DomáceP. Pčolinský, J. Mažgút a P. Kresák sa pustili...

P. Pčolinský, J. Mažgút a P. Kresák sa pustili do Mikulca: MV obvinilo Pčolinského z dezinfomácií

-

P. Pčolinský, J. Mažgút a P. Kresák sa pustili do Mikulca: MV obvinilo Pčolinského z dezinfomácií

Začalo to statusom Petra Pčolinského (Sme rodina), ktorý na svojej stránke poukázal, čo sa na občanov chystá a nešetril pritom ministra Mikulca. Reagoval aj Ján Mažgút (SMER – SD) a ústavný právník Peter Kresák. Ministerstvo sa však urputne bráni, aj keď materiál, ktorý bol zverejnený hovorí jasne.

Peter Pčolinský: Prosím o zdieľanie!

Minister vnútra Roman Mikulec predložil na rokovanie návrh zákona, ktorý upravuje volebne pravidlá. Dobre si prečítajte tento odsek, ktorý podľa môjho názoru umožňuje vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní… MIkULEC musí ODSTÚPIŤ

Ján Mažgút ozrejmil, o čo v tomto zákone ide: SEGREGÁCIA POKRAČUJE

Minister vnútra Mikulec, ktorý má na špagátiku policajného prezidenta Kovaříka, by rád ovládal aj všetkých voličov. Iba tak sa dá vysvetliť jeho absurdný návrh zákona, ktorý neočkovaným de facto odoberá ich volebné právo.

4. V § 9 sa za odsek 7 vkladá nový odsek 8, ktorý znie:

„(8 Orgány verejného zdravotníctva sú na účely vyznačenia prekážky práva voliť podľa § 4 povinné oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému sa zákonom ustanovilo obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, a to v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb a v deň konania volieb v rozsahu:

a) meno a priezvisko,

b) dátum narodenia,

c) názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, súpisné číslo a orientačné číslo domu trvalého pobytu.“.

Doterajší odsek 8 sa označuje ako odsek 9. 5. V § 11 ods. 3 sa na konci pripája táto veta: „Okrsková volebná komisia na základe oznámenia podľa § 9 ods. 8 vyznačí v deň konania volieb do zoznamu voličov prekážku práva voliť podľa § 4.“. Pýtam sa, čo tam Mikulec po toľkých prešľapoch a osobných zlyhaniach ešte robí

P. Kresák: Novela volebného zákona nie je v súlade s ústavou 

      Bratislava 3. augusta (TASR) – Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva nie je v súlade s Ústavou SR. Tvrdí to ústavný právnik a bývalý politik Peter Kresák. Naznačil, že Ministerstvo vnútra (MV) SR mohlo nájsť aj menej invazívne riešenie, ktoré by nepripravilo občanov nachádzajúcich sa v karanténe alebo domácej izolácii o ich aktívne volebné právo. 


      „Zjednodušene možno povedať, že novela sa snaží dosiahnuť, aby karanténa alebo izolácia v domácom prostredí nariadená ministerstvom zdravotníctva alebo úradom verejného zdravotníctva bola automaticky vnímaná ako prekážka práva voliť, a teda dôvodom na obmedzenie (neuplatnenie) aktívneho volebného práva občanov,“ tvrdí Kresák. 


      Ministerstvu vnútra vyčíta, že sa nepokúsilo nájsť riešenie tak, aby nepripravilo občanov v karanténe či domácej izolácii o volebné právo úplne. Hovorí o viacerých možnostiach, napríklad o umožnení hlasovať poštou prostredníctvom zástupcu či o vytvorení primerane vybavených osobitných volebných okrskov pre túto skupinu občanov podobne ako pri antigénovom testovaní.


       Okrem iného sa mu javí ako takmer nevykonateľné, aby orgány verejného zdravotníctva mali k dispozícii kompletné zoznamy osôb, na ktoré sa v prípade vypuknutia tretej vlny pandémie bude vzťahovať karanténa alebo domáca izolácia. 


      MV SR v reakcii na viaceré interpretácie navrhovanej novely tzv. volebného zákona zdôraznilo, že sa ňou nemenia pravidlá, pokiaľ ide o prekážky vo výkone volebného práva. Reagovalo tak aj na tvrdenie poslanca Sme rodina Petra Pčolinského, ktorý napísal, že novela umožní vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní. Rezort hovorí o šírení dezinformácií.

Ministerstvo vnútra SR v zúfalstve reagovalo následovne:

Poslanec P. Pčolinský šíri dezinformácie o zmene volebného zákona

      Bratislava 3. augusta (TASR) – Predložená novela tzv. volebného zákona nemení pravidlá, pokiaľ ide o prekážky vo výkone volebného práva. Ministerstvo vnútra (MV) SR to uviedlo v reakcii na tvrdenie poslanca Sme rodina Petra Pčolinského na sociálnej sieti. Pčolinský napísal, že novela umožní vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní. Rezort hovorí o šírení dezinformácií. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru MV SR Barbara Túrosová.


      „Mrzí nás, že koaličný poslanec preferuje možnosť štyroch červených výkričníkov miesto toho, aby si najprv sám preveril všetky skutočnosti a informoval sa o obsahu pripravovanej novely zákona tak, aby verejne nešíril dezinformácie s cieľom, ktorý je už viac ako očividný,“ skonštatovala Túrosová.


      Ako vysvetlil rezort, zákon o podmienkach výkonu volebného práva ustanovuje prekážku, ktorá má za cieľ ochranu verejného zdravia. „V súvislosti s pandemickou situáciou však v zákone absentoval administratívny postup vyznačenia tejto prekážky v zozname voličov. Tento postup je predmetom novely tzv. volebného zákona,“ vysvetlili v stanovisku. 


      To, ktorí voliči predstavujú hrozbu pre verejné zdravie a všetkých občanov, ustanovuje podľa rezortu osobitný predpis, a to zákon na ochranu verejného zdravia. „Novela volebného zákona v žiadnom prípade nesprísňuje ani nepoľavuje, teda žiadnym spôsobom nemení pravidlá zaužívané v Slovenskej republike viac ako 30 rokov,“ zdôraznila Túrosová.


      Návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne ministerstva vnútra, ktorý upravuje aj zákon o volebnej kampani a ďalšie zákony, zatiaľ neprešiel vládou. Na poslednom júlovom rokovaní kabinet pri danom bode rokovanie prerušil pre politické pripomienky hnutia Sme rodina, ktoré mali súvisieť s navrhovanými zmenami pri moratóriu.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10223502262177542&set=a.10200740199020189

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás