BRATISLAVA 14. novembra (SITA) – Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o odvolaní Ľuboša Blahu (Smer-SD) z funkcie podpredsedu parlamentu. Prezentovalo sa síce 149 poslancov, avšak zákonodarcovia neschválili program schôdze. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) tak ukončil 2. schôdzu NR SR. Odvolanie Blahu iniciovali zákonodarcovia Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Podpisy pod návrh dodali aj poslanci za hnutie Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko (predtým OĽaNO) a stranu Sloboda a Solidarita.
Dôvodom odvolania Blahu z funkcie je odstránenie portrétu prezidentky Zuzany Čaputovej v kancelárii podpredsedu parlamentu a jeho nahradenie obrazom zahraničného predstaviteľa „najradikálnejšie komunistického krídla“ Che Guevarom. Podľa KDH to bol opovrhujúci počin voči hlave štátu, ako aj k jej úradu. Blaha taktiež odstránil vlajku Európskej únie (EÚ), čím podľa poslancov znevážil príslušnosť Slovenska k EÚ. Kresťanskí demokrati sú toho názoru, že odstránením prezidentkinho portrétu spochybnil výsledky demokratických volieb, keďže na Slovensku máme priamu voľbu prezidenta. „V kancelárii podpredsedu NR SR tak teraz namiesto oficiálneho portrétu prezidentky SR visí obraz človeka, ktorý vlastnoručne a so sadistickou krutosťou zabíjal politických oponentov. Áno, Che Guevara bol masovým vrahom,“ píše sa v návrhu na odvolanie.
Blaha podľa poslancov už niekoľko rokov verejne prejavuje náklonnosť nedemokratickým režimom a pýtajú sa, či takýmto konaním chce spochybňovať naše členstvo v EÚ, či dokonca podporiť až vystúpenie z tohto spoločenstva. „Toto konanie je nehorázne, neúctivé a nehodné pozície podpredsedu NR SR,“ myslia si poslanci. Dodávajú, že hoci bola NR SR tvorcom zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému a taktiež existujú ustanovenia v trestnom zákone, ktoré postihujú propagovanie tohto režimu, tak priamo v kancelárii podpredsedu parlamentu visí obraz reprezentanta spomínaného režimu. „KDH ako najstaršia ponovembrová strana na Slovensku a priamy dedič protikomunistického disentu sa nemieni nečinne prizerať na takéto vulgárne a prízemné šliapanie po symboloch demokracie a ich nahrádzanie symbolmi jednej z najohavnejších diktatúr všetkých čias,“ uvádza sa v návrhu.