fbpx
KultúraPavol Janík: Slovo dnes nemá hlavné slovo

Pavol Janík: Slovo dnes nemá hlavné slovo

-

Pavol Janík: Slovo dnes nemá hlavné slovo

V roku 1999 UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) vyhlásila 21. marec za Svetový deň poézie (Poetry Day).

Klasickú kultúru pred časom vytlačil kult hercov a ten medzičasom nahradil kult hlásateľov či moderátorov. Mohlo by sa zdať, že slovo ešte má aké-také šance.

Ibaže jeho populárni nositelia sa radšej blysnú imidžom golfového hráča, ako imidžom trúsiteľa duchaplných myšlienok. Kto sa už dnes chváli svojou kultúrnosťou, vzdelanosťou a sčítanosťou?

Ak je slovo dar, tak sa zdá, že ľudia si od nepamäti nevážia dary a väčšmi si cenia to, čo musia zaplatiť. Slovom – slovo dnes nemá hlavné slovo, aj keď isto ešte nepovedalo posledné slovo.

Kým sa slovo opäť raz dostane k slovu, budeme sa naďalej bez slova obklopovať technickými prostriedkami, umožňujúcimi okamžité spojenie s celým svetom a stále viac budeme zabúdať na to, či ešte máme komu čo povedať.

Možno sa ešte kde-tu zachveje básnické slovo ako trblietavá slza, v ktorej sa zrkadlí more nádeje i oceán bezútešnosti. Nie som si však istý, či poézia ešte raz vyšle signály schopné vzrušiť unudených spotrebiteľov vlastného života.

Svet na pohon peňazí pripomína rýchlu montáž filmových záberov, prehľad najotrasnejších udalostí čiernej kroniky, topkolekciu vojnových zločinov, výtrysk prchavých pocitov a zostrih rozmazaných snov.

Na začiatku všetkého bolo slovo, ktovie, čo bude na konci. Možno už len hrobové ticho. Alebo ohlušujúci rachot.

Zo zlomkov večnosti, ktoré máme na tomto svete k dispozícii, sa usilujeme uhádnuť zmysel života, logiku dejín a našu epizódnu úlohu v celkovom kontexte skutočnosti. Poézia je tu na to, aby naše márne úsilie dosiahnuť nemožné malo svoj nezameniteľný štýl.


Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás