DomáceMinister Blanár: NATO sa nesmie stať priamym účastníkom vojnového...

Minister Blanár: NATO sa nesmie stať priamym účastníkom vojnového konfliktu Ruska a Ukrajiny

-

spot_img

Minister Blanár: NATO sa nesmie stať priamym účastníkom vojnového konfliktu Ruska a Ukrajiny

BRATISLAVA 5. apríla (SITA) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) na zasadnutí šéfov diplomacií členských štátov Severoatlantickej aliancie v Bruseli zdôraznil, že NATO sa nesmie stať priamym účastníkom vojnového konfliktu Ruska a Ukrajiny. Podľa jeho slov musí byť prioritou snaha o dosiahnutie mieru v súlade so základnými princípmi Charty OSN. „Naše aktivity by mali vychádzať priamo z Článku 1 Severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí o mierových prostriedkoch, nie použití sily,“ uviedol Blanár. Spojencom zároveň deklaroval, že Slovensko si plní svoje aliančné záväzky a upozornil aj na investíciu SR vo výške 100 miliónov eur, ktorú vláda vyčlenila koncom vlaňajška na akceleráciu výroby slovenského obranného priemyslu. V roku 2023 však nebola v rámci NATO započítaná do obranných výdavkov štátu, Slovensko ju započíta v tomto roku.

Ministri zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie rokovali 3. a 4. apríla v bruselskej centrále NATO o prípravách júlového samitu Aliancie vo Washingtone, posilňovaní kolektívnej obrany, pomoci pre Ukrajinu a prehĺbení spolupráce s partnermi z indopacifického regiónu. Na zasadnutí Rady NATO-Ukrajina, ktoré sa konalo v druhý deň rokovania ministrov, informoval ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba o pokroku v reformných procesoch nevyhnutných pre integráciu Ukrajiny do euroatlantických štruktúr. „Dôležité a potrebné je, aby Ukrajina pokračovala v reformách, akokoľvek sú zložité,“ prízvukoval po zasadnutí Juraj Blanár a partnerov informoval o podpore Slovenska pre mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Pripomenul tiež, že konanie ruských prezidentských volieb na území Ukrajiny je porušením medzinárodného práva. „Potvrdil som, že Ukrajine budeme naďalej pomáhať humanitárne a nesmrtiacim vybavením. Slovensko sa stalo súčasťou odmínovacej koalície, Ramsteinského formátu, v rámci ktorého sa budeme snažiť po boku ďalších krajín aj mimo Európskej únie významne pomáhať v odmínovaní územia Ukrajiny,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie. Slovensko ponúka spoluprácu vo viacerých projektoch, o ktorých budú na spoločnom zasadnutí v Michalovciach rokovať zástupcovia slovenskej a ukrajinskej vlády budúci týždeň. „Chceme byť bránou pre budúcu obnovu Ukrajiny po skončení tohto vojnového konfliktu, čo pevne verím, že bude čím skôr,“ dodal Blanár. V prípade avizovaného fondu NATO na podporu Ukrajiny je podľa neho potrebné najprv dôkladne pripraviť diskusiu, ktorá by mala dohodu sfinalizovať na júlovom washingtonskom samite. K samotnému fondu je podľa neho v tejto chvíli predčasné sa vyjadrovať.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás