fbpx
DomáceNRSR: Obce a štatistický úrad budú musieť zverejňovať zápisnice...

NRSR: Obce a štatistický úrad budú musieť zverejňovať zápisnice z volieb

-

NRSR: Obce a štatistický úrad budú musieť zverejňovať zápisnice z volieb

Bratislava 18. mája (TASR) – Obce budú povinné zverejňovať zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku na internete, ak majú zriadenú webovú stránku. Vyplýva to z novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne poslanca Eduarda Kočiša (nezaradený), ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Zverejniť zápisnice okresných volebných komisií má byť povinný aj Štatistický úrad SR.

- reklama -

Zápisnice majú byť verejne prístupné komukoľvek. Zo zápisníc bude možné robiť výpisy, odpisy a fotokópie, napríklad na vyžiadanie pre členov týchto komisií. Zákon má byť účinný pätnástym dňom po jeho zverejnení v Zbierke zákonov SR.

Po schválení zákona namietal poslanec Milan Mazurek (nezaradený), že zákon je nevykonateľný, pretože sa nehlasovalo o pozmeňujúcich návrhoch Kočiša. Niektorí poslanci navrhovali hlasovanie vyhlásiť za zmätočné a opakovať ho. Napokon sa poslanecké grémium dohodlo, že počká na stanovisko prezidentky Zuzany Čaputovej, či sa rozhodne zákon vetovať. „Musíme počkať na stanovisko prezidentky, ako sa rozhodne. V prípade, že nám to vráti, opravíme to. V prípade, že nie, máme riešenie, ešte na tejto schôdzi to k nejakému inému zákonu zaradíme a odsúhlasíme,“ priblížil predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina).

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 COMMENT

  1. A v prípade, že nemajú Webovú stránku doplní ju náš nenahraditeľný ESET? Vrátane sčitania hlasov ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás