ZahraničnéNoví lídri EÚ – von der Leyenová zostane

Noví lídri EÚ – von der Leyenová zostane

-

spot_img

Noví lídri EÚ – von der Leyenová zostane

Nestabilné geopolitické prostredie, obklopujúce Európsku úniu a nedostatok dôveryhodných alternatív uľahčili dosiahnutie dohody.

Vo štvrtok večer sa lídri EÚ dohodli na politickom vedení na nasledujúcich päť rokov.

Ursula von der Leyenová zostane predsedníčkou Európskej komisie na svoje druhé funkčné obdobie.

António Costa sa stane predsedom Európskej rady a Kaja Kallas sa stane vysokou predstaviteľkou pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Schválili tiež strategický program, ktorý načrtáva prácu vymenovaných nových lídrov, napísal Portfolio.

Rozhodnutie však nebolo úplne jednomyseľné. Viktor Orbán a Giorgia Meloniová návrh nepodporili.

Už v utorok sa politické skupiny v Európskom parlamente telefonicky dohodli na najvyšších pozíciách v EÚ, ktoré potom oficiálne schválili hlavy štátov a predsedovia vlád.

Niektorí vedúci predstavitelia však vyjadrili nespokojnosť s tým, že boli z rokovaní vynechaní.

Meloniová ostro kritizovala „surrealistický“ spôsob prideľovania pozícií a chcela mať väčšie slovo pre protiintegračnú pravicovú frakciu Európskych konzervatívcov a reformistov, ktorá sa po voľbách stala treťou najväčšou silou.

Orbán označil dohodu za hanebnú a kritizoval skutočnosť, že dve veľké umiernené skupiny EP, Európska ľudová strana a socialisti a demokrati, zdieľali postoje s liberálnou skupinou Renew.

Napriek opačnému názoru občanov Európy rokovania prebehli hladko.

Olaf Scholz a Emmanuel Macron sa snažili dokončiť proces čo najrýchlejšie. Nestabilné geopolitické prostredie, obklopujúce EÚ a nedostatok dôveryhodných alternatív dosiahnutie takejto dohody uľahčili.

Mená troch lídrov nakoniec prešli samitom EÚ bez problémov, ak aj  nie úplným konsenzom. Viktor Orbán hlasoval za Antónia Costu za nového predsedu Európskej rady, ale nepovedal „áno“ Ursule von der Leyenovej a Kaji Kallasovej. Meloniová sa zdržala hlasovania o Ursule von der Leyenovej a zvyšným dvom  povedala nie.

Pri príchode na dvojdňový summit EÚ maďarský premiér Viktor Orbán v súvislosti s výberom budúceho predsedu Európskej komisie povedal:

Maďarsko nemôže podporiť predĺženie mandátu predsedníčky Európskej komisie, pretože použila a používa nástroj právneho štátu, ktorý je dôležitou európskou hodnotou, proti Maďarsku z politických a ideologických dôvodov. Poukázal na to, že keď v Poľsku došlo k zmene vlády, ktorá bola „vždy podporovaná“ prostredníctvom právneho štátu z Bruselu, a došlo k viacerým „prinajmenšom pochybným“ zmenám, Európska komisia nepovedala ani slovo.Keď som sa v mene nás Maďarov obrátil na nich listom, či môžeme robiť to, čo urobila nová poľská vláda v Poľsku, ani mi neodpovedali. Podľa nášho názoru teda predseda takéhoto výboru nemôže zostať vo funkcii.

Viktor Orbán tiež zdôraznil, že Európska ľudová strana (EPP), socialisti a liberáli vytvorili koalíciu na vymenovanie budúcich lídrov inštitúcií Európskej únie, ktorá je podľa jeho slov „koalíciou strán lží a podvodov“. Dohoda bola dosiahnutá na straníckom základe, nie na programoch, nie na základe výkonnosti v minulosti, nie na budúcich plánoch. Došlo k zreteľnému rozdeleniu moci.

Dohodu medzi Ľudovou stranou, socialistami a liberálmi musím považovať za hanebnú. Poukázal na to, že Ľudová strana zozbierala časť pravicových hlasov a potom ich posunula doľava, čím oklamala európskych voličov. Je to drzosť voči európskym voličom, z ktorých väčšina volila pravicu a chcela vidieť pravicové európske vedenie. „Nie je dôvod, prečo by sme mali podporovať toto zneužívanie moci,“ zdôraznil.

V súvislosti so šesťmesačným predsedníctvom Maďarska v Rade Európskej únie, ktoré sa začína prvého júla, zdôraznil, že program maďarského predsedníctva je o konkurencieschopnosti a hospodárskom raste, ktoré, ako zdôraznil, všetci podporujú. Maďarsko chce tiež mier a zastavenie nelegálnej migrácie.

Za 95 percentami nášho programu stojí podpora veľkých krajín.

Mandiner, Origo

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

 • Nezamykáme články
 • Necenzurujeme komentáre
 • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

8 Komentáre

  • Tak ako im nadiktujú na ambasáde za plotom. Ale nezúfaj. Ak tam tá nacistka zostane, je to dobré znamenie, že ten moloch čoskoro rozpadne.

 1. To že naši EÚhujeri podporia Lajnovu bolo isté, ale Orbanov dôvod na odmietnutie má sklamal.
  Osobné animozity pred jasné dôkazy korupcie, to je hanba.

 2. Ak vyhrávajú v EÚ vojnoví štváči a ignoranti porušovania ľudských práv, je to morálna prehry EÚ.
  Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala členské štáty Európskej únie na rýchle dodávky zbraní na Ukrajinu. Takto sa spáva žena-,matka? Zbrane nie sú mierové holubice, zbrane ZABÍJAJÚ.

  Ako sa von vyjadrila k poručovaniu ľudských práv na Slovensku počas pandémie? Ako sa vyjadrila k smrti generála Lučanského vo väzbe?
  Ako sa vyjadrila k atentátu na premiéra SR- členského štátu EÚ?
  A čo kauza vakcín?
  Hanba tým, ktorí ju opäť zvolili! 🤢🤢🤢🤑🪖

   • Aj ja som zvedavá, pán Juhár. Ak ju budú voliť, tak to budú naozaj arafelovi EÚhujeri.

    • Myslite smerákov? Politici vždy „bojovali“ za bohatých. Bolo iba málo výnimiek. Do Bruselu sa ide ku korytam. Stačí sa pozrieť na kandidátov smeru ako Beňová a Ševčovič a viem čo je táto strana. Výťah ku korytam.

     • Peniaze majú veľkú moc! Z nejedného ľavičiara vyrobili pravičiara, bohužiaľ. V mnohom máte pravdu, pán Laco.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás