PodcastyPREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Tomášom Tarabom o spájaní...

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Tomášom Tarabom o spájaní národných síl

-

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Tomášom Tarabom o spájaní národných síl

Je otvorená kandidátka SNS najlepšou platformou na spájanie národných síl ?

Aké sú synergie medzi SNS a stranou Život – Národná strana ?

Ako dopadlo rokovanie s Janom Baránkom ? Pripojí sa k projektu otvorenej kandidátky SNS, alebo pôjde sám ?

Aké legislatívne normy z dielne SNS, ešte predloží Život  – Národná strana na rokovanie parlamentu ?

Parlament je zaplavený takmer 200  legislatívnymi návrhmi, zväčša sú to poslanecké, nie vládne návrhy, aká je šanca na ich prijatie ?

Je šanca, že prejde novela paragrafu 363 TP, ktorá by ešte posilnila postavenie generálneho prokurátor ?

Aká je šanca, že po voľbách sa sformuje parlamentná väčšina tvorená zo v súčasnosti  prevažne opozičných strán ?

Podcast na Spotify:

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Vážení priatelia, dovoľte, aby som vás privítal pri ďalšom pravidelnom podcaste Veci Verejných. Našim dnešným hosťom bude predseda strany ŽIVOT – NS Tomáš Taraba, vitaj.

Tomáš Taraba: Pozdravujem pekne. Čau Roman, ďakujem za pozvanie.

Roman Michelko: Asi top téma posledných dní je spájanie národných síl. Mali ste tlačovku s Dankom. Predstavili ste ten model, vy ste teda prví, ale rozhodne nie poslední. Základná otázka znie: Aký je pán, aký je koncept spájania, a aká je predstava, že k čomu, by to malo viesť.

Tomáš Taraba: Myslím si, že je potrebné povedať, že ak sa treba spájať, tak sa treba spájať v spektre národných síl. Sociálna demokracia na Slovensku je dobre etablovaná, a tieto strany budú mať svoje zastúpenie v parlamente. Je otázne, či v parlamente bude zastúpenie z pohľadu národných strán, ktoré majú koaličný potenciál.  To je kľúčové. Vidíme, že Progresívne Slovensko je tlačené všetkými mainstreamovými médiami. Môžeme očakávať teraz taký tlak, aby oni boli vykresľovaní v tom najkrajšom svetle. Práve toto je tá historická úloha pred všetkými, povzniesť sa nad nejaké čiastkové rozpory, alebo na nejaké egá, lebo toto sú tie historické momenty, kedy si všetci zainteresovaní musia uvedomiť, o čo všetko ide. V týchto voľbách ide o to, či vznikne vláda na kontúrach súčasnej opozície, a ja v tomto tvrdím, že kľúčový moment je, aby prešla SNS a tento národný blok otvorenej kandidátky, ktorý dokáže združiť politické strany, osobnosti, aby tento blok bol bezpečne niekde nad 5% a vtedy platí to, čo tvrdí Smer, že je to veľký predpoklad pre vznik sociálnej, národnej vlády po voľbách, takže o toto, o nič viac, o nič menej nejde, a ja som veľmi rád, to, musím povedať. Však ja som s Dankom aj v minulosti nejaké rokovania viedol, musím povedať, že predseda SNS si uvedomil zodpovednosť historicky najstaršej strany SNS, ktorá vznikla v roku 1871, a v podstate sprevádzala ten emancipačný vývoj Slovákov od počiatku. Že si uvedomil rolu SNS, že sa musí stať určitou loďkou pre tieto národné sily a jednoducho tú kandidátku otvoril. To je realita. V minulosti sa to vôbec takto nedialo, a preto sa nestotožňujem s nejakými kritikmi, ktorí hovoria, že Danko je len ja, ja, ja. Práveže toto, čo sa teraz deje toto nepotvrdzuje a myslím si, že tie debaty sú dobre vedené aj zo strany SNS a verím, že ten projekt bude veľmi zaujímavý pre voličov.

Roman Michelko: Je tam férová ponuka, to treba povedať, inak by to spájanie veľmi skoro zamrzlo. Keď si tak spomínam do minulosti, tak jediný krát išla SNS v takej kvázi koalícií a to si ani mnohí nepamätajú je SNDH, tam bol Peter Brňák, tak tí boli na kandidátke SNS, a potom už vždy išla sama. Ale teraz naozaj nastala správna situácia. Pre mňa bolo strašne frustrujúce, že pred týmto spájaním to vyzeralo tak, že ĽSNS a SNS budú mať 3+, bohužiaľ, a to by znamenalo, že nejakých 6-7 % prepadne, a to by znamenalo nejakých 12- 13 mandátov. Teraz je situácia chvalabohu taká, že síce s Kotlebom sa nedá, lebo nikto s ním nepôjde do koalície, a nikto ho nepresvedčí, aby nešiel do toho, takže tých 5 mandátov je stratených. Ale chvalabohu ostatné nebudú, takže minimálne 9,11, možno 13 mandátov pre opozíciu sa zachráni, čiže je to fajn, ako si povedal, je to prvý krok. Každé dva týždne uvidíme nové posily, takže naozaj to bude integračná záležitosť.

Tomáš Taraba: Ja len dopoviem, je to prvý krok, na to som neopovedal.  Je v podstate nespochybniteľné, že v mediálnom priestore patríme medzi aktívnejších poslancov. Je úplne logické, že sme ohlásili to spojenie prví my. Práve preto, že máme veľa legislatívnych iniciatív, ktoré vedieme na pôde NR SR. Na tom vieme stavať a viesť tú kampaň.

Roman Michelko: Dá sa spomenúť, že ktoré napríklad, aby sme boli konkrétni.

Tomáš Taraba: Sú tu základné nosné veci, ktoré by bolo aj dobre v mene SNS oživiť ľuďom v pamäti. SNS prijala v minulosti dôležité zákony, napríklad na ochranu živnostníkov. Myslím si, že odvtedy nič pozitívne pre živnostníkov v tejto oblasti urobené nebolo. Je to skupina obyvateľov, ktorá z veľkej časti odľahčuje štát pri sociálnych nákladoch.  Je to skupina obyvateľov, ktorí boli ťažko, ale naozaj ťažko skúšaní pri pandémií, prepadávali cez tie sitá pomoci a podobne. Takže ja som nadviazal s Andrejom debatu. Veď SNS bola tá, ktorá dokázala v minulosti ustanoviť paušálne výdavky živnostníkom, to znamená, že si nemusia odkladať tie bločky, ale vo výške 60% si odpíšu výdavky ako štátom uznané. Zároveň SNS znížila daň pre živnostníkov do určitého objemu na 15%. To, čo sme teraz dali návrh, pozrite sa všade inflácia, ja som dneska počul, že 28% je iba inflácia v oblasti potravín na Slovensku. To spôsobuje, všetci majú vyššie príjmy, výber ide hore, tým pádom všetci spadajú do vyšších daňových pásiem, pretože ľahšie prekročia, ale tie reálne peniaze, reálne zisky klesajú, pretože to sú tie nafúknuté inflačné sumy, ktoré vlastne ochudobňujú tých ľudí. S čím som prišiel, že vrátime tie paušálne výdavky, dnes ak máte do 48 000 eur obrat, tak na vás spadá tá nižšia daňová sadzba, a plus si môžete uplatniť ten paušál do 60%. Ale my to ideme zvýšiť, ako to bolo pôvodne koncipované na 100 000 eur. Toto obrovským spôsobom odľahčí a svojim spôsobom to aj spätne vykompenzuje tie straty, ktoré živnostníci mali. Na druhej strane najefektívnejšia sociálna politika je tá, ktorú si štát môže dovoliť a ktorá je adresná. Dlhodobo si štát môže dovoliť sociálnu politiku, ak funguje priemysel, ak funguje aj tento živnostenský stav, ak ľudia na seba vedia zarobiť, ak majú dobré mzdy, to je najlepšia sociálna politika. A potom sa vedia vyzbierať peniaze na tých, ktorí to naozaj potrebujú, ako sú dôchodcovia, ako sú odkázaní a podobne. Takže toto je jeden zákon, druhý zákon, ktorý rád spomeniem. Mám tam v podstate zákon o potravinovej sebestačnosti, je to tiež silná téma, ktorá je spojená s agendou národa. Veľmi v skratke poviem, pozrite dnes kilo papriky stojí 7 až 8 euro z jedného dôvodu. Všetko vezieme zo Španielska, z tých ich skladov, skleníkov, zvýšili sa prepravné náklady, to znamená hneď sa to prenieslo. Druhá vec, mali tam problém s mrazom a tretia vec mali tam problém s pracovnou silou. A zrazu my musíme za papriky, ktoré my sme si tu vedeli vypestovať, čo je degradujúce.

Roman Michelko: Štyri eura stoja.

Tomáš Taraba: To je tak degradujúce, že s týmto musíme niečo urobiť. Ja som išiel na Slovenský pozemkový fond a pozrel som, že koľko je u nás neobrobenej pôdy, ale tá pôda je v prenájme. Oni pouzatvárali dlhodobé zmluvy a teraz tam niekto platí 10 euro na hektár, a oni sa tvária, že to nevedia vypovedať, lebo tvrdia, že on si plní nájomnú zmluvu a platí 10 euro na hektár. A na tých pozemkoch sa nič nerobí a preto som prišiel s návrhom zákona, že všetky tieto dlhodobé nájmy na ktoré, keď a príde vizuálne a vidíte, že ničia ten genofond. Ak necháte kvalitnú poľnohospodársku pôdu ladom, za chvíľu tam máte šípové ruže samé.

Roman Michelko: Dreviny.

Tomáš Taraba: Presne tak, zrazu tam nabehne Budaj, a zrazu to nevieš vysekať, lebo to je zrazu les. Som povedal, že prijmime zákonn, ktorý pomôže tieto zmluvy rozviazať, a tie pozemky, dať do správy malým farmárom. Tieto veľké plochy, ktoré sa budú vedieť pri tejto jednoduchej poľnohospodárskej činnosti, ktorá je ale tak dôležitá, pretože dnes je Slovensko rozparcelizované pre veľké zahraničné poľnohospodárske družstvá, ktoré tu robia len tú repku olejnú, 85 % toho ide na export. Ešte dovážame drahé oleje, poľnohospodárstvo je jedna vec. Druhá vec, ktorú som avizoval, je tam zákon o cestovnom ruchu, športe. Aby sme prišli s absolútne systémovýcm návrhom tejto podpory, myslím si, že toto je veľmi dôležitá vec. Inšpiroval som sa materiálom z Talianska, je to príkladný stav, čo dokázali Taliani urobiť na juhu. To je absolútne zlá lokalita, kde žiaden priemysel nikdy nešiel a dokázali z juhu Talianska spraviť výkladnú skriňu turizmu. Naštartovalo to vývoj celého južného regiónu, spojili to s kinematografiou, točia sa tam filmy. Rozprával som sa s ľuďmi, ktorí boli v tomto projekte zainteresovaní, že ako čo robiť, ako postupovať. Práve preto je dôležité si uvedomiť, že my nevieme dotiahnuť do každého kúta fabriku. Ale vieme pre každý kút Slovenska nájsť využitie, niekde je to poľnohospodárstvo….

Roman Michelko: Ale akými nástrojmi, akože nejaké daňové úľavy, alebo fondy na podporu agroturistiky, alebo niečo také.

Tomáš Taraba: Taliani kontaktovali svetoznáme filmové štúdia, štát prispel na nakrúcanie filmov v tejto lokalite a tak sa im to oplatilo. Oni do tejto matérie dostali dva silné filmy, natáčal sa tam James Bond a Umučenie Krista a ten film Passion. Taliani sa do toho tak zaangažovali, že im to nakoplo celý ten južný región. Som to chcel naschvál vidieť. Tam sa pomaly roztrasenými cestami dostaneš, ale to všetko sa tam už vyvíja. Ale tak sa stala cestom turizmu tá lokalita, že to ožilo neskutočným spôsobom. A Slovensko má tak úžasné scenérie, že práve toto je ten štátny systém podpory. To máš, ako keď lanáriš automobilku, každý jej ide dať daňovú úľavu, niekto jej ide dať hotovosť. Je tam súťaživosť, v týchto veciach je to to isté, každá krajina má pekné lokality a my v tomto sme absolútne pasívni, a to by malo patriť pre celý ten systém podpory športu a cestovného ruchu. Poviem príklad Športka. Bola postavená na tom, že poďme podporovať šport, dnes sa z Tiposu vyťahujú peniaze na kadejaké iné veci, a iba fragment ide do športu. Toto sú veci….

Roman Michelko: Ale tie nástroje, že budú nejaké stimuly pre kinematografiu…, Česi majú napríklad, že DPHčká, ale na to sú naviazané profesie filmové. Koliba sa nám rozváľala a tam treba zvukárov, osvetľovačov, neviem čo, to je celý priemysel, ktorý má potom nejaké multiplikačné efekty, mali sme nejaké aj u nás sa nejaké hollywodské produkcie robili, ale nejako to zaniklo. Tam treba vybudovať štúdio, ktoré urobí ten support pre tie štáby, lebo oni si určite komparzistov nebudú ťahať. Budú tam režiséri, hlavné hviezdy, ale tie obslužné profesie potrebujú mať domáce….

Tomáš Taraba: Jasne, ale ako si povedal, tu sa všetko tak rozpadlo, a my nemáme naozaj systémovú podporu športu a už vonkoncom nemáme systémovú  podporu cestovného ruchu. A Slovensko má na to, tie krásy, ktoré tu máme, obrovský potenciál. To sa robí vo forme napríklad, nie len tej reklamy štátu pasívnej, že kúpime si na CNN a pôjde tam slovenská reklama, my musíme aktívne spolupracovať. Sú také súťaže ako Tour de France, Giro d’Italia, ktoré svoje prvé etapy začínajú v nejakom štáte. To nefunguje tak, že zazvonia a povedia, môžeme začať túto ročnú sezónu v Belgicku, to je tvrdá konkurencia. Tam, kde dostanú možnosť propagovať svoje miesta, a toto je miesto, kde ja vidím obrovský priestor pre Slovensko. A štvrtý zákon, čo máme, je zákon na podporu Matice slovenskej, aby sa vytvoril knižný fond. Dnes je Ministerstvo kultúry paralyzovaná inštitúcia, je tam najneschopnejšia ministerka, aká tam bola. Mňa úprimne nezaujíma nejaká kultúra slniečkárska v Bratislave. Kde sa pod kultúrou rozumie podporovať kadejaké mimovládky. Ak ti poviem, že dones mi spisy Štúrovcov, alebo Sládkoviča, nenájdeš tie knihy, môžeš ísť do kníhkupectiev, nikde nič nie je. Nám pred očami zmizla klasická slovenská literatúra, keď som sa tak zamyslel, že cez koho toto nakopnúť. My by sme mali vdýchnuť nový elán inštitúciám, ktoré na Slovensku máme, napríklad Matica slovenská. Toto by mala byť jej agenda, ako Francúzi majú Akademié Francaise. Preto je dôležité, aby sa SNS v tejto veci angažovala, pretože, my potrebujeme chrániť a zvýšiť národné povedomie. Pozrite sa, kde sme došli, občianske preukazy sa vydávajú bež slovenského štátneho znaku. Prejdeš cez hranice, nemáš tam slovenskú zástavu. Na slovenských školách, inštitúciách  visia ukrajinské zástavy, nie slovenské.  Politici majú vo svojich profilových fotkách ukrajinské a nie slovenské zástavy, jednoducho….

Roman Michelko: Otázka je, či sú to slovenskí politici, politici žijúci na Slovensku.

Tomáš Taraba: Politici žijúci na Slovensku, my sa nemusíme hanbiť, áno toto je agenda, ktorú my chceme na Slovensku riešiť. Patrí to do témy SNS, toto je agenda, ktorá nám patrí.

Roman Michelko: Teraz je základná linka, ktorú všetky médiá dávajú, na tej ďalšej schôdzi je 180, do 200 zákonov, 80% poslaneckých. Samozrejme sú tam tie Matovičove atómovky, vieme že bude rozdávať bez ohľadu na dopad na štátny rozpočet. Základná otázka znie, či je to len sa prezentovať a dávať nejaké témy do pľacu, alebo je šanca, že niektoré prejdú. Teraz tam chodia aj vládni ministri, ak si to neobehneš v parlamente, tak jednoducho nemáš šancu. Už nie je šanca, že by niektoré kontroverzné zákony prešli, aj keď sú vládne, lebo koalícia už nefunguje. Samozrejme, ty si vyjednávač, je šanca, že by niektoré návrhy mali väčšinu. Vyjednal by si to?

Tomáš Taraba: Vyzerá to, že dnes je parlament tak postavený, že to bude závisieť od našich troch hlasov kam sa priklonia. Ja môžem povedať, že všetky zákony ak budú v prospech ľudí, ak by aj boli z dielne napríklad aj Borisa Kollára, to som ochotný ešte sa o tom baviť, tak si myslím, že prejdú. Ja si myslím, že ta schôdza bude nastavená tak, že v určitom momente bude zablokovaná. Pretože ak sa pozrieš, máš tam neskutočné hlúposti. Najnovšia atómovka s ktorou došiel Matovič, aby dospelí do 25 rokov neplatili na Slovensku žiadne dane.

Roman Michelko: A mamičky do 2000 eur príjmu.

Tomáš Taraba: A mamičky, ak sa bavíme ja prajem každému, nech neplatí dane, ja som za.

Roman Michelko: To je vrcholný populizmus, úplne že brutál.

Tomáš Taraba: Teraz si zober, že po prvé, prečo nie aj oteckovia. To je to isté, ako keď Marcinková tam raz prišla s návrhom, aby bola dokonalá rovnosť gendrová.  Ja som sa pýtal, že či bude garantovať, že každá druhá osoba zamestnaná na diaľniciach, čo leje asfalt bude žena.

Roman Michelko: Ešte lepšie do bane.

Tomáš Taraba: Alebo do bane, že či bude každá druhá žena, ako zamestnanec. Ona na mňa pozerala.

Roman Michelko: Čo ona chcela nejaké kvóty?

Tomáš Taraba: Len vieš oni v tých svojich hlavičkách majú predstavu, že sa bavíme len o manažérskych funkciách v bankách. Len aby to ustalo pred ústavou…. A toto je presne to isté, že on príde s návrhom, aby mamičky neplatili, ale oteckovia už tie dane majú platiť. Ak sa my pozeráme na to, že my máme aj vlastne otcovskú dovolenku. Náš systém toto posunul, že môžeme sa pozerať na otca ako adekvátnu náhradu.

Roman Michelko: Rovnocenný rodič.

Tomáš Taraba: Takže to je problém. To, čo sa tu schválilo tie daňové úľavy pre rodičov, ktorí majú deti, a plus je tam ešte aj ten prídavok na dieťa. Ja si myslím, že aj z pohľadu európskych štandardov to sú dosť výrazné peniaze. Jednoducho dnes rodičia potrebujú skôr mať dobrú prácu, aby si tu daňovú úľavu vedeli v plnej miere uplatniť.

Roman Michelko: To chcem povedať, že mňa dosť iritujú tie 200-eurovky, ktoré všade dá, a potom sa zistilo, že tá 200-eurovka je pre Janku Cigánikovú, ktorá to vôbec nepotrebuje. Ale živnostníčka s príjmom 1000 eur, samo živiteľka s dvoma deťmi má úsporu nejakých 18 eur. To ani z ďaleka nie všetci na to majú, a dostávajú to tí, ktorí to nepotrebujú a naopak. Tieto plošné veci, tak isto ako zastropovanie elektriny pre všetkých aj tých, čo si nabíjajú Tesly. Absolútne plošné veci, a potom sa dostávame do brutálnych deficitov, a tam sa ukázalo, ako sú tie  niektoré atómovky nedomyslené.

Tomáš Taraba: Tí študenti do 25 rokov, ak nebudú musieť platiť dane, viete čo sa stane? Naši mladí sa stanú hlavnými bielymi koňmi. To sa s tým bude obchodovať, koľko máš rokov, dobre 23, 24, ja cez teba 30-40 000, nechám ti vo vačku 5-6 000. Toto je normálne, že systémová podpora nelegálnych…

Roman Michelko: Daňových optimalizácií…

Tomáš Taraba: Daňových optimalizácií, z toho sa stane biznis, že sa budú písať obraty na ľudí do 25 rokov. Čo potrebuje táto skupina ľudí skôr je, aby boli oslobodení zamestnávatelia od sociálnych poplatkov. Títo zamestnávatelia, lebo tí mladí majú nevýhodu, oni majú ochotu pracovať, ale nemajú skúsenosti. V tomto by mali byť zvýhodňovaní, pokiaľ má mať rovnaký plat, rovnaké podmienky a všetko ako dlhodobo zamestnaný, tak je znevýhodnený. Tam treba ísť touto cestou, on sa snaží  horúčkovito niečoho chytiť…

Roman Michelko: Za každú cenu, bohužiaľ, sa mu to darí rovnako, ako Hegerovi, aj keď obaja by nemali byť, on mal tuším 5,6, 5,8 % v poslednom prieskume. Ale bol už pod päťkou, už sme si mysleli, že bude pokoj, tuším najmenší mal 4,3%. Tým, že chodí tie spanilé jazdy, tak sa tá jeho hyperaktivita nejakým spôsobom dostáva. Ty si povedal, že sa to podľa teba blokne. Myslíš, že sa neprerokujú nejakým spôsobom tie zákony, aj časovo treba povedať, že Boris Kollár povedal, že ešte bude septembrová schôdza prvého, ale iba slávnostná, čiže štandardná schôdza už nebude. A máme tu moduly troch čítaní, čiže ak na tejto schôdzi prejde prvé čítanie, niektoré môžu byť ešte v druhom, treťom čítaní, na tej júnovej schôdzi. Ale vlastne, ak niečo dnes neprejde, tak už je to pasé.

Tomáš Taraba: Áno, ale nie len že je to pasé, ale aj podľa mňa Boris bude musieť v lete ešte jednu zvolať, lebo ak prezidentka niečo nepodpíše.

Roman Michelko: Ako prelomiť veto?

Tomáš Taraba: Tak tam bude treba prelomiť jej veto. Ja som nie taký optimista, že už by žiadna schôdza nebola. Ale napríklad, keď ste videli rozsudok nad Kažimírom, ktorý je úplnou dokonalosťou progresívnej justície, že sudca vás už nemusí ani vidieť, ani vás zavolať, normálne že milície v 50-tych rokoch musia závidieť, červenať sa, že oni sa trápili, vytĺkali od ľudí priznania. Ty dostaneš nejakého vyšetrovateľa, ktorému môžeš dať 20 svedkov v tvoj prospech, on ich ani nevypočuje. On vypočuje kajúcnikov, a dá to takémuto panáčikovi, ten povie, že on ťa nepotrebuje vidieť, že pre neho je to úplne jasné. On tým kajúcnikom verí, a ani ťa nemusí vidieť. Ja som prišiel s návrhom, nech im trošku para vyletí, na posilnenie paragrafu 363 TP. No a ja som hlboko presvedčený, že to prejde, tak rýpali do tohto paragrafu.

Roman Michelko: Myslíš, že to Kollár podporí?

Tomáš Taraba: Som o tom presvedčený, a posilňuje to v dvoch veciach. Paragraf 363 TP ma za úlohu, my máme monokratickú prokuratúru, a zmysel paragrafu 363 TP je, že keď je akýmkoľvek spôsobom porušený zákon pri Vašom vyšetrovaní, ak sú pošliapané Vaše práva na obhajobu, a tak ďalej. Ak ten gombík sa zle zapol a je to celé postavené na nezákonnosti, tak povinnosťou Generálnej prokuratúry je zabrániť šikane občanov, ona musí garantovať, že každý kto je trestne stíhaný, je stíhaný zo zákonných dôvodov, ale aj pri rešpektovaní Trestného poriadku. Ak sa toto nedeje, ak vidíme čo rozhoduje Ústavný súd SR, už tuším 17-krát povedal, že boli ústavné práva pošliapané. Tak my sa musíme vrátiť do stavu, aby sme tu nevideli to, čo robili pri Haščákovi, že sa mu ospravedlňovali, lebo hrozilo, že budeme platiť 15 eur odškodné. My musíme stanoviť, ak teda Generálna prokuratúra je hlavou a ÚŠP je podriadená vlastne, to nie sú dve rovnocenné zložky. Keď Generálna prokuratúra dostane podnet na preskúmanie na základe paragrafu 363 TP, tak sa musí vedieť k tomu dostať. Čo sa dnes deje, že on požiada o vydanie spisu a oni dajú žalobu na súd, aby mu nemuseli ten spis dať. Tým pádom oni obmedzia právo ľuďom sa brániť pri pošliapávaní ich práv počas trestného konania. Ja tam dávam dve veci, ak ÚŠP nepodá ten spis na preskúmania Generálnej prokuratúre, tak to bude brané ako marenie spravodlivosti, to má potom ďalekosiahlé následky. Keď teba niekto vyšetruje, a porušuje tvoje ľudské a zákonne práva, a následne ty na základe takto zlej koncipovanej obžaloby sa máš ísť niekde brániť na súd, tak štát nie len, že to prehrá na európskych súdoch, ale……

Roman Michelko: To bude nejaký čas trvať.

Tomáš Taraba: Bude to aj trvať, a je to neprípustná šikana. Ty ak sa ideš obrátiť na Ústavný súd, že boli pošliapané tvoje práva a oni sa pozrú, že podali ste aj 363ku, lebo Ústavný súd by mal byť posledný článok…

Roman Michelko: Áno, ak všetky ostatné sa vyčerpajú.

Tomáš Taraba: A oni to dotiahli do dokonalosti. Oni bránia tým ľuďom, oni môžu mať množstvo dôkazov, že viete, čo, to, nesedí. Ja mám 20 svedkov a nikto ich nevypočul. Ty podáš žalobu na Ústavný súd, a ten ti hneď povie: A využili ste aj nižšie opravné spôsoby, ako 363ku? A teraz ty si požiadal, a Žilinka sa k tomu nedostal, lebo oni to dali súdu.

Roman Michelko: Bola taká kauza, že sa chcela 363ku obísť, najprv chcem jednu malú poznámku. Pokiaľ viem, tak Kažimír bol v podstate len kuriér, a jediný, kto ho usvedčoval bol Imrecze, známy to kajúcnik. Presne ten istý Imrecze, ktorý dal rovnaké svedectvo na Mikulca, že zobral 100 000. Svedectvo Imreczeho na Mikulca je nič, to je báchorka. Ak povie niečo na Kažimíra, ktorý mimochodom nezobral peniaze, len z miesta A na miesto B, doniesol nejaké peniaze podľa svedectva. To je úplne absurdné. Vieme, že bude odvolanie a pôjde sa na to. Časové hľadisko, pôjde to na prvú schôdzu, sám si povedal, že možno bude skrečovaná, že sa kvantá zákonov neprejedná. Keby sa aj prejednal, tak je vysoká miera pravdepodobnosti, že to bude vetované prezidentkou.  Myslíš si, že je potom v septembri šanca, nie len že to prejde, ale že sa prelomí prezidentské veto?

Tomáš Taraba: Áno, ja si myslím, že áno.

Roman Michelko: Takže celá opozícia plus Boris Kollár?

Tomáš Taraba: Pozri, každému je jasné, že toto už zašlo priďaleko, a keby som išiel do idealistického sveta, tak si neviem predstaviť, že kto s týmto môže mať problém, lebo…

Roman Michelko: Hneď ti poviem, kto s tým bude mať problém.

Tomáš Taraba: Ja ti poviem, že sa im divím, lebo ak nejaký Heger odkáže Kažimírovi, aby nešiel už do NBS, a robí tlačovku, tak ja neviem, či Heger si neuvedomuje, že o 5 mesiacov sú tu voľby, a palica má dva konce. Ja by som nikdy nesúhlasil, ak sa bude Heger zodpovedať za všetky svoje veci, ktoré tu narobil. Nemal právo sa obhajovať.  Takže toto, čo ja riešim, riešim aj pre nich, ak to tak poviem.  Pretože tá 362ka a to je druhá vec, ktorú tam dávam, že ak raz požiada niekto o preskúmanie, tak generálny prokurátor nech má zákonnú lehotu do kedy musí o tom rozhodnúť, nie že sa to bude naťahovať mesiace alebo roky. Proste povedzme, dá sa tam 2-3 mesačná lehota, to je jedno a následne v tej lehote nemôže byť žiadna žaloba podaná na súd. Oni maria tú 362ku,oni v momente ak vidíš, že si o ňu žiadaš, v momente musí dôjsť z GP žiadosť na vydanie spisu aby vedeli preskúmať, čo urobili, čo neurobili ako išlo to vyšetrovanie. Krok číslo dva, aj keď to majú nepripravené, aj keď sú tam porušenia zákonov. Oni to rovno dajú na súd a sa tvária, že súdy sa s tým nejakým spôsobom vysporiadajú. Ale toto nie je právny štát, v ústave je garantované, že ľudia nemajú byť šikanovaní.

Roman Michelko: Jasne, ja sa smejem. Ak niekto ešte hovorí o právnom štáte, sledoval som nejakú debatu, a ako skončil ten Karasov balík? Ty si pri Trestnom kódexe s ním komunikoval. Bolo z toho veľké haló, teraz to je tuším v parlamente, a aj Kolíková, sem, tam, niečo pripúšťa. Niektoré trestné činy sa majú zmierňovať, a naopak, tuším tam bola dekriminalizácia mäkkých drog a podobne. Je v parlamente to čítanie, či ako?

Tomáš Taraba: Ja som to tam dal niekedy v októbri, aby som vyvolal debatu.

Roman Michelko: Poslanecký.

Tomáš Taraba: Poslanecký áno. A ja to od vtedy posúvam, posúvam. Pýtam sa už niekoľko mesiac, lebo ten môj návrh zákona je okopírovaný  z rakúskeho a nemeckého.

Roman Michelko: Ale Karas dal ako ministerský.

Tomáš Taraba: On dal, Karas si umyl ruky a on tam nič podstatné nerieši, on tam rieši možno 5% vecí. Ľudia by si mali uvedomiť, že nás stojí 280 miliónov väzenský systém každý rok. My máme na stotisíc obyvateľov najviac trestancov oproti Rakúšanom a Nemcom. Absolútne najviac, nevyužívame alternatívne tresty. Ak máš niekoho, kto spôsobil ekonomický trestný čin, tak Západ sa k tomu stavia, tak že čo najrýchlejšie sa dostať k ukradnutým peniazom a potrestať ten čin. Ak vedia preukázať, že za 500 000 eur niekde niečo zdefraudoval, pokiaľ ten človek vie zaplatiť namiesto 500 000 poviem 1,5 milióna. Nie je to trest ja sa pýtam?

Roman Michelko: Je to oveľa lepšie pre štát.

Tomáš Taraba: My sme v polohe, že oni hádžu každého do väzby, ktorá stojí ročne štát 30 000 euro. Poviem jeden príklad v Amerike bol taký jeden známy spevák, on sa volal Willie Nelson, country spevák a jemu našli, že na daniach niečo zle účtoval. Mu dali, že mal 15 miliónov nedoplatok na daniach. Na Slovensku by dostal doživotie, v Amerike sa udiala taká vec, že dali mu tuším dva roky na to aby zaplatil tuším 30 miliónov dolárov. On vydal dve cédečka a ľudia vedeli, že ich musia kupovať aby nešiel do basy. Výsledok je, že štát sa dostal k 30-tim miliónom dolárov a my by sme takéhoto človeka hodili do väzby, platili by sme na neho 40 000 euro a výsledok príjmy pre štát nulové. Ak niekto niekoho zavraždil, čo je najvyššia hodnoty je život. Lebo ty máš hierarchiu hodnôt, ktoré sú garantované Chartou OSN. Na prvom mieste je život. Na druhom mieste je zdravie, lebo život je nenahraditeľný úplne a zdravie je z veľkej časti. A my vďaka Lipšicovmu trestnému zákonu trestáme ukradnutie kabelky viac ako to, že niekto niekomu ujme zdravie alebo siahne na život. Poviem to úplne po lopate, ak Vám sused vykradne dom pri ktorej bude škoda 140 000 euro, tak ten sused pôjde na dlhšiu dobu do väzenia, ak Vám zrazí opitý Vaše dieťa.

Roman Michelko: Absurdné, ja len ak si hovoril, že robíš to aj pre Hegera, že sa bude zodpovedať, tak ja sa strašne bavím na tom, že má 4,1%, ale on bude akože zostavovať vládu. Ja som prekvapený v akom vesmíre žije, druhá poznámka, čo ma zaujalo v týchto kauzách daňových, tuším 18teho mal začať proces s Kiskom a teraz to odročili a vlastne sa mohol vykúpiť uplatnením účinnej ľútosti, ale keďže bol vtedy hon na Baštrnáka, tak pri vedomých daňových úľavách, už nie je možné uplatnenie účinnej ľútosti. Takže naopak on sa dostane teraz pred súd, lebo kauza KTAG nie je žiadna fiktívna kauza, vyšetrovateľ, ktorý to robil, nie že nebol odvolaný, ale bol povýšený. Teraz sa pekne ukazuje ako sa im to vracia. Ešte dajme jednu tému, aby som nezabudol. Mediálne prebleskla správa, že si sa mal stretnúť s Baránkom. Ja, keď  ohlásil, že zakladá stranu, tak som nebol najšťastnejší,  lebo delenie je posledné čo potrebujeme, ako keby sa inšpiroval z pravice. Modrí, Demokrati, neviem čo. Ale výsledkom toho, ako som počul, že by nemusel ísť do vlastného projektu, ale mohol by spojiť sily, ako to teda vyzerá?

Tomáš Taraba: Ja som ho stretol, veľmi slušnú debatu sme mali, asi hodinu sme sa bavili. V podstate ja mám s Andrejom Dankom takú dohodu, že kopu aj tých známych, ktorých máme, tak tam kde sa vieme s tými ľuďmi baviť, tak sa rozprávam, nič nesľubujem. Neponúkam konkrétne čísla na kandidátke a podobne, ale zisťujem, kde je ten prienik, či vieme pokročiť do finálnej debaty. Stretnutie, ktoré som s pánom Baránkom mal, patrí do tej kategórie, že mám pocit, že sa vieme rozprávať o konkrétnych podmienkach. Môžem povedať, že pán Baránek nereagoval štýlom, že poďme sa hádať o miesta, ale mal veľmi vecné požiadavky. O tých teraz hovoriť nechcem , myslím si, že z našej strany úplne splniteľné. Budúci týždeň sa stretneme, tak sme tu debatu aj ukončili. Nie je žiadny problém….

Roman Michelko: Spojiť sily, vyzerá to tak, že do toho vlastného projektu asi nepôjde Neviem, či má nazbieraných 10 000 podpisov.

Tomáš Taraba: To ja za neho hovoriť nechcem, nemusia byť ľudia so mnou všetci byť spokojní, ani s Andrejom Dankom. To je jednoducho otvorená kandidátka, pri ktorej ale ja zdôrazňujem, že si uvedomme, že sa bavíme o historicky najstaršej strane. Okolo ktorej inej strany, ako strany, ktorá vedela vygenerovať Rázusa, kde pri Zvolenskom manifeste sa vedeli spojiť katolíci a evanjelici. Toto je, ak vidíme všade rozklad inštitúcií, tak ja považujem SNS ako keby súčasť aj inštitúcie. Tej historickej inštitúcie, ktorú by sme nemali ignorovať. Mne veľmi záleží na tom, aby v tom parlamente bola národná sila, ktorá ma svoju identitu. Takto sa s každým rozprávam, samozrejme, že na tej kandidátke budú možno aj také individuálne prúdy. To neznamená, že každý musí byť nadšený ja neviem z Kuffu alebo zo mňa a podobne. Musí to mať nejakú jendotliatu… Preto ja, či si viem aj predstaviť, či tam bude Šimkovičová. Martina Šimkovičová, koniec koncov ako aj ty, ste urobili najväčší kus práce pri dávaní slova opozícií, keď tu chceli v podstate všetkých odstaviť. Veď aj TV Slovan, aj tvoje médium zohrali dôležitú úlohu a ja tvrdím, že tieto veci sa nemôžu zabudnúť. To iste som sa aj vyjadril, ak sa ma pýtali na Romanu Tabak, pri všetkých zhovadeniach, ktoré mala sú nespochybniteľné dve veci. To znamená, že nebyť Hatrákovej a nej, tak dnes je opozícia možno rozložená. Lebo Fico by išiel sedieť, som presvedčený, že už by ho nepustili.

Roman Michelko: Je tuším teraz limit 6 mesiacov na kolúznu väzbu, takže po 6-tcih mesiacoch by ho museli pustiť.

Tomáš Taraba: Dnes ale my vieme, že to bolo protizákonné, protiprávne. Nie nejaký chlapi, ale dve ženy, lebo naša povinnosť v opozícií bola jasná…

Roman Michelko: Aj Boris Kollár, to treba povedať, že nešiel do toho, samozrejme on má Borguľu. Tam sa ukazuje akí sú sprostí, že Mikulec išiel v tej istej po Ficovi aj Borguľovi. Timeing tí ľudia nemajú, ani milimeter schopnosti pochopiť nejaké veci.

Tomáš Taraba: Presne a druhá vec, ktorá je, že aj pri tých Migoch jasne povedala, že nie. Samozrejme sú aj veci, kde tá konzistentnosť taká nebola. Ja som sa je na to pýtal, či chce, či nechce pokračovať. Opäť to bude kolektívne rozhodnutie tých ľudí, ktorí na tej kandidátke budú. Myslím si, že dnes ak sa podrží tá základná línia, ktorú máme. Nemôžeme dopustiť, aby nejakí progresívni liberáli prebrali Slovensko, už majú prezidentský palác. Nemôžeme dopustiť, aby sme my mali vinu na tom a si tu ukazovali, že kto je krajší a kto komu čo kedy povedal, toto je historická zodpovednosť  všetkých. Musí prejsť do parlamentu národná strana s koaličným potenciálom, uvedomuje si to Hlas, uvedomuje si to Smer. Ja veľmi kvitujem vyjadrenia Roberta Fica, že absolútne tomuto projektu fandia. Sme iní, oni sú sociálni demokrati, my sme národný blok.

Roman Michelko: Sociálno-konzervatívne hnutie, to sa nevylučuje. Nehovoriac o tom, že teraz do tých to vôd chce zaplávať extrémny populista Matovič. Môžeme očakávať nové akvizície, nové mená, myslím, že tá línia je jednoznačná. Národne, sociálne, konzervatívne sily dať dokopy, aby boli hrádzou proti progresivistom a cancel culture, teda vygumovania iných názorov. Fico povedal verejne, že nemá až tak problém s Republikou, ale asi by väčší problém Hlas. Kde pre neho by to bol kandidát až poslednej voľby. SNS bude určite pred tým, takže možnosť na zostavenie opozičnej väčšiny sa vstupom tohto hráča podstatne zvyšuje. Dúfam, že tieto optimistické očakávania sa budú napĺňať. Veľmi pekne ti ďakujem  za účasť v tomto podcast, verím, že do volieb sa ešte stretneme.

Tomáš Taraba:  Ďakujem, dopočutia.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

5 Komentáre

  1. Nech tie sily spája hoc kto . Len nie kapitán. Ten stratil morálny kredit na poslednom sneme SNS. Bohu žiaľ, on to nechápe a nepochopí.

        • … zmením tvoju roľu na hada. Ty si tú moju tiež zmenil zo slouce na barančoka. Niekoľko rokov budú slouce na pokyn národných vodcov nocovať vonku. Nový bača a honeľník nás, cez noc aj den, spolu s čuvačmi pred vlkmi a hadmi ochránia. No, a prázdny košiar nech si starý majiteľ nechá, Slovensko si o pár rokov postaví nový.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás