EkonomikaPo prepočte minimálnej mzdy cez paritu kúpnej sily ...

Po prepočte minimálnej mzdy cez paritu kúpnej sily je na tom Slovensko horšie ako Rumunsko

-

Po prepočte minimálnej mzdy cez paritu kúpnej sily je na tom Slovensko horšie ako Rumunsko

Bratislava 10. marca (TASR) – Minimálna mzda na Slovensku pre rok 2021 je na úrovni 623 eur. V Rumunsku je to 458 eur. Tá slovenská je teda v porovnaní s rumunskou o 20,7 % vyššia. Po prepočte cez paritu kúpnej sily (PKS) je však slovenská minimálna mzda o 14,4 % nižšia ako rumunská. Upozornili na to analytici z Asociácie sociálno-ekonomických analytikov.

V tvrdení, že Slovensko má v roku 2021 najvyššiu minimálnu mzdu z krajín V4, vidia analytici niekoľko nepresností. Prvým problémom sú podľa nich výmenné kurzy. Podľa aktuálnych dát Nadácie Hansa Böcklera má najvyššiu hodinovú minimálnu mzdu v regióne V4 Poľsko (3,64 eura) – Slovensko má hodinovú minimálnu mzdu na úrovni 3,58 eura.

Druhý problém vidia analytici v kúpnej sile obyvateľstva. Na porovnanie príjmov v krajinách s rozličnými výškami cenových hladín sa používa prepočet cez tzv. paritu kúpnej sily. Tak dospeli analytici k zhodnoteniu, že Rumunsko má síce minimálnu mzdu nižšiu ako Slovensko, jeho obyvatelia si však za ňu dokážu nakúpiť viac tovarov a služieb ako Slováci. „Ak povieme, že 458,07 eura je viac ako 623 eur, tak si možno niekto zaťuká na čelo, no toto tvrdenie je pravdivé. Rumun s minimálnou mzdou 458 eur si kúpi viac tovarov a služieb ako Slovák so 623 eurami,“ uzavrel analytik Ján Košč.

Ako podotkol docent Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Tomáš Želinský, v praxi sa stretáva s tým, že odporcovia minimálnej mzdy tvrdia, že úroveň minimálnej mzdy na Slovensku je nastavená prehnane vysoko. „Argumentujú napríklad tým, že minimálna mzda v Nemecku nedosahuje ani 40 % z priemernej mzdy, pričom na Slovensku je to až okolo 50 %. Zabudnú ale dodať, že zárobky v Nemecku sú oproti tým slovenským (v parite kúpnej sily) viac než dvojnásobné,“ porovnal Želinský. Dodal, že ak sa do úvahy berú len pracovníci v priemysle, priepasť medzi Slovenskom a Nemeckom sa ešte viac zvýši.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás