fbpx
EkonomikaNálada nemeckých podnikateľov sa od konca minulého roka zlepšila

Nálada nemeckých podnikateľov sa od konca minulého roka zlepšila

-

Nálada nemeckých podnikateľov sa od konca minulého roka zlepšila

        Kolín 7. mája (TASR) – Nemecké podniky sa pozerajú do budúcnosti o niečo optimistickejšie než ku koncu minulého roka. Približne 36 % firiem počíta s tohtoročným zvýšením produkcie oproti vlaňajšku, v novembri 2022 to bola asi štvrtina z nich, oznámil Kolínsky inštitút pre výskum ekonomiky IW. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.


        Podiel firiem, ktoré kalkulujú s obmedzením produkcie, v rovnakom období klesol z 39 % na 36 %. Začiatkom jari podniky v Nemecku hodnotili podmienky v ekonomike celkovo lepšie než na jeseň 2022, uviedol inštitút IW v rámci svojej májovej správy.


        Na podnikateľskú klímu pozitívne vplývali celkovo priaznivejšie rámcové podmienky v ekonomike, osobitne zlepšenie dodávok materiálov a viditeľný pokles cien energií.

- reklama -


        Pozitívnejšie hodnotenie situácie prevládalo najmä v sektore služieb a v oblasti investičných tovarov. V energetike a stavebníctve vnímala, naopak, väčšina respondentov súčasné podmienky v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška ako horšie.


        Zo zlepšenia sentimentu sa zatiaľ nedá odvodiť, že nemecká ekonomika vstupuje do vzostupnej fázy. Nálada je totiž stále výrazne pochmúrnejšia než v predchádzajúcich obdobiach expanzie, upozornil kolínsky inštitút.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás