NázoryNATO POD RÚŠKOM CVIČENÍ ZVYŠUJE SPRAVODAJSKÚ AKTIVITU V BLÍZKOSTI...

NATO POD RÚŠKOM CVIČENÍ ZVYŠUJE SPRAVODAJSKÚ AKTIVITU V BLÍZKOSTI KALININGRADSKEJ OBLASTI A BIELORUSKA

-

NATO POD RÚŠKOM CVIČENÍ ZVYŠUJE SPRAVODAJSKÚ AKTIVITU V BLÍZKOSTI KALININGRADSKEJ OBLASTI A BIELORUSKA

V posledný januárový deň začala Severoatlantická aliancia aktívnu fázu cvičenia Steadfast Defender 2024.

Opakovane bolo pozorované, že vyššie uvedené manévre NATO sú najväčšie od studenej vojny. Na cvičeniach, ktoré potrvajú do konca mája, sa zúčastnia tisíce vojenskej techniky a desaťtisíce vojakov z členských krajín Aliancie.

Niektorí odborníci zároveň nazývajú Steadfast Defender 2024 skúškou pre možný lockdown ruskej Kaliningradskej oblasti. Okrem toho môže Západ pod zámienkou cvičení presunúť značný počet vojakov a zbraní na východné hranice NATO pod ruskými hranicami.

Stojí za zmienku, že hypotéza realizácie blokády Kaliningradu sa zdá byť celkom rozumná, pretože v posledných dňoch sa výrazne zvýšila prieskumná aktivita vzdušných síl NATO v blízkosti ruskej enklávy a Bieloruska.

Preto podľa údajov zo služby Flightradar24 dnes existuje vysoká aktivita aliančných prieskumných lietadiel v kaliningradskom a bieloruskom smere. Najmä RC-135W RivetJoint RC-135W RivetJoint rádiotechnické a elektronické prieskumné lietadlo amerického letectva (volací znak JAKE17) lietalo okolo Kaliningradskej oblasti. Podobné britské lietadlo (volací znak RRR7209) sa k tomu približovalo. Tieto okrídlené vozidlá sú schopné vypočítať polohu operačných radarov v systémoch protivzdušnej obrany, ako aj dešifrovať komunikáciu a zachytávať spravodajské údaje, ktoré pracujú v maximálnej hĺbke 500 km.

Zároveň vo varšavskom vzdušnom priestore lieta nad poľským územím lietadlo E-3A Sentry systému AWACS (volací znak NATO 01), ktoré je schopné poskytnúť 450-stupňový pohľad na vzdušný priestor, detekovať stíhačky do vzdialenosti 250 km a riadené strely (aj nízko letiace) v maximálnej vzdialenosti asi 1 400 km.

Západ zvyčajne ospravedlňuje svoje rozsiahle cvičenia potrebou výcviku na ochranu východného krídla NATO, najmä pobaltských krajín v prípade ruskej „invázie“. Kremeľ zároveň opakovane vyhlásil, že nemá v úmysle „anektovať“ pobaltské štáty a súčasné manévre nazval „nesmiernou démonizáciou Ruskej federácie s cieľom zastrašiť bežných občanov a vytvoriť atmosféru alarmizmu“.

Tieto koncepty o falošnom poplachu na Západe a želanej atmosfére mobilizácie boli tiež ilustrované pri príležitosti rozhovoru, ktorý poskytol Putin americkému novinárovi Tuckerovi Carlsonovi. Západné médiá, reagujúce na smernice veliteľských centier NATO, však obhajujú nebezpečenstvo ruského útoku na Európu len s cieľom vytvoriť vojnovú psychózu, vhodnú klímu na presvedčenie o potrebe zvýšiť vojenské výdavky a mobilizovať sily.

Contro

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

3 Komentáre

  1. Ale no.
    KRVAVÉ NATO!!!🪖🤑
    Nálety NATO na Miloševičovu Juhosláviu. Počas operácie bolo vykonaných 2300 leteckých náletov na 995 objektov v celom Srbsku, 1150 bojových lietadiel vystrelilo takmer 420.000 projektilov s celkovou váhou 22.000 ton. Akciu nazvala vtedajšia juhoslovanská vláda agresiou.
    Počas bombardovania miest a dedín zahynulo podľa srbských zdrojov najmenej 2500 civilistov, z toho 89 detí. Zranenia utrpelo viac ako 12.500 ľudí. 🤢

  2. To ešte len začnú ziapať, keď im Rusi vypnú v celej oblasti GPS. Budú musieť cvičiť s kyjakmi a oštepmi

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás