bude tam päťnásobný župan Belica, Šimovičová ako moderátorka. Ešte tam budú nejakí, nebudem hovoriť dopredu.

Mimi Šramová: Hovoril Andrej Danko, že ešte ohlásia nejaké mená, som zvedavá.

Roman Michelko: Každopádne desiateho by vo Zvolene mala byť prvá 30-tka.

Mimi Šramová: Nebude to na lodi?

Roman Michelko: Tam nie je loď, je tam možno…

Mimi Šramová: Titanic..

Roman Michelko: Je tu šanca. Je to dôležité, lebo nebude stačiť Hlas a Smer, bude treba tretieho, možno štvrtého. Poznajúc informácie, ktoré mal Hlas, tak Pelelgrini robí všetko preto aby nemusel ísť s Republikou. Z rôznych príčin, takú pikošku ti poviem, jeden myslím, že v Postoji dával Mikloško, že minútu po voľbách vyhlási Pellegrini, že nepôjde so Smerom. To je úplná absurdita. Akože psychoanalýza. Ja viem, že sú tam ľudia, ktorí si uvedomujú, čo to znamená spojenie s touto koalíciou, aj tak to podľa mňa nebude stačiť. Lebo Hlas, Progresívci, podľa mňa iba blázon by sa dnes mohol spojiť so SASKOU. Lebo s dvomi ľuďmi sa nedá, so Sulíkom a s Matovičom.

Mimi Šramová: No go je pre mňa Kolíková a Baránik.

Roman Michelko: Presne tak. Aj keď Baránik je nízko, 22-jka, je šanca, že nebude, ale dobre. O to by nešlo, ak sa ešte KDH dostane, ale bude treba tu koalíciu urobiť,  Boris jeho slovo nemá žiadnu váhu, aj keď teda povedal, že so Smerom nie. Povedal to tesne potom ako bol u prezidentky, bola to zrejme dohoda. Borisove slovo má asi takú váhu ako nič, ako jarný vietor.

Mimi Šramová: Oni majú v kampani teraz také línie, že normálnosť.

Roman Michelko: Jeho mamička ako normálnosť, že pol roka sa so svojim synom nestretol a podobne. Ďakujem pekne, myslím, že všetci konštatujú, že kto ho môže dostať je v podstate bulvár. Ak by sa teraz tie jeho bývalé chytili do vlasov a prali špinavé prádlo, tak by to malo v podstate šancu.

Mimi Šramová: Ale v každom prípade chcem povedať k tej SNS, že určite aj Andrej Danko urobil sebareflexiu. Ja som sa ich pýtala na tlačových konferenciách, aj  v debate som ich mala Danko, Taraba a Huliak. Presne, že čo by robili v politike ináč, tak všetci traja povedali, že už by neboli takí dôverčiví voči ľuďom a voči médiám. Ak by sme sa pýtali Roberta Fica, tak asi by povedal v podstate to isté. Vieš lebo mne sa nepáči, že ľudia hovoria, že spájajte sa a potom sa niekto spojí a potom zase nadávajú, že a tento a prečo ten. Buď rád, že sa spájajú, že neprepadnú hlasy. A myslím si, že SNS môže byť veľmi dôležitý hráč v budúcej koalícií. Pretože oni nemajú okolo seba takú tu auru, že s nimi nie.

Roman Michelko: Áno presne tak. Myslím, že Pellegrini nemá žiaden problém s  Dankom , boli v koalícií, nebolo to dokonalé ale určite sa dalo. Dotiahli vlastne celé štvorročné obdobie.

Mimi Šramová: Možno, že sa dožijeme, že tam bude Danko aj s Gyimesim.

Roman Michelko: To si nemyslím. Ja si myslím, že Gyimesi je definitívne pasé, jedine, že by sa vrátil na kandidátke OĽaNO. O to nejde.

Mimi Šramová: Zajtra má tlačovú konferenciu.

Roman Michelko: No som zvedavý, podľa mňa ja som troška konšpiroval. A povedal som, že jediný logicky zmysel, prečo išiel na kandidátku Aliancie za cenu odpálenia Mostu bolo to, že je to dohodnutá hra. Matovič je psychický narušený ale nie je sprostý. On je mazaný ako opica. Je možné, že rozbil tú stranu a nakoniec bude nejaká platforma, ktorá bola ohlásená, že sa vráti.  Prišiel, zdeštruoval, vráti sa naspäť. Dobre tak myslím, že sme celkom slušne…

Mimi Šramová: Vyčerpávajúco.

Roman Michelko: Áno, veľmi pekne ti ďakujem. Určite ešte v júni by sme ešte niečo urobili a potom uvidíme ako v lete.

Mimi Šramová: Ale v lete nebudú prázdniny, podľa mňa. Bude sa kampaňovať.

Roman Michelko: Bude sa kampaňovať, ale parlament nebude.

Mimi Šramová: A televízne relácie budú tie diskusie?

Roman Michelko: To nevieme, horúca kampaň, možno v polovici augusta to pustia.

Mimi Šramová: Tak, presne.

Roman Michelko: Keď budú 35 stupňové horúčavy, to sa ani kampaňovať moc nechce. Každopádne bude to zaujímavé…

Mimi Šramová: A špinavé.

Roman Michelko: Tak, Facebooky nebudú vypnuté, tak bude o čom. Tak ešte raz ti ďakujem.

Mimi Šramová: Ďakujem aj ja a všetko dobre poslucháčom.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

1 Komentár

  1. Pán Michelko, okolo 18tej minúte ste si dali profesionálnu stopku a zaradili sa na zoznam svedkov(politický svedok, fanatický uctievač jednej pravdy).
    Ako môže politológ a spravodajca povedať, že ja si myslím, že to nieje pravda. Psou povinnosťou každého profesionálneho politológa a spravodajcu je overovanie informácií.
    Ako môžem teraz veriť, čomukoľvek, čo poviete, ak viem, že ide o čisto váš subjektívny názor.
    Tak ako ste to pred mesiacmi prehnali v vulgarizmami na adresu oponenta, tak teraz ste sa diskvalifikovali ako politológ a spravodajca.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás