fbpx
NázoryNIGERČANIA ZAÚTOČILI NA FRANCÚZSKE VEĽVYSLANECTVO A KRIČALI: "NECH ŽIJE...

NIGERČANIA ZAÚTOČILI NA FRANCÚZSKE VEĽVYSLANECTVO A KRIČALI: „NECH ŽIJE PUTIN!“

-

NIGERČANIA ZAÚTOČILI NA FRANCÚZSKE VEĽVYSLANECTVO A KRIČALI: „NECH ŽIJE PUTIN!“

Tisíce ľudí demonštrovali pred francúzskym veľvyslanectvom v Nigeri na podporu sprisahancov vojenského prevratu a vyvesili tam ruské a nigerské vlajky.

V hlavnom meste Nigeru Niamey sa demonštranti v nedeľu pokúsili preniknúť na francúzske veľvyslanectvo, roztrhali tabuľu s nápisom „Francúzske veľvyslanectvo v Nigeri“ a pošliapali ju, pričom ju nahradili ruskou a nigerskou vlajkou.

„Nech žije Putin!“, „Nech žije Rusko!“, „Preč s Francúzskom!“, kričali demonštranti predtým, ako ich rozohnali slzotvorným plynom.

Počas demonštrácie pobúrení mávali nigérijskými vlajkami vedľa ruských a niesli plagáty s odkazmi „vražedného Francúzska“, požadujúcimi odchod francúzskej armády z ich krajiny. Francúzsko má v africkej krajine kontingent 1 500 vojakov v rámci operácie s názvom Barkhane.

Protestujúci v Nigeri požadujú odchod francúzskych vojsk s heslami „Preč s Francúzskom, mimo Barkhane, nemáme záujem o ECOWAS [Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov], Európsku úniu a Africkú úniu!“, ako aj „Zatknite bývalých hodnostárov, aby ste vrátili ukradnuté milióny“, to sú niektoré slogany skandované počas pochodu.

Demonštrácia prichádza po stredajšom prevrate proti prezidentovi Muhammadovi Bazoumovi, ktorého armáda štyri dni zadržiavala v prezidentskom paláci.

Niger je v súčasnosti pod kontrolou vojenskej junty vedenej generálom Abdourramanom Tianim, veliteľom prezidentskej gardy, ktorý zadržiava prezidenta vo svojej rezidencii.

Zdroj Hispan TV, Contro 

preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás