TV VVVyhlásenie prezidentky o svojom ďalšom postupe v súvislosti s...

Vyhlásenie prezidentky o svojom ďalšom postupe v súvislosti s aktuálnou politickou situáciou

-

spot_img

Vyhlásenie prezidentky o svojom ďalšom postupe v súvislosti s aktuálnou politickou situáciou


Prezidentka vymenuje vládu odborníkov v týždni od 15. mája, viesť ju bude Ódor

Bratislava 7. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje úradnícku vládu v týždni od 15. mája. Predsedom vlády odborníkov bude viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor. Tím vlády odborníkov je už zostavený. Hlava štátu to oznámila počas nedeľného vyjadrenia pre médiá.

https://www.ta3.com/clanok/265568/vyhlasenie-prezidentky-z-caputovej-po-rokovani-s-odchadzajucim-premierom

„O menách budem najskôr informovať predsedov politických strán a následne verejnosť,“ povedala prezidentka. Malo by sa tak stať v najbližších dňoch. Podotkla, že do predčasných parlamentných volieb zostáva takmer pol roka. Je to podľa nej dosť dlhý čas na to, aby úradnícka vláda stabilizovala situáciu a priviedla Slovensko k predčasným voľbám.

Zdôraznila, že hlavným kritériom pri výbere členov novej vlády bola odbornosť. „Zároveň boli výlučne vyberaní ľudia, ktorí nebudú kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. Inak povedané, cieľom je nezvýhodniť žiadnu z politických strán v prebiehajúcej predvolebnej súťaži,“ dodala. Zároveň vyzvala politikov, aby nešírili „dezinformácie o progresívnom puči alebo americkej ambasáde a iné klamstvá“.

Prezidentka považuje rozhodnutie vymenovať úradnícku vládu po minulotýždňových udalostiach za jediný možný krok. „Návrhy premiéra Eduarda Hegera na tomto mojom rozhodnutí už nemohli nič zmeniť,“ uviedla. Zopakovala, že vládu odborníkov nevymenovala skôr preto, lebo Hegerov kabinet mal pripravené viaceré návrhy zákonov týkajúce sa plánu obnovy, riešenia energetickej krízy, pomoci samosprávam a ľuďom najpostihnutejším chudobou.

Heger predpoludním informoval o tom, že požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu. Rozhodol sa tak po tom, ako koncom týždňa ohlásili odchod z vlády ministri Samuel Vlčan i Rastislav Káčer a prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády.

Hlava štátu potom v Prezidentskom paláci prijala najskôr predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) a potom aj Hegera. Ten po prijatí u prezidentky potvrdil, že hlava štátu prijala jeho žiadosť o zbavenie poverenia viesť vládu. „V najbližších dňoch budem mať s pani prezidentkou ďalšie stretnutie,“ dodal.

Čaputová uviedla, že vrátenie poverenia nemá zatiaľ žiadne právne účinky. „Jeho vláda vrátane všetkých poverených ministrov musí pôsobiť dovtedy, kým nevymenujem vládu odborníkov,“ povedala.

Parlament vyslovil nedôveru Hegerovej vláde vlani v decembri. Prezidentka kabinet dočasne poverila vládnutím do septembrových predčasných parlamentných volieb. Okrem Vlčana a Káčera dočasný kabinet už skôr opustili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a minister financií a líder OĽANO Igor Matovič.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. … paní prezidentka je mravnosť nadovšetko, modrý hrniec moráľky, dievka menšinových čŕt a menševických pomazaných hláv, ktorá akože má luďom imponovať, ctiť si nekorunovanú arcirečnicu, poprevratovú podnikateľskú gazdinu, stojac kolenačky u monarchov albiónskej šlachty kočujúcej po ulici na štyrtunovom koču z olova. Za fanfárami vypestovanej korupcie si toto neslovenské, paneurópské čudo ako robotník betonár prečítalo monológ štvavých a moralizujúcich spiskov, tváriac sa ako karolína tretia, naddunajská tetka palácovej tribúny s istotou, že ju nikto nebude demograticky grilovať progresívnými otázkami, aby luďom jasne dokázala pravdivú obhajobu svojhu vzdelaného umu, kresťanského ducha vladára či čestných myšlienok, ktoré práve ako škoľská základkárka natrénovano prekokokdákala. Kde je dialóg namiesto molológu, kde je západiarská, kosmická demogracia v oponentskej, vyspelej diskusii, ktorú by si ludia radi prepočuli. Nieje ani diskusia ani odvaha princeznej z grasalkoviča čeliť inému názoru a advokátským otázkám. Na diskusiu nedospela. Je to slepačie chúďa, ktoré bolo Slovákom podstrčené a dorástlo iba v kohúta rizmana. Práve sme videli ukázku bohorovnosti slovenskej fanfarónky otrokárskej spoločnosti vo vyspelej pyramide západiarskej masírovke mozgov pre narkózáckých čumilov.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás