NázoryNa Západe urobili súdruhovia chybu v Matrixe: Hodnota majetku...

Na Západe urobili súdruhovia chybu v Matrixe: Hodnota majetku ruských miliardárov za posledný rok výrazne stúpla

-

Na Západe urobili súdruhovia chybu v Matrixe: Hodnota majetku ruských miliardárov za posledný rok výrazne stúpla

Hodnota majetku ruských dolárových miliardárov sa za posledný rok zvýšila o 152 miliárd dolárov (zhruba 3,3 bilióna Kč), teda o viac ako dve pätiny. Prispeli k tomu vysoké ceny prírodných zdrojov a obnovovanie hodnoty majetku po prepade, ktorý nastal bezprostredne po začiatku ruského útoku na Ukrajinu. Na predvojnovú úroveň sa však hodnota majetku ruských miliardárov ešte nevrátila. Uviedla to podľa agentúry Reuters ruská verzia časopisu Forbes.

Podľa Forbesu má Rusko teraz 110 dolárových miliardárov, teda o 22 viac ako pred rokom. Celková hodnota majetku týchto miliardárov sa za posledný rok zvýšila na 505 miliárd dolárov z 353 miliárd dolárov. Počet ruských miliardárov stúpol, hoci zo zoznamu vypadlo päť osôb, ktoré sa vzdali ruského občianstva, upozornil Forbes.

Najbohatším Rusom je podľa časopisu Andrej Melničenko, ktorý získal veľké imanie vďaka podnikaniu v oblasti hnojív. Forbes odhaduje, že celková hodnota Melničenkovho majetku sa za posledný rok viac ako zdvojnásobila na 25,2 miliardy dolárov.

Druhé miesto obsadil s majetkom v hodnote 23,7 miliardy dolárov Vladimir Potanin, ktorý je najväčším akcionárom ťažobného gigantu Nornickel. Za ním nasleduje väčšinový vlastník oceliarní NLMK Vladimir Lisin s majetkom 22,1 miliardy dolárov, ktorý sa pred rokom nachádzal na prvom mieste.

V roku 2021, teda pred začiatkom ruského útoku na Ukrajinu, predstavovala podľa Forbesu súhrnná hodnota majetku ruských miliardárov 606 miliárd dolárov. Rusko začalo útok na Ukrajinu 24. februára minulého roka. Následne sa stalo terčom rozsiahlych hospodárskych sankcií zo strany západných krajín.

Ruská ekonomika v minulom roku klesla o 2,1 percenta

Ruská ekonomika v minulom roku klesla o 2,1 percenta. Prognózy, vrátane odhadov ruských úradov, pritom tesne po začiatku útoku ruských vojsk na Ukrajinu predpovedali, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 viac ako desaťpercentný pokles.

Medzinárodný menový fond (MMF) tento mesiac zvýšil odhad tohtoročného rastu ruskej ekonomiky na 0,7 percenta z predtým očakávaných 0,3 percenta. Odhad hospodárskeho rastu v budúcom roku však znížil na 1,3 percenta z 2,1 percenta.

Zdroj: https://openiazoch.zoznam.sk/financie/hodnota-majetku-ruskych-miliardarov-za-posledny-rok-vyrazne-stupla/

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás