fbpx
ZahraničnéOdvážni sú tí Francúzi: Odhodlali sa už aj stíhať...

Odvážni sú tí Francúzi: Odhodlali sa už aj stíhať cudzincov za mimoriadne závažné zločiny. Doteraz si tam cudzinci mohli robiť, čo chceli?

-

Odvážni sú tí Francúzi: Odhodlali sa už aj stíhať cudzincov za mimoriadne závažné zločiny. Doteraz si tam cudzinci mohli robiť, čo chceli?

Francúzsko môže stíhať cudzincov za mimoriadne závažné zločiny, rozhodol súd

        Paríž 12. mája (TASR) – Francúzsky najvyšší súd v piatok rozhodol, že krajina môže súdiť podozrivých zo zahraničia na základe princípu tzv. univerzálnej jurisdikcie, čím dal podnet na vyšetrovanie dvoch Sýrčanov obvinených z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. TASR správu prevzala z agentúry AFP.


        „Súd uznáva uplatnenie princípu univerzálnej jurisdikcie v dvoch prípadoch týkajúcich sa Sýrie,“ uviedol vo vyhlásení kasačný súd.

- reklama -


        Rozhodnutie umožní pokračovať vo vyšetrovaní prípadov proti bývalému sýrskemu vojakovi Abdulhamidovi Chabanovi, obvinenému zo spoluúčasti na zločinoch proti ľudskosti, a Majdimu Nemovi, bývalému hovorcovi islamistickej skupiny Džajš al-Islám (Armáda islamu) obvinenému z mučenia a vojnových zločinov.


        Chabana zatkli vo Francúzsku v roku 2019, Nemu zadržali nasledujúci rok v meste Marseille. Obaja akúkoľvek vinu odmietajú. Tvrdili, že by nemali byť obvinení z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti súvisiacich so sýrskou občianskou vojnou, pretože tieto zločiny v zákonoch ich vlasti upravené nie sú. Sýria totiž nikdy neratifikovala Rímsky štatút, ktorým sa ustanovil Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu a ktorý vymedzuje oba zločiny.


        Piatkové rozhodnutie má význam pre celkovo 160 podaní na oddelenie parížskeho súdu zaoberajúce sa zločinmi proti ľudskosti v 30 zemepisných oblastiach vrátane Ruska a Ukrajiny.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás