fbpx
DomácePeter Pellegrini po sneme zvestoval

Peter Pellegrini po sneme zvestoval

-

Peter Pellegrini po sneme zvestoval

BRATISLAVA 10. júna (SITA) – Predseda strany Hlas – sociálna demorkacia (Hlas-SD) Peter Pellegrini nemieni vylučovať strany zo spolupráce a po parlamentných voľbách je pripravený sadnúť si za rokovací stôl s každým politickým subjektom, ktorý v nich dostane mandát. Jednoznačne však vylúčil hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a priatelia a Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Uviedol to vo svojom príhovore na treťom pracovnom sneme strany Hlas-SD.Dodal však, že bude požadovať, aby potenciálni partneri rešpektovali niekoľko podmienok, za ktorých je strana ochotná vstúpiť do koalície.

Prvou podmienkou je zachovanie zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Pellegrini odmieta vystúpenie z Európskej únie (EÚ) i Severoatlantickej aliancie (NATO), členstvo považuje za garanciu slobodného rozvoja slovenského národa. Spolupracovať chce so stranami, ktoré členstvo v daných organizáciách nespochybnia a neohrozia. Je pripravený plniť záväzky, ktoré z členstva vyplývajú, no dôrazne odmietol, aby sme boli iba pasívnymi prijímateľmi cudzích rozhodnutí. „Naopak, chceme byť aktívnym subjektom pri formovaní budúcej politiky Európskej únie, aj NATO,“ povedal. Predseda Hlasu požaduje i rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti štátov. Odmietol akúkoľvek násilnú zmenu hraníc a chce podporovať tých, ktorý sa stali obeťami agresie. Má tiež v pláne podporovať mierové riešenia, ktoré do postihnutých oblastí prinesú stabilitu a pokoj.

Za nespochybniteľný prvok sociálnej demokracie označil Pellegrini v prejave antifašistický pilier. Na základe toho odmieta strany postavené na extrémizme a neofašizme. Rovnako odmietol i spoluprácu so stranami, ktoré s takýmito subjektmi spolupracujú a usilujú sa o ich politickú akceptáciu. Za dôležitú podmienku vstupu svojho subjektu do koalície Pellegrini označil aj účinnú pomoc štátu svojim občanom, a to za pomoci dostatočne silných nástrojov. Do koalície chce vstúpiť len so stranami, ktoré podporia sociálnu politiku pre seniorov, rodiny odkázaných i ľudí bez práce. Trvá na tom, že platy politikov by mali klesať, ak klesá životná úroveň obyvateľstva. Predseda Hlasu plánuje spolupracovať chce len so stranami, ktoré budú rešpektovať princípy demokracie a právneho štátu a politickú kultúru. Za jeden z dôležitých pilierov označil i vyrovnávanie regionálnych rozdielov na Slovensku.

Ak Pellegrini nenájde partnerov pre svoj program, je pripravený hájiť záujmy občanov aj z opozície. Vyhlásil, že nepôjde do vlády s hocikým, len preto, aby sa dostal k moci.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás