NázoryMUDr. Michal Piják: NÁRAST COVID-19 NESÚVISÍ S ÚROVŇOU ZAOČKOVANOSTI...

MUDr. Michal Piják: NÁRAST COVID-19 NESÚVISÍ S ÚROVŇOU ZAOČKOVANOSTI V 68 KRAJINÁCH A 2947 KRAJOCH V USA

-

MUDr. Michal Piják: NÁRAST COVID-19 NESÚVISÍ S ÚROVŇOU ZAOČKOVANOSTI V 68 KRAJINÁCH A 2947 KRAJOCH V USA

Increases in COVID-19 are unrelated to levels of vaccination across 68 countries and 2947 counties in the United States.

Subramanian SV, Kumar A.Eur J Epidemiol. 2021 Sep 30:1-4.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8481107/

Doslovný preklad (s vynechaním metodiky) a komentár: Michal Piják

Vakcíny sú v súčasnosti hlavnou zmierňujúcou stratégiou v boji proti COVID-19 na celom svete. Napríklad tvrdenie, že príbeh súvisiaci s pokračujúcim nárastom nových prípadov v USA (USA) je poháňaný oblasťami s nízkou mierou zaočkovanosti [ 1 ]. Podobný príbeh sa pozoroval aj v krajinách, ako je Nemecko a Spojené kráľovstvo [ 2 ]. Izrael, ktorý bol ocenený za svoju rýchlu a vysokú mieru očkovania, zároveň zaznamenal výrazné oživenie prípadov ochorenia COVID-19 [3]. Autori skúmali vzťah medzi percentom populácie úplne zaočkovanej a novými prípadmi COVID-19 v 68 krajinách a v 2947 krajoch v USA.

Na základe zistení autorov sa zdá, že za posledných 7 dní neexistuje žiadny rozoznateľný vzťah medzi percentom obyvateľstva plne zaočkovaných a novými prípadmi ochorenia COVID-19 (obr. 1). Trendová čiara v skutočnosti naznačuje okrajovo pozitívne spojenie tak, že krajiny s vyšším percentom plne zaočkovanej populácie majú vyšší počet prípadov COVID-19 na 1 milión ľudí. Je pozoruhodné, že Izrael s viac ako 60% kompletne zaočkovanej populácie mal najväčší počet prípadov COVID-19 na 1 milión ľudí za posledných 7 dní. Absenciu zmysluplnej asociácie medzi percentom populácie plne zaočkovanej a novými prípadmi COVID-19 je možné ďalej ilustrovať napríklad porovnaním Islandu a Portugalska. Obe krajiny majú viac ako 75% svojej populácie zaočkovanú a majú viac prípadov COVID-19 na 1 milión ľudí ako krajiny ako Vietnam a Južná Afrika, v ktorých je približne 10% ich populácie zaočkovaných.

Ostatné obrázky v prípade záujmu nájdete v odkaze vyššie

Aj v amerických krajoch je medián nových prípadov COVID-19 na 100 000 ľudí za posledných 7 dní do značnej miery podobný v kategóriách percent populácie plne zaočkovanej (obr. 2). Je pozoruhodné, že v nových kategóriách COVID-19 existuje aj značná variabilita kraja v kategóriách percentuálne plne zaočkovanej populácie. Zdá sa, že neexistuje ani žiadna signifikantná signalizácia prípadov COVID-19, ktoré by klesali s vyšším percentom plne zaočkovanej populácie (obr. 3).

Z 5 najlepších okresov, ktoré majú najvyššie percento populácie plne zaočkovanej (99,9 – 84,3%), americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) identifikujú 4 z nich ako „vysoké“ kraje prenosu. V okresoch Chattahoochee (Georgia), McKinley (Nové Mexiko) a Arecibo (Portoriko) je viac ako 90% ich populácie úplne zaočkovaných, pričom všetky tri sú zaradené do kategórie „Vysoký“ prenos. Naopak, z 57 okresov, ktoré CDC klasifikovalo ako „okresy s nízkym prenosom“, má 26,3% (15) populácie plne zaočkovanej menej ako 20%.

Keďže sa predpokladá, že plná imunita voči očkovacej látke trvá asi 2 týždne po druhej dávke, vykonali sa analýzy citlivosti pomocou 1-mesačného oneskorenia percentuálneho podielu populácie plne zaočkovanej pre krajiny a okresy USA. Uvedené zistenia o žiadnej rozoznateľnej súvislosti medzi prípadmi ochorenia COVID-19 a hladinami plne zaočkovaných sa pozorovali aj vtedy, keď sme zvážilo 1-mesačné oneskorenie hladín plne zaočkovaných (doplnkový obrázok 1, doplnkový obrázok 2). Autori poznamenávajú, že údaje o prípadoch ochorenia COVID-19 sú potvrdené prípady, čo je funkciou ponuky (napr. zmeny testovacích kapacít alebo postupov podávania správ) a faktorov na strane dopytu (napr. zmena v rozhodovaní ľudí o tom, kedy sa majú testovať).

Na základe týchto výsledkov autori konštatujú, že je potrebné znova preskúmať výhradné spoliehanie sa na očkovanie ako primárnu stratégiu na zmiernenie COVID-19 a jeho nepriaznivé dôsledky, najmä vzhľadom na variant Delta (B.1.617.2) a pravdepodobnosť budúcich variantov. Spolu so zvýšením zaočkovanosti bude možno potrebné zaviesť aj ďalšie farmakologické a nefarmakologické intervencie. Takáto korekcia kurzu, najmä pokiaľ ide o politický príbeh, sa stáva prvoradou s novými vedeckými dôkazmi o účinnosti vakcín v reálnom svete.

Napríklad v správe zverejnenej ministerstvom zdravotníctva v Izraeli bola účinnosť 2 dávok vakcíny BNT162b2 (Pfizer-BioNTech) proti prevencii infekcie COVID-19 hlásená na úrovni 39% [ 6 ], čo je podstatne menej ako v klinickom skúšaní, kde bola účinnosť 96% [ 7 ]. Ukazuje sa tiež, že imunita získaná z vakcíny Pfizer-BioNTech nemusí byť taká silná ako imunita získaná zotavením sa z vírusu COVID-19 [ 8 ]. Bol tiež hlásený podstatný pokles imunity vakcín mRNA 6 mesiacov po imunizácii[ 9]. Napriek tomu, že očkovanie ponúka ochranu jednotlivcom pred ťažkou hospitalizáciou a smrťou, CDC uviedlo nárast počtu hospitalizácií a úmrtí medzi 0,01 až 9% a 0 až 15,1% (od januára do mája 2021) medzi plne očkovanými [ 10 ].

V závere autori konštatujú: Stručne povedané, aj keď by sa malo vyvinúť úsilie na podporu populácie, aby sa dali zaočkovať, malo by sa tak robiť s pokorou a rešpektom. Stigmatizácia populácie môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Dôležité je, že treba obnoviť iné nefarmakologické preventívne úsilie (napr. dôležitosť základnej hygieny verejného zdravia, pokiaľ ide o udržiavanie bezpečnej vzdialenosti alebo umývanie rúk, podporu lepších častých a lacnejších foriem testovania), aby sa dosiahla rovnováha učenia sa ŽIŤ S OCHORENÍM COVID-19 rovnakým spôsobom, ako aj naďalej žijeme o 100 rokov neskôr s rôznymi sezónnymi zmenami vírusu chrípky od roku 1918.

KOMENTÁR (Michal Piják)

Uvedená štúdia nezistila nič svetoborné. Potvrdila len do oči bijúce fakty, na ktoré poukazujem v mojich statusoch od začiatku očkovacej hystérie. Tieto nepriestrelné fakty, jednoznačne vyvracajú klamstvá a dezinformácie, ktoré od začiatku epidémie šíria bezcharakterní covidoví pseudoexperti a nesvojprávni politici, skorumpovaní farmafirmami, ktorí nechutným spôsobom ostrakizujú ich oponentov. Viac na túto tému sa dozviete v komentári Martiny Valachovej: https://www.40plus.sk/moc-politikom-chuti-ako-cokolada…/

Zdroj: FB, MUDr. Michal Piják

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás