PodcastyPREPIS Podcastu Veci Verejných s Roman Michelkom a Pavlom...

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Roman Michelkom a Pavlom Nemcom o aktuálnej politickej situácii

-

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Roman Michelkom a Pavlom Nemcom o aktuálnej politickej situácii

– Ako možno hodnotiť úradnícku vládu?

– Ako skončí plán obnovy ? Koniec Rázsoch a čo bude z FN v Martine?

– Ako sa preskupujú politické sily v rámci slovenskej politiky?

– Heger ostal na ocot, nikto ho nechce. Alebo keď sa politický planktón nedokáže spojiť s politickými molekulami.

– KDH odolalo silnému mediálnemu nátlaku a odmietlo vziať Demokratov na kandidátku, bude to stačiť?

– Parlament prežíva orgie populizmu, po voľbách príde vytriezvenie.

– Ako sú rozdané politické karty.

– Čoho sa ešte môžeme dočkať do volieb?

Podcast na Spotify:

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Vážení poslucháči, dovoľte, aby som vás privítal pri ďalšom pravidelnom podcaste Veci Verejných. Som Roman Michelko, a mojím pravidelným hosťom je MUDr. Pavol Nemec. Vitaj.

Pavol Nemec: Ďakujem pekne za pozvanie, a pozdravujem našich poslucháčov.

Roman Michelko: Budeme riešiť najaktuálnejšie veci. Mali sme asi mesačnú pauzu, možno aj dlhšie, ale bolo medzitým x vecí. Samozrejme nemôžeme sa vyhnúť úradníckej vláde, a to, že Hegerova vláda padla, ona padla už dávno. Bola zbavená poverenia, medzitým boli také extrémne trápnosti typu, že žobronil o to, aby mu prezidentka nebrala poverenie. Šanca, že by to bolo hrateľné bola nulová, všetci normálni ľudia mu to vedeli povedať. Strápnil sa, a potom sa ešte mega strápnil v rozhovore s Majerským, kde sa ponúkal za silnej asistencie Tódovej, nech ich zoberú. Chvalabohu Majerský mal štipku zdravého rozumu. Ako teda ty vnímaš tú prvú vec, to, že Hegerova vláda definitívne padla a vznikla Ódorová. Vnímaš to pozitívne, negatívne, neutrálne, ako to vnímaš kompetenciami sú to lepší ľudia, alebo nie je to nejaký posun?

Pavol Nemec: Ja si hlavne myslím Roman, a to sme už niekedy okrajovo spomenuli, že to vymenovanie tej vlády prezidentky prišlo neskoro. Že to bola naozaj vec, ktorá sa po funuse udiala s viac, ako polročným oneskorením. Pretože 15. decembra 2022, keď padla vláda, tak minimálne aj so schválením štátneho rozpočtu sa mala táto vec udiať. Bol by väčší tlak na to urobiť predčasné voľby v normálnejšom, reálnejšom, prijateľnejšom termíne, ako bol ten septembrový, 30. september. Sami vidíme, že ten termín prichádza príliš neskoro. Spôsobuje to chaos nie len na politickej scéne, ale aj v spoločnosti. Vidíme ako dnes funguje NR SR. Aké množstvo populizmu sa tam premieta, že to je až nedôstojné, tej NR SR. A podobne vystupovala aj po tejto chybe pani prezidentky, to musím povedať otvorene. Nevymenovanie vlády po páde vlády v reálnom čase bola politická chyba pani prezidentky.

Roman Michelko: Ja len dám k tomu faktickú. Väčšina odborníkov hovorí, že mala vymenovať úradnícku vládu v sekunde, kedy sa odhlasoval 30-ty september. Ona dala jasne zadanie. Keď bol Kollár a Heger, že očakávam, že do prvého polroka, že do konca prvého polroka budú predčasné voľby. Ak Heger si dovolil ostentatívne ignorovať túto jej požiadavku, v tej chvíli ich mala vymeniť, pretože to bola facka. Druhá vec, že je to neskutočná drzosť ako opica, že začal Heger skladať 76-tku. Ona môže povedať istý precedens. Keď padla Radičovej vláda, tak dovládla, ale ten termín bol 5 a pol mesiaca. Nie ani rozpočet, ale podstatné je hrubé porušenie jej požiadavky. Toto bol najväčší fuck up, a už sa to tiahlo. Ešte pred Veľkou nocou bola veľká vlna, že ich odvolá. Nakoniec to bolo v kauze Vlčan, ale to ani nebolo, že kauza Vlčan, posledná kvapka bola abdikácia Káčera. To už bolo neudržateľné, ak ešte dovtedy váhala, tak po jeho abdikácií to bolo neudržateľné. Ale teraz poďme ku kompetenciám.

Pavol Nemec: Áno, ale ja by som to vnímal, že pani prezidentka, ako náhle došlo k pádu vlády, na čom ona nemala podiel 15. decembra 2022. Povedala tam na tom rokovaní na druhý deň s predsedom vlády pánom Hegerom, a tak isto predsedom NR SR Kollárom, že má požiadavku, aby sa do konca júna urobili predčasné voľby. Aby sa táto vec uzavrela v januári na hlasovaní NR SR. Ten politický nástroj, ktorý ona mala na tie štruktúry, namiesto toho, aby ich nechala len tak s tým, že sa schváli aj rozpočet, čo sa aj udialo. Tak v januári mal nastať ten tlak, že by vymenovala, tak by urobila tlak na tie politické štruktúry, ktoré sa akože nevedeli dohodnúť na tom termíne tých predčasných volieb. Vieme, že tam boli tri termíny: májový, júnový a paralelne septembrový. Takže to som myslel, že bola jej politická chyba a samozrejme ten chaos, ktorý nastal v NR SR a potom aj v exekutíve do vymenovania Ódorovej vlády, bol odpoveď na to, že tento jej postoj bol nesprávny. Prispela na tom chaose po páde vlády, ktorý sa v tejto republike načal. Čo sa týka vymenovania Ódorovej vlády, tak to sa môže vnímať, aj ja to tak vnímam na skľudnenie v exekutíve. Čo boli tie kauzy bývalého ministra Vlčana, že si tam urobil zlatý padák v hodnote 1,4 milióna eur. Že odišiel minister zdravotníctva Lengvarský a Káčer ako minister zahraničných vecí. To bolo postupné vyvalovanie tej vlády, tá exekutíva nemôže takto fungovať. Parlament je tiež nejako nastavený, to čo robí, ale my ho nemôžeme rozpustiť. Musíme vydržať pokiaľ sa to definitívne neuzavrie, ale vnímam to na skľudnenie situácie. Otázka je samozrejme, ten kabinet aké má ambície, aké bude programové vyhlásenie vlády, a to môže byť zaujímavá diskusia, že vlastne, ako on sám seba vníma. Ak by sme brali, že je to exekutíva, ktorá to má nejakým spôsobom len doviesť k predčasným voľbám, a kúriť a svietiť kompetenčne, tak by som povedal, že budiš. Tam je iná ambícia, o ktorej sa začína rozprávať, povolebná ambícia, ale v nejakých rezortoch, o Pláne obnovy. O tom sa môžeme rozprávať.

Roman Michelko: Toto je silná vec, ten Plán Obnovy. Bez podpory parlamentu sa nemôže nič zásadnejšie udiať . Vláda má obmedzené kompetencie, môže dávať vyhlášky, čo sú podzákonné normy. Už bude len jedna schôdza v parlamente. Oni vlastne žiadne vládne návrhy nestihnú dať, lebo tie musia prejsť nejakým procesom, s výnimkou skráteného legislatívneho konania, čo je výnimočná záležitosť. Nemôžu robiť žiadne zásadne reformy, ani žiadne reformy, udržiavajúca vláda. Druhá vec je,že môžu vzísť z kratšej cesty pri niektorých chimérach, čo je napríklad fond obnovy, kde každému príčetnému je jasné, že Rázsochy sú nerealizovateľné, že to bude mega prúser. Ale usmievavý Edko si stále išiel to svoje ako autista, ako človek popierajúci realitu. Vašákova už vtedy hovorila, ako vysoko postavená úradníčka, teraz ako podpredsedníčka vlády, že toto z fondu obnovy nebude možné. Možno budú, ale nie z fondu obnovy. Ty ako človek z lekárskeho prostredia, aký máš názor, že sa odpískala Fakultná nemocnica v Martine, ktorá bola mediálne, že to má šancu. Ako vidíš kompetencie z fondu obnovy? Ja poviem, že Vašáková je neporovnateľne kompetentnejšia ako Verona. Ak niekto má eurofondy, tak je to len lepšie, a hlavne tie absurdnosti, že tvrdí sa , že určite ideme, ale ten debakel. To, že oni vzídu z kratšej cesty, minimálne toto vnímam pozitívne.

Pavol Nemec: Ja ti poviem. Ja to vždy vnímam v určitých súvislostiach, a nevnímam to tak, či nejaký minister bol úspešnejší ako predchádzajúci v rámci nejakého obdobia, ale  nebol. Ja vnímam toto obdobia ako funkčné 3 a pol ročné obdobie nejakej vládnej exekutívy, a boli pred ňou nejaké výzvy z iného prostredia, boli niektoré ako covidová kríza, energetická kríza, a nejaké boli naše súčinnostné krízy, takže v tomto to vnímam. A sú tu nejaké výzvy, čo sa týka rekonštrukcie zdravotníckej siete, alebo nejakej novej výstavby. A tam vnímam jednotlivých ministrov na poste zdravotníctva, že sa nikam nijakým spôsobom nepohli. Prišla nejaká výzva z Plánu obnovy, a že tam bola alokácia 1,5 miliardy pre zdravotníctvo. A že sa nevyužívala, tak ja to vnímam ako chybu celého volebného obdobia, celej jednej exekutívy, ktorá bola zvolená. Je jedno, či tam sedel Fero, Jožko alebo Marienka na tých postoch. Sú tam traja ministri a ten výsledok, že niekto povie, že to neviem stihnúť, že to zmrazme alebo prerozdeľme. To vnímam ako chybu, pretože základná vec, čo sa musí každý občan pýtať, aká úroveň zdravotníctva je. Ako je zorganizovaná, ako vyzerajú jednotlivé nemocnice a čo táto vláda, bavme sa o tejto vláde, čo táto vláda urobila. Čo sa jej nepodarilo a čo sa jej podarilo.

Roman Michelko: Teraz neviem o ktorej vláde hovoríš….

Pavol Nemec: Jasné, je to jedno funkčné obdobie, bavme sa o tom, že tu bola tri a pol ročná vláda.  Je jedno, či nejaké obdobia to viedol Matovič, nejaké obdobie Heger….

Roman Michelko: Ale je rozdelená politická zodpovednosť, lebo samozrejme že….

Pavol Nemec: Ale cieľ je rovnaký.

Roman Michelko: Ľudia v dvadsiatom roku urobili obrovský fuck up, keď volili to, čo volili. Ale ja poviem jednu zásadnú vec. Nie je vôbec nepodstatné, že čo sa urobí s tými 240 miliónmi na Rázsochy, lebo tie sa môžu dať do zdravotníctva inak. Môžu sa tie peniaze použiť iným spôsobom, viem, že posledne dal Lengvarský dotácie na tie regionálne nemocnice. Tuším Čadca bola s otáznikom, ako sa to dotiahlo, lebo tam nejaké termíny boli a všetky ostatné Spišská a tuším Bardejov, tieto peniaze budú. A teraz ide o to, či tých 240 miliónov, ktoré by sme inak vracali kvôli nekompetentným hlupákom sa  bude dať použiť v prospech slovenského zdravotníctva. Dnes, keď som išiel, som počúval v aute rádio a riešili tam ten liek na výnimku za 2 milióny, kde Krajský súd povedal, že to musí zaplatiť rodina, čo je katastrofa. A povedali, že možno by sa dali z Plánu obnovy zaplatiť tieto lieky na výnimku. To je racionálna vec, radšej to dám tomu dievčatku, ktorá má tú svalovú dystrofiu, ako by mali prepadnúť, na nezrealizovateľný projekt Rázsoch.

Pavol Nemec: Roman, ja sa vrátim k tomu, lebo sa rozbijeme v tej diskusii. Ja hovorím to, že táto vláda mala nejakú víziu, a dala si ho do programového vyhlásenia vlády, kde mala napísané, že urobí dve nemocnice, v Martine a na Rázsochách. A teraz sa vyvíjala v čase tá situácia, v tom čase, keď to dávali do programového vyhlásenia v roku 2020 v marci, tak nebol ešte Plán obnovy. Ale medzi časom prišiel Plán obnovy, inak povedané, na týchto veciach sa malo robiť v roku 2020, keď to mali v programovom vyhlásení vlády, a keď prišiel Plán obnovy, tak to tam mali zakomponovať, a medzi časom pokračovať, to je tá systémová práca, na ktorej ja pozerám na tú politiku, v určitých súvislostiach v nejakom segmente. A teraz, keď sa pozriem, že počas tohto obdobia tento vládny program reprezentovali traja ministri. Tak ja ich hodnotím ako celok, čo títo traja ľudia urobili pre Slovenskú republiku v segmente zdravotníctva, ako tým jednotlivým voličom a občanom zlepšili zdravotnú starostlivosť a vidím, že na konci je to nula. To, čo rozprávaš, že sa to má nejakým spôsobom prerozdeľovať, to už mi pripadá, že sú tam iné hry, že sú tam záujmové skupiny, ktoré podnikajú v zdravotníctve. To, že tá vláda za tie tri roky dopadla ako dopadla, a aký vplyv na tom majú lobisti je otázka druhá. Ale aký je výsledok, a ten výsledok je marastický, musím povedať že nie len Rázsochy, kde dochádzajúci predseda vlády povedal, že tomu verí. A teraz, keď došli noví, tak sa mu vysmiali. Vidno, aké slovo mal v tej vláde.

Roman Michelko: Nemal žiadne slovo.

Pavol Nemec: Tak, nemal žiadne slovo. Teraz vidíš, že tie Rázsochy odchádzajú, ale Martin možno nejako urobia. Ale, keď sa nikto neprihlásil do realizácie tej stavby, však to muselo vyjsť aj v európskom vestníku, o tom sa mohli aj európski investori presviedčať. Otázka je, ako boli naformulované podmienky. Či boli naformulované tak, že  boli nesplniteľné,  ale veľmi nevýhodné pre toho, kto to mal realizovať.

Roman Michelko: Bola tam sankcia 20 miliónov za nedodržanie termínov, čo žiaden príčetný obstarávateľ nezoberie. 20 miliónov je šialená suma. Toto sa bude musieť prekopať, ale že programové vyhlásenie vlády, táto vláda ešte nemá PVVčko. Tá funkčná, súčasná, ale dobre naozaj to treba oddeliť, prvá a druhá vláda. Teda najprv Matovičová a potom Hegerová, pretože táto vláda Ódorová je odstrihnutá od akýchkoľvek straníckych štruktúr. Jediná frakcia, ktorá ju mieni tolerovať, podporovať je SASKA. Možno sa vráťme k tomu, že prezidentka podľa vlastnej úvahy vymenovala vládu. Potom fait accompli postavila politikov pred hotovú vec. Potom začal expost sondovať, či má získať podporu. Zatiaľ jednoznačne deklarovala SASKA, ostatní dali, že prečítame PVV, uvidíme možno, asi nie. Smer ani nepozvala, dobre, Veroničku nepozvala, to je akože sranda, preboha načo, a potom samozrejme Kotlebovcov a Republiku. Vnímaš toto ako svojvôľu, politickú nevyzretosť, ale rezignovala na to, že by mala získať dôveru. A vlastne urobila si Freestyle, hocikto je lepší ako títo, a bola kritizovaná, že išla proti duchu parlamentnej demokracie. Teoreticky urobila aj precedens, ktorý je teoreticky nebezpečný. Ako vnímaš postoj prezidentky, ktorá svojvoľne menovala vládu bez ohľadu na jej podporu?

Pavol Nemec: Ja ju vnímam veľmi podobne, ako predsedu vlády Hegera, že na nej strašne vidno politickú neskúsenosť. Do politickej funkcie  išiel človek, ktorý nezastával žiadnu inú politickú funkciu predtým. Nebola ani v komunále, nebola ani primátorka nejakého mesta, alebo starostka dediny, nebola ani ministerka, a nehovoriac o tom, že nebola predsedníčkou vlády. Tam je strašne vidieť politickú neskúsenosť, a toto vyšlo obzvlášť najavo v prelomových obdobiach. Vlastne ten tlak na prezidenta je veľmi silný v čase, keď padne vláda. Takže, ak som povedal, že bola politická chyba, že nemenovala tú vládu skôr, v januári, keď to bolo ešte aktuálne, aby to vyvolalo politický tlak, a prispelo by to na to, aby sa ten akt predčasných volieb neposúval zbytočne ďaleko. Vnímam to tak, že o tej vláde sa rozprávala len s úzkou skupinou politicky, alebo ideologicky spriaznených spolupracovníkov a politických skupín. To, že sa nestretla s predsedom Ficom, alebo s Republikou, lebo ak akceptuje Hlas, tak musí akceptovať aj Republiku. Tam sa nemôže povedať, že to je Kotleba. Alebo nejakí ľudia, ktorí prichádzali na jeho kandidátku, a toto je vlastne Robert Fico ten Hlas. To sú dvojité metre, a to je veľmi zlá optika prezidenta. Lebo to je funkcia, ktorá má byť nadstranícka, neprehltla v sebe takú tú horkú pilulku, že mala diskutovať aj s niekým, ktorý jej nie je politicky, názorovo, nejako nie je sympatický.

Roman Michelko: To podľa mňa, bolo jasné politické gesto. Neočakávam od tých strán a nemám záujem, aby podporili moju vládu. To bolo jasné a samozrejme z hľadiska toho…

Pavol Nemec: Áno, môže to byť aj takto postavené. Ja si myslím, že o tú politickú podporu až tak nejde. Môžeme o tom diskutovať, či táto vláda mesiac po svojom vymenovaní tú politickú podporu v parlamente dostane, alebo nedostane. Z hľadiska techniky je to irelevantné, jedine keby mala podporu, a parlament by ešte zasadal jednotlivým ministrom vysloviť nedôveru. Ak tá vláda nedostane tú dôveru, tak tá možnosť odpadá. Ale tá vláda dokončí to funkčné obdobie do predčasných volieb a potom nejaký ten čas. A potom príde vláda nová. Beriem aj to, čo ty rozprávaš, ale ja si myslím osobne, že mala tam byť nejaká forma komunikácie. Ten prezident nemá takú pozíciu aby mohol nejakým spôsobom ten parlament, my sme parlamentná demokracia, úplne ignorovať. Mala tú možnosť, tie právomoci na to má, aby to tak spravila, ale nebol šťastný krok. Možno môžem povedať, že to je nie, možno tak zásadná chyba ako, že nevymenovala tú vládu v januári. Ale je to taká chyba, menej zásadná, ale je to chyba z môjho pohľadu.

Roman Michelko: Toto je predpolie na to, lebo ona doteraz, aby bolo jasné, jej základná charakteristika je, že je extrémne alibistická, váhavá, neschopná robiť nepríjemné, ale potrebné úkony. Chce byť vždy za peknú. Nejde do konfrontácie, a až ostentatívne sa vyhýba veciam konfrontačným. Ale toto je možno jasný signál, že nemieni akceptovať to, čomu sa hovorí ústavné zvyklosti. To sú veci, ktoré nie sú napísané nikde v ústave, nie sú expresis verbis. V ústave nie je nikde napísané, akým spôsobom,  a na základe akých kritérií, poveruje premiéra prezident. Logicky, ústavodarcovia si mysleli, že na poste prezidenta bude osoba, ktorá bude zohľadňovať parlamentnú väčšinu. Ústavné zvyklostí sú také, že víťazná strana získa právo skúsiť zostaviť väčšinovú vládu.  Je možné, že ona túto zvyklosť bude ignorovať, a toto bol možno signál. Dokonca som počúval také interpretácie, že ona dala teraz trestné oznámenie na Fica, za na cti utrhanie a nejaké jeho výroky. Pravdepodobne sa toho aj niekto chytí, a on môže mať prebiehajúce trestné stíhanie. A ona môže mať zámienku, však ja by som ho aj poverila, ale je vedené voči nemu trestné stíhanie. A trestne stíhaného, alebo vyšetrovaného človeka nepoverím zostavením vlády. Aj toto je jedna z možností. Poďme teraz k tej situácií, hovoril si o orgiách v parlamente. Neexistuje jasná väčšina, a je to raz ten, raz ten. Sú tam bizarné veci. 500-vky za účasť na voľbách, zbavenie daňovej povinnosti žien s deťmi a do 25 mladých, absolútny masaker verejných financií. Niečo prechádza, niečo nie. Nikto nevie, či tá absurdita prejde. Je teraz naozaj neistá tekutá väčšina, ako to vnímaš tieto orgie populizmu?

Pavol Nemec: Oni to tak argumentujú, že oni majú právo na legislatívnu iniciatívu, to znamená, že akúkoľvek sprostosť môžu predložiť do parlamentu. Tam tí ľudia posúdia, či sa vytvorí potrebné kvórum na zvolenie, alebo nevytvorí. Myslím si, že je to dosť krivé vnímanie toho parlamentarizmu. Druhá vec, ak pozerám diškurz aj v iných štátoch, tak takáto miera populizmu neexistuje. Ak zobierieš tie krajiny okolo nás, Rakúsko, Nemecko ale aj Švajčiarsko, čo sa pozerám, že sú vyspelé a fungujú. Tak tá slovenská politická scéna by som povedal, sa tematicky zosobnila v týchto populistických témach, to znamená v rozdávaní peňazí. Hovorili, že Smer rozdával peniaze, tak my musíme rozdávať ešte viac, a tým skupinám, kde očakávame najviac voličov. To znamená rodiny s deťmi, osamelé matky alebo dôchodcovia, alebo LGBTI. My stále ľudovo povedané, prežierame tie peniaze. My tu nerobíme investičné veci, neinvestujeme do zdravotníctva, do školstva, do nejakých vecí, ktoré prinesú blahobyt, a preukazujú sa v dlhšom časovom horizonte. A ďalšia vec, ich realizácia vyžaduje väčší intelektuálny a mentálny potenciál, ako má súčasná politická reprezentácia. Pretože rozdávať peniaze z nejakého fondu, kde sa všetci občania Slovenskej republiky je jednoduchšie, ako nejakým spôsobom to investovať, čo nám prinesie reálne statky, a reálne tú spoločnosť posunie v jednotlivých segmentoch. Napríklad, v oblasti zdravotnej starostlivosti, lebo sme na chvoste v úmrtiach odvrátiteľných v rámci EÚ. Druhá vec, že táto vláda prináša tieto populistické somariny, a na tom sa snaží získať voličskú základňu. Treba povedať, keď som si pozeral z hľadiska obľúbenosti a dôveryhodností vlád, tak my máme len 20%, my sme druhý od konca. Takže to je veľmi nízke, a máme tu v EÚ vlády, ktoré majú 60 % dôveru, a to je obrovský rozdiel. To je naprieč politickým spektrom na zamyslenie, a to je možnosť ako to funguje. Ten parlament ako funguje, to sú orgie populizmu.

Roman Michelko: Troška to formuluj. Tento parlament, nie táto vláda, ona nedala žiadne legislatívne návrhy, tá ktorá nezískala dôveru. Ale áno, parlament ide úplne že Freestyle. To, čo bolo zvolené vo februári 2020, dnes žneme ovocie hnevu, ktoré vtedy bolo zasiate. Fajn je to, že veríme, že niektoré divočiny asi neprejdú. Niektoré veci môže prezidentka vetovať, a potom prelomenie veta, nie je úplne jednoduché, pri takomto neistom a tekutom parlamente.

Pavol Nemec: Ja by som povedal, že je veľmi dôležité, a to by som bol rád, keby naši poslucháči si zobrali do svojej blahej pamäte, že poučenie z tohto celého je, že treba čítať tie programy politických strán, naozaj je to veľmi dôležité. Vlastne čo tí ľudia chcú s tým štátom v najdôležitejších segmentoch urobiť. A podľa toho sa treba rozhodovať. Nie emočne, ako to bolo v roku 2020 alebo prechádzajúce roky,  lebo emočné rozhodnutia, tak potom sa nebudete stačiť diviť, ak tí ľudia pôjdu do tých funkcií.

Roman Michelko:  Ako ktorých strán, aký bol program OĽaNO, to bola nejaká anketka, ktorá sa úplne vystrela. Dostál vysvetlil Matovičovi, že mali zákaz referenda o predčasných voľbách. Ani sám nevedel, čo majú. Pri stranách ako OĽaNO, je program úplne nepodstatný. Tam je trinásť kovaných liberálov. Potom sú tam ľudia ako Kuriak, Vašečka, Záborská, Hatráková. Tam boli úplne protichodné osoby. Naozaj nemá zmysel čítať program OĽaNO. Ľudia nevolia na základe programu, ale sympatie, antipatie, vlna, ktorá tu bola, chytili tú vlnu. Ak ľudia dajú veľký mandát psychicky narušenému, egocentrickému, hysterienskému a narcistickej osobe, figúrke, tak výsledok je čistá katastrofa. Bol prieskum, že Matovičovi 4 % ľudí verí, že by mohol viesť vládu. To je v normálnych štátoch stopka, konečná, záverečná. On bohužiaľ vďaka hyperaktivite má 7%.

Pavol Nemec: Ale treba povedať, že v Nemecku, Rakúsku a vo Švajčiarsku takýto diškurz neprebieha. Toto neovplyvňuje tých voličov, ak sa chceme dostať na úroveň tých štátov. Minimálne, aká tam je kvalita života, tak mali by si naši voliči, teda aj my dvaja, ale aj ostatní naši súkmeňovci zobrať to k srdcu, že sa budú zaujímať o to, že komu hodia ten lístok. Musím čítať ten program, nemôžem sa pozerať na to, že má jamky medzi lícami alebo kde. Alebo, či sa vie pekne usmievať, ako je oblečený. To sú irelevantné veci, treba sa pozerať na to, čo chcú s tým štátom tí ľudia spraviť.

Roman Michelko: Hlavne majú nejakú povesť. Niečo už ukázali v politike. Čo ukázali, bolo veľmi frustrujúce. Keď ešte niekto pred tými tri a pol rokmi váhal, kto je to Matovič zač, lebo nikdy nebol pri moci, ale teraz už nemôže, tak napriek tomu má 7%. Poďme k iným veciam. Záchranárske práce, Demokrati, Heger vyjadril ambíciu, byť znova ďalej premiérom. Všetci sa smejú. Ono mimoparlamentné strany nestavajú premiéra, ale dobre, on žije asi v inom svete. Napriek tomu, pri enormnej snahe dostať sa na kandidátku KDH,  a silne kontaminovať KDH sa im to nepodarilo za obrovsky nechutnej asistencie Tódovej. Ako ty vnímaš to rozhodnutie KDH povedať, tak s týmito určite nie. A potom druhá vec, čo s nimi? Má šancu, aby Demokrati miešali karty, alebo sú už definitívne odpísaní, prečo ich všetci okašlali? Málokedy sa mi podarí pochváliť Majerského, ale teraz musím. Neviem, či si tú debatu v Denníku N pozeral, ale to bola úplná katastrofa. Veľmi racionálne povedal, že s týmito nie.

Pavol Nemec: Ja rozprávam už pol roka to isté. Máme tie prieskumy aj verejné aj neverejné k dispozícií. Aby sme to dali do kontextu zasa. Momentálne je tá situácia tak rozložená, že tu máme 5 nosných strán, ktoré sa s istotou dostanú do parlamentu. To je to, že kto bude kreovať tú vládu. Je to SMER – SD, HLAS – SD, Republika, OĽaNO, Progresívne Slovensko. Týchto 5 strán má jadrového voliča veľmi stabilného. Druhá vec je, že aké budú mať percentuálne výsledky. Je tam veľká šanca, ale nemusí to tak byť, že SMER – SD, HLAS – SD, Republika a Progresívne Slovensko budú dvojciferné strany. OĽaNO má potenciál medzi 5 až 10%. Čo sa bavíme o tom zvyšku, to znamená Sme Rodina, SASKA, KDH, tak to sú strany takzvané štvorpercentné, pod tým potenciálom. A teraz sa bavíme o nejakých  predikciách. Tá predikcia je reálna taká, že v tom parlamente bude po voľbách 6 strán. Ešte SNS sme zabudli. Z tých štvorpercentných, tam je šanca 90 % , že tam bude šiesta strana. To, že tam bude 7 strán v parlamente, tak tam už je pokles na 50%. Ale o tom, že ktorá strana z týchto sa do toho parlamentu dostane, to je otázka tej kampane, a tak ďalej. Keď sa bavíme o preskupovaní, tak sa bavíme o tomto spektre, že nemajú tú parlamentnú istotu, ale zas by nemuseli hodiť tie vidly do toho sena, že končíme. V rámci toho dochádza k posilňovaniu, a tam nemajú tie strany fúzie, ale skôr vyšperkovanie osobnosťami, ako otvorilo SNS tú kandidátku pre všetky osobnosti, a uvidíme aký bude ten výsledok, menný zoznam toho druhého siedmy.

Roman Michelko: Prvá tridsiatka bude definovaná v Mojmírovciach desiateho, tam už bude všetko jasné.

Pavol Nemec: Tam sa to nejakým spôsobom bude prezentovať. Nejaký výsledok je u SASKY, ktorá teraz zobrala veľmi zaujímavú osobnosť. Potom niečo naznačuje Sme Rodina, tam spomínali, že niekoho naberajú. Tieto veci robí aj KDH. A tam bol pôvodný záber u týchto strán. Potom sú tie strany tí trpaslíci, tá chránená dielňa, ako sme o tom hovorili, a tam sú aj tí Demokrati, momentálne majú 1,7%. Demokrati, ako bývalá strana ministerská, alebo premiérska s týmto maličkým počtom sa snažia integrovať. Primárne sa chceli spájať aj s KDH a s Dzurindom a tak ďalej, ale tam sú veľmi silné antagonistické názory. KDH chce ísť svojím štýlom, pretože má skúsenosť z minulého obdobia, s predsedom, ktorý teda skončil u tej nemenovanej strany. Príliš sa dostávali do symbiózy s PS, čo je morálne, a eticky a spoločensky antagonistický kmeň k tomuto zoskupeniu. A to im veľmi ublížilo, a to vedenie manželia Majerskí majú toto presvedčenie tak silné, že naozaj si to ubránia a pôjdu do tých volieb samostatne. S tým, že si tam zoberú svojich blízkych ľudí, ktorých ale budú brať ako jednotlivcov nie ako…

Roman Michelko: Nejakí pro liferi, Škripek možno.

Pavol Nemec: Alebo nejakých ministrov z OĽaNA.

Roman Michelko: No Horecký pôjde. A čo sa týka Sme Rodina, tam možno o Karasovi sa hovorí, že by ho zobrali.

Pavol Nemec: Dobre vrátim sa k tomu KDH. Ja rozumiem, že sa nechcú spájať s nejakou politickou stranou, ale keď sa vrátim k programovým tézam, ja neviem, prečo by som mal KDH voliť programovo. Ja neviem, že čo s tým štátom chcú robiť. Ja som ešte nepočul nič lucídne v žiadnom segmente, že prečo by som mal ja voliť KDH, keď nejakým spôsobom nijakú programovú ponuku neprinášajú. Čo som hovoril v tom všeobecnom kontexte, a to hovorím aj k ostatným stranám, že musia prichádzať s riešeniami.

Roman Michelko: Ja, ktorý čítam denne noviny, ja neviem kto je dnes podpredseda KDH. V podstate tá strana sa zredukovala na Lexman a na Majerského. Majú tam toho ekonomického experta Hájka, ale tiež nepoznám jeho víziu. Majú tam aj nejakých expertov na zdravotníctvo, ale to ani neviem, čo sú zač. Áno tá strana je lokálna, je regionálna. Má starostov, primátorov, má župana, ale na celom Slovensku, ako keby ich tých osem rokov karantény odfiltrovalo. A funguje len na tom, že možno to teraz vyjde. Na likvidovanie KDH použil Matovič iba pakt o neútočení, to nebola koalícia. To bol len pakt o neútočení, že do komunálok, regionálok sa neotvorí registrované partnerstvá. Ak to aj otvoria, tak  nijakým spôsobom za to nebudú hlasovať KDHáci. Napriek tomu to extrémne podlým spôsobom využil proti ním Matovič. Ak by teraz urobili tú chybu, že si zoberú kovaných liberálov, tak by bol úplne že masaker. Každopádne, bol teraz prieskum, oni majú niekde 7, niekde majú 5,2% a sú v zóne ohrozenia. Ale každopádne, a to aj ty aj ja konštatujem, že nezobrali Demokratov, je dobrá vec. Zobrať Demokratov znamená, jednoznačne likvidáciu strany . A teraz poďme k nášmu výtečníkovi Hlinovi. Tak pekne ťažký kotrmelec urobil, takže je 150-tka v SASKE. A neviem či si zaregistroval takú jednu vetu, on bude mať autonómiu v kultúrno-etických otázkach, ale čo sa týka registrovaných partnerstiev, tak nemá problém, lebo on nie je konzervatívec karpatského typu, ale západoeurópskeho typu. Toto by chcelo okomentovať, ak by som mal byť advocatus diaboli, tak by som mohol spomenúť, keď to dať v Budestagu, tak mali voľné hlasovanie. Tak Lojzo Hlina je nový typ konzervatívca.

Pavol Nemec: Ja si myslím, že v KDH, keď rozmýšľali ešte tie voľby, keď pán Hlina bol predsedom KDH, tak oni rozmýšľali, že by im mohol pomôcť prúd reprezentantov politického aktivizmu. A vnímali to, že aký má pán Matovič ťah na bránu, a pán Hlina bol veľmi podobný. Veľmi podcenili to, že elektorát a schopnosti pána Matoviča boli úplne inde posunuté, ako elektorát KDH, ktorý ten politický aktivizmus nepochopil. Neboli na to stavaní. Oni naozaj boli až príliš religiózni, až príliš konzervatívni. A skončilo to tou predvolebnou kucapaca s Progresívnym Slovenskom, a s tou dohodou. A to bol klinec do rakvy, a on sa s tými percentami KDH nijak nepohol. Potom tá politická smrť bola štandardná. Oni toho funkcionára vyhodili tak, že ho ani nepustili do centrály. Potom ako odišiel, je druhá vec.

Roman Michelko: Dobrá voľba medzizastávka.

Pavol Nemec: Potom skončil v Dobrej voľby, čo bola proxy záležitosť Smeru SD svojho času, a jeho bývalého ministra, nominanta pána Druckera, tam skončil. Tam došlo k tomu, keď vznikol Hlas SD, tak potrebovali to zlúčenie aj kvôli finančným krytiam. To sa zrealizovalo. Pán Hlina s tým nesúhlasil a odišiel. Potom povedal, že by ostal mimo politiky, to by som teda chápal. A to, že skončil v SASKE na tom 150-tom mieste, to si myslím, že je hlavne jeho fuck up a tých, ktorí ho dávali do KDH a volili za predsedu KDH. Či tento človek, ktorý takýmto spôsobom, či to bola dobrá voľba. SASKE to v podstate neprinesie nič, osobne si myslím. SASKA je trvale v tom ohrození, či sa dostane, a bude tá šiesta strana ona, alebo Sme Rodina, alebo KDH, alebo SNS otvorená kandidátka, je otázne. Ale myslím si, že pán Hlina tomu svojou prítomnosťou na kandidátke nijakým spôsobom nepomôže.

Roman Michelko:  On môže jedinú vec, ak budú mať 130 000 – 140 000 hlasov, tam nejakých 3000 osobných hlasov môže dať. Nie je nemožné dať nad 4000 preferenčákov osobných a to by ho posunulo na tej kandidátke. On minule išiel na KDH na 17-tom mieste a obehol celú Oravu, každú jednu dedinu a poskočil zo 17-teho na 12-te miesto. Ja by som ho nepodceňoval v tom zmysle, že jeho osobný výtlak spôsobí, že sa nakoniec prekrúžkuje.

Pavol Nemec: Ale musí mať nejakú integritu programovú a tak ďalej a toto sa tam nejako nehodí. Ak sa nejakým spôsobom tvári pán Sulík ako predstaviteľ liberálnej strany, tak jednak musí byť aj v EP členom takej liberálnej strany a nie konzervatívcom, to čo tam on stváral. A ďalšia vec, že musí mať ľudí na kandidátke, ktorí takýmto spôsobom fungujú. Nie ako bývalého predsedu konzervatívnej strany KDH, to sú neskutočné veci. Aby som nehovoril len na túto stranu, musím povedať, že to isté som vyčítal SNS ohľadom KSS.

Roman Michelko: To je pasé.

Pavol Nemec: Áno, ale to je tiež problém s identitou, keď takéto úvahy tam boli. To, že je to v pasé, to je v poriadku, ale je to to isté len v inej strane. Keď sa vrátim k problematike Demokratov, tej našej chránenej dielne, prvý pochopil Matovič, keď nemali tie percentá, že treba do nich začať kopať a celú zodpovednosť svojej exekutívy, za ktorú bol inak on zodpovedný preniesť na Demokratov. Čo sa aj deje, on to pochopil, lebo je to hommo politicus, musím povedať napriek všetkým iným nedostatkom, tak toto veľmi dobre rýchlo pochopil. Myslím si, že postupne sa bude pridávať aj Sme Rodina, aj možno SASKA, proste všetky tie strany, ktoré boli súčasťou toho. Ale sa im to veľmi hodí, ak je tu nejaká ministerská strana ešte s bývalým premiérom. Na ktorú sa tie chyby, aj covidové, aj energetická kríza dajú pekne zvaliť. Myslím si, že týmto vybavili aj celý projekt Demokrati. V rámci integračnej snahy pána Hegera ho odmietajú pol percentné, alebo jedno percentné politické strany, čo sú úplne trpaslíci. Tak to na akej úrovni skončil pán premiér.

Roman Michelko: Dajme si terminológiu, sú nejaké strany parlamentné, to sú relevantné. Potom je politický planktón, to je 1-3%, a potom sa také, že zlomky percent, tak sú politické molekuly. Takže Heger je planktón a politické molekuly ho odmietajú. Tam je druhá vec, môžeme si enumeratívne povedať, že Modrí od Dzurindu, ktorí veria v nejaký spomienkový optimizmus a nejaký resentiment, ktorý nemá absolútne žiadnu súdnosť a príčetnosť, tak neviem, čo si myslím, ale ide sám. Je tu ale jeden nový podielový hráč, Zsolt Simon odmietol ísť k Hegerovi, v podstate to isté urobil aj Miki Dzurinda. Teraz ale Aliancia sa rozbila, preto lebo Gyimesi išiel na 150-te miesto. Tým pádom odišla frakcia MOST-HÍD, ten mal v posledných voľbách niečo vyše 2%, čo nie je žiadna sláva. Ale má ako keby odležaného, hrajúc na spomienkový optimizmus Bélu Bugára. Vieme, že Béla Bugár dnes určite nemá 5% výtlaku, ale keby on sa spojil s Demokratmi, tak teoreticky by to mohlo byť. Samozrejme z tohto rokovania skončilo, že nie. Pravdepodobne Modrí sa spoja s MOSTOM, lebo to bola tiež vlastne frakcia v rámci Aliancie. Ja mám zopár takých otázok, ešte to nie je potvrdené, ale nedáva mi to inak logiku, jedného rektálneho alpinistu, ktorý urobil všelijakú špinu pre Matoviča, ktorý nikdy nezaváhal a urobil akýkoľvek podraz, napríklad známi ten útok na Sulíka. Kedy bol sám na tej tlačovke, robil to na zadanie Matoviča, tak tento Gyimesi, tak oni riskli a dali ho na tú kandidátku, napriek tomu, že im odišla dvojpercentná strana. Má to jediné logické vysvetlenie, že bol tam výsadok Matoviča, aby Aliancia definitívne pochopila, že nemajú ani najmenšiu šancu a v poslednej chvíli im dajú maďarskú platformu na OĽaNO. Inak to nemá žiadnu logiku a nechápem to, ako ty vôbec vnímaš, že Maďari sú definitívne odpísaní, budú ako prívesok niekoho iného alebo ako to skončí. Myslíš, že je vylúčené aby sa Gyimesi na čele frakcie vrátil na kandidátku OĽaNO.

Pavol Nemec: Ako to, čo si hovoril má svoju logiku vnútornú, otázka je, či sa to aj zrealizuje. Keď sa nepodarilo synergizovať tých maďarských členov v jednej strane, tak nejaký segment z tých maďarských strán príde na kandidátku OĽaNO. To by som pochopil aj ja a možno aj pán Matovič.  Pán Matovič proste sa snažiť synergizovať ten prúd, ktorý tam má, to je tá NOVA, potom je to pán Grendel, potom tam skončí Veronika Remišová so svojou jednoľuďovou stranou. A ešte Kresťanská únia.

Roman Michelko: Tá dostala košom od KDH…

Pavol Nemec: Takže môžu tam aj skončiť tí Maďari v nejakom segmente, môže byť.

Roman Michelko: Maďarská platforma, čiže tým pádom jasné.

Pavol Nemec: Čo sa týka šance nejakej etnickej strany, treba povedať že, keď sa rozhodli dať na 150-te miesto do Aliancie dať pána Gyimesiho. To znamená, že to posilní vplyv toho konzervatívneho FIDESZovho vplyvu a ministerského predsedu Orbána. Nemusíme hovoriť, že to priamo riadi, ale ten vplyv tam má určite, táto zahraničná politika Maďarskej republiky. Je to strana, ktorá bude čistá, názorovo čistá, možno aj etnicky čistá. Nemyslím si, že sa dostanú do parlamentu, ale môže to byť niekto, kto bude mať štátny príspevok. To znamená, že sa dostanú cez 3% a budú mať štátny príspevok.

Roman Michelko: Jedná vec vylučuje druhú. Potom ako sa rozbila Aliancia nemá inú šancu, len ako ísť na kandidátku OĽaNA.

Pavol Nemec: Ty si myslíš, že celá Aliancia by išla?

Roman Michelko: Sa zoberú a urobia frakciu, ja neviem 20 kandidátov. Ale bo 15, to je jedno, inak nemajú šancu. Treba si povedať základné parametre, dnes je na Slovensku cca 8 % Maďarov. Tých 8% Maďarov má tri strany: Maďarské fórum, MOST-HÍD a Alianciu a ešte Aliancia mala tri frakcie. Základom tej frakcie bolo SMK. Čo je podstatné, značná časť maďarských voličov nemá prioritnú politickú identitu maďarskú. Ale volia liberálov, socialistov, konzervatívcov, zelených, neviem čo všetko. Ten pomer Maďarov, ktorí volia maďarské strany stále klesá. Iba 65 až 70% Maďarov volí maďarské strany. Tridsať percent Maďarov volí slovenské strany, ak je ich 8% a sú tri strany, tak je to bez šance.

Pavol Nemec: Ja by som povedal, že ten pomer je pol na pol.

Roman Michelko: Potom ak by bola len jedna strana, tak má 4%.

Pavol Nemec: Dobre, Roman ty si vnímal tú úvahu, že z tohto spektra tých politických strán maďarských, tak tá bývalá Aliancia s Gyorgom Gyimesim by skončilo na kandidátke OĽaNO.

Roman Michelko: To keby sa realizovalo, to by bola jediná šanca.

Pavol Nemec: To by bol majsterštik pána Matoviča, to musím povedať.

Roman Michelko: Lebo inak to nemá žiadnu logiku, môže byť Forró tak sprostý, že si nechá kvôli jednej osobe rozbiť celú stranu. Pokiaľ je tam dohoda, že on to dočasne rozbije a potom vám dám lano a keď vy budete štyria. Ja to často používam, na kandidátke MOSTU-HÍD išlo OKS, keď išli sami mali 8000 hlasov, ak boli na ich kandidátke mali 4 poslancov. Oni mali osemkrát toľko poslaneckých mandátov ako by si zaslúžili. To znamená, že keby štyria predstavitelia Aliancie boli a týchto štyroch krúžkujte, všetci Maďari, tak majú štyroch poslancov. Čo inak nehrozí ani náhodou, že by mali. Lebo budú nula, budú pod 5%, to je úplne jasné.

Pavol Nemec: To by bol masjterštik pána Matoviča a potom by zabil dve muchy jednou ranou, jednak by ukazoval svoje politické zmýšľanie, že ho má. A potom by ukázal vysvedčenie tým malým molekulárnym integrátorom ako je pán Dzurinda, pán Heger a tak ďalej, že vlastne to je banda blbečkov.

Roman Michelko: Je, jednoznačne. Ja som si robil nádej, ak bolo OĽaNO1 a OĽaNO2 a nevedel som si predstaviť tak nepetičnú neschopnosť Hegera, že by sa navzájom mohli potopiť. Nestalo sa, dnes je jednoznačné, že OĽaNO bude, chodia po tých kulturákoch, užívajú si to, však on je sociopat. Aj psychopat, silné ego, nejako je premedikovaný, lebo je pokojný a nejako nerobí problémy pri odpovedaní.  Môžeme definitívne odpísať Demokratov, myslím si, že Juro Šeliga to veľmi ťažko bude niesť. Ale dobre mu tak, lebo on má jediný zmysel prečo je Šeliga v politike a to je Juraj Šeliga. Skúsme to nejako uzavrieť, dnes sú takto namiešané karty….

Pavol Nemec: Ešte možno v pánovi Kotlebovi, neočakávame….

Roman Michelko: Nič, nula. Treba si povedať tri veci, on ako osoba nemôže kandidovať. Druhá vec, koho tam akože má. Normálny človek nevie vymenovať nikoho okrem Beluského, ale to je nepodstatné. Tretia vec ani k 5% sa tá strane nepriblížila vyše rok a pol od kedy sa rozdelili. Osciluje od 1,7%, sem tam sa dostane na 3%. Jednoducho odpísaná strana, nedá sa s absolútnou istotou vylúčiť, že budú mať trojku, ale 5 % to absolútne nie. V podstate v nejakých povolebných diskusiách, alebo aritmetikách ju môžeme pokojne ignorovať.

Pavol Nemec: Súhlasím s tým, potom ešte môžeme pani Nicholsonovú.

Roman Michelko: Zase politická molekula. Tuším dostala ponuku na to spájanie.

Pavol Nemec: Áno, tam stačí povedať, či žije pani Nicholsonová. Žije.

Roman Michelko: Nádej nežije, ale ona žije. Ešte chvíľu bude, klasicky parazitická strana, akože uchytiť sa na niekoho. Samozrejme, keďže je známa….

Pavol Nemec: Potom ešte by sme mohli k tej politickej aktivite pána Baránka, teda, či úspešne založil stranu.

Roman Michelko: Toto neviem, pokiaľ viem, dobre berme, že je to ešte v štádiu úvah, nie je to stopercentné, ale nie je možné vylúčiť, že bude súčasťou otvorenej kandidátky SNS. Druhá informácia, pokiaľ viem nemá 10 000 podpisov, je problém s volebnou kauciou, čiže zdá sa, že sám ako politický subjekt nepôjde. Nemám tisíc percentné informácie, nehovoril som sním o tom, ale mám sekundárne informácie. Tie hovoria, či bude na tej otvorenej kandidátke, či nie, ono samozrejme má nejaký osobný výtlak aj nejakých ľudí. Možno, že tí ľudia sa dostanú na kandidátku na nejaké nižšie miesta.

Pavol Nemec: Máme už nejakú informáciu, že kedy bude vyhlásený termín predčasných volieb?

Roman Michelko: Deviateho júna vyhlásil a tým pádom….

Pavol Nemec. Takže vtedy končí možnosť premenovať stranu. Takže to je deadline pre tieto veci a potom definitívne uzavretie kandidátky.

Roman Michelko: Druhého júla sa musí zverejniť. Ale samozrejme strany už budú skôr, prvá bola SASKA, ktorá prišla s prvou tridsiatkou. Otvorená kandidátka SNS bude predstavená v Mojmírovciach 10-teho, tuším zatiaľ je to tak. Medzitým budú segmentačne nové posily, teraz bol ten známy odborár s Volkswagen Bratislava, predtým bol Huliak v Nedeľu a Národná koalícia pôjde od konca 150-tka, 100-vka je Radačovský, 101-tka je Lučanský, čiže ako postupne bude.

Pavol Nemec: Máš nejakú informáciu o posilnení tých strán? Nemyslím tohto segmentu ale skôr HLAS – SD, alebo SMER – SD.

Roman Michelko:  HLAS –SD, Kurilovská je vysoká miera pravdepodobnosti, že pôjde na kandidátku. Drucker, tam už je to jasné, bol tam nejaký športovec, ten novinár, teraz si nepamätám, ale človek z médií tam ide. Takže budú aj nejakých športovcov, nejakých ľudí zo samospráv tam dávať.

Pavol Nemec: Aj SMER – SD dá niekoho?

Roman Michelko: Smer má hermeticky uzavretú kandidátku, jediný, ktorého verejne deklarovali, že ho zoberú je Tibor Gašpar. A fakultatívne Robert Kaliňák, je šéf volebnej kampane, nepovedal striktne, že nepôjde, povedal, že táto partia ho nejakým spôsobom motivovala aby sa vrátil, už chcel byť na dôchodku. Bolo by obrovské prekvapenie, ak by niekto mimo straníckych štruktúr išiel. Jediný, kto dostane divokú kartu a bolo to deklarované, je Tibor Gašpar, na zvoliteľné miesto, ale otázny je, ale nie istý Robert Kaliňák.

Pavol Nemec: Ešte v rámci špekulácie, aký si myslíš, že bude osud súčasného predsedu vlády pána Ódora po voľbách?

Roman Michelko: Keď Tošovský išiel na premiéra, tak tam to bolo jednoduché, lebo tam to menuje prezident.  Viceguvernérov volí Národná rada a potom menuje prezident. Je veľmi neisté, nikto mu negarantuje, že ho zvolia za viceguvernéra, on sa musel vzdať tejto funkcie.

Pavol Nemec: Treba povedať, že on mal tú funkciu len do februára budúceho roku.

Roman Michelko:  Takže, zas až tak veľa nestratil, druhá vec je to odborník, takže európske štruktúry, diplomacia a niečo podobné. Myslím si, že na Úrad práce určite nepôjde.

Pavol Nemec: Možno, že sa o neho postarajú.

Roman Michelko: Ja si myslím, buď medzinárodné inštitúcie, môže ísť do Svetovej banky, nejaký viceprezident EIB, niečo také podobné. Prezidentka mu zrejme sľúbila, že sa o neho postará.

Pavol Nemec: To vieš, že išiel dole s platom výrazne.

Roman Michelko: To je jasné.

Pavol Nemec: Predseda vlády má 6000 eur a viceguvernér má 15 000 eur.

Roman Michelko: Guvernér je najlepšie plateným týmto…Zjavne nešiel ku financiám, záznam, že je premiér má v CVčku svoje čaro plus samozrejme ono to nie je na 5 a pol mesiaca, minimálne to bude 6 a pol do ustanovujúcej schôdze plus zloženie vlády. A samozrejme tu vymýšľa Matovič, že môžu byť aj predčasné voľby, tam môže byť aj rok, čo by bol veľký problém, lebo tam musí byť podľa dlhovej brzdy.

Pavol Nemec: Ale pán Matovič tu robí aj iných slamených panákov, že vraj bude inak iniciovaná zmena voľby prezidenta do parlamentu. Vieš, to je slamený panák, že si vytvoríš takú situáciu absurdnú a potom sa voči nej začneš obranne správať.

Roman Michelko: To je síce pekné, ale urobil veľkú chybu Fico, ktorý v sekunde to neodmietol. Prvá základná vec,  je to možné iba ústavnou väčšinou. Na priamu otázku jasne a jednoznačne povedal Pellegrini, že oni to nepodporia a na základe toho povedal jasne, verejne a jednoznačne Fico, že to je úplný blaf. Môže teda hovoriť, koľko chce, ale je to úplná hlúposť, tým pádom by to malo byť zmetené. Navyše, parlamentná voľby spôsobila, tak ako bola nastavená v roku 1992, pat, ktorý vyústil ročným neobsadením postu prezidenta. Preto lebo, nebolo to ako v Čechách, tam máš tri levely, máš prvá, druhá, tretia voľba. V prvej voľbe ústavná väčšina, v druhej voľbe nadpolovičná väčšina všetkých, v tretej voľbe je jednoduchá väčšina. Prezidenta potrebujeme mať, pri priamej voľbe sa vždy niekto zvolí, lebo tam nie je kvórum v druhom kole. V prvom kole je kvórum nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov, ale v druhom už nie a tým pádom vždy niekto zvolený je. Systém ako bol nastavený na Slovensku bol obsolentný, blokoval túto možnosť. Čiže aj parlamentná voľba by bola funkčná len vtedy, ak by sa zásadne zmenili jej parametre. Toto je úplná hlúposť.

Pavol Nemec: Ja si myslím, že je to pekná vplyvová operácia pána Matoviča.

Roman Michelko: To je možné, ale toto už nebude dlho žiť. Jemu sa podarila jedná vec, prišiel s nejakou šialenou predstavou, že sa tu bude meniť zmiešaný systém z pomerného, čo v podstate bol absolútny blaf, nikto mi to nepotvrdil, je to dvojsečná zbraň. V chorom mozgu blázna sa niečo také zrodilo, ale dokázal presadiť ústavný zákon o jednom volebnom obvode a pomernom systéme. Takže teraz je toto zafixované a samozrejme 25 rokov dopredu, nech zabudnú, že z nášho okresu poslanec, z nášho kraja, nič nehrozí.  Jednoducho môže byť ako SASKA, že mala z 15 poslancov 14 z Bratislavy, to tiež môže byť, lebo takto je to nastavené.

Pavol Nemec: No zmení sa to najbližšou ústavnou väčšinou.

Roman Michelko: A to bolo v roku 1998, potom bolo v roku 2020. Čiže raz za 22 rokov.

Pavol Nemec: Ale je tam nejaká perspektíva.

Roman Michelko: Áno, jedna generácia politická. Keď budeme hlboko v dôchodkovom veku.

Pavol Nemec: Musíme končiť optimisticky.

Roman Michelko: Tak, tak. Dobre, myslím, že sme všetko zásadné prebrali, píšte zdieľajte lajkujte, čo si o tom myslíte, dajte odber. Je to veľmi dôležité, budeme to čítať. Ja ti veľmi pekne ďakujem, že si prišiel, že sme to takto rozobrali. Možno ešte pred prázdninami by sme dali možno ešte debatku, uvidíme, čo sa stane, čo tá posledná riadna schôdza, ako divočiny sa tam príjmu.

Pavol Nemec: Dúfam, že ju prežijeme.

Roman Michelko: Dúfam, že ju prežijeme, bola by škoda kvôli tomu zakapať. Ďakujem ti ešte raz, dopočutia. 

Pavol Nemec: Ďakujem, dopočutia.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás