fbpx
Zahraničné zaujímavéMDŽ je v zahraničí stále uznávaným sviatkom žien

MDŽ je v zahraničí stále uznávaným sviatkom žien

-

MDŽ je v zahraničí stále uznávaným sviatkom žien

Redakčná poznámka: Keď bol Robert Fico predsedom vlády, pravidelne verejne blahoželal ženám k MDŽ. Pravidelne tiež za to musel znášať kritiku médií hlavného prúdu a verejný posmech všetkých umelcov, ktorí chceli ostať na výslní médií. Takže počas vládnutia terajšej koalície je MDŽ tabu. Ako však pristupujú k MDŽ v zahraničí? Okrem Slovenska ho oslavujú všade.

(zdroj)

Oficiálny denník OSN vyzdvihuje MDŽ ako príležitosť zdôrazniť, že hnutie za rovnosť príležitostí a zapojenie rovnomerne obidvoch pohlaví nie je samoúčelné. OSN oficiálne oslavuje MDŽ od roku 1975. Tento rok Generálny tajomník Antonio Guterres predniesol slávnostný príhovor, v ktorom vyzdvihol účasť žien na spoločnom boji proti pandémii Covid-19 a zmierňovaní jej dôsledkov. Snáď všade na svete je v zdravotníckych službách prevaha žien. Keď médiá píšu o tom, že „zdravotníci sú preťažení“, tak si možno ani neuvedomujeme, že hlavnú záťaž znášajú prevažne ženy.

Pandémia však nie je všetko, kde OSN oceňuje prístup žien. Z mnohých oblastí vyzdvihuje účasť žien na riadení a mierových procesoch v treťom svete. Všade, kde sú viac angažované ženy, tam sa dosahujú aj lepšie a trvalejšie výsledky.


- reklama -

Zdá sa, že MDŽ si vo svete cenia bez ohľadu na náboženstvo. Slávnostný príhovor mala aj kráľovná Malajzie. Zdôraznila, že práve počas pandémie sa ukázalo, aké sú ženy odolné a prínosné pre spoločnosť:

„Silné ženy zdolajú každú prekážku, ktorá sa im postaví do cesty. Použijú silu, ktorou ich obdaril Allah a týmto sme my ženy výnimočné. Ženy sú schopné znášať veľa rán od osudu, ktoré ich zrážajú k zemi, ale stále majú dosť sily, aby sa postavili a svojmu osudu čelili.“

Kráľovná Malajzie pri príhovore (zdroj: Malay Mail)

(zdroj)

Britské múzeum v Londýne pri príležitosti tohtoročného MDŽ vydalo špeciálny blog, v ktorom si pripomína deväť vedeckých priekopníčok, ktoré v minulosti pracovali pre múzeum. Vo svojej odbornosti boli na špici vedomostí a zručností a posúvali hranice vedeckého bádania.

Ako príklad tu uvedieme len jedno meno z týchto deviatich – Margaret Hall. Bola 37 rokov hlavnou dizajnérkou expozícií Britského múzea a vytvorila svetový štandard múzejného dizajnu.

Vedľa je ukážka z expozície Tutanchámona, ktorá bola v roku 1972 vrcholom jej kariéry v múzeu a bola vo svetovom meradle ocenená ako prelomová archeologická expozícia.


(zdroj – Shine News)

V čínskom meste Čang-Ša v provincii Hunan na počesť MDŽ natreli zebry na prechodoch cez križovatky na ružovo. Na oficiálnej stránke mestskej polície bolo zverejnené blahoželanie ženám k sviatku a ružové križovatky ako svojrázny darček – pripomienka, že sa muži každodenne pozerajú na ženy s láskou. Ružové boli aj niektoré vagóny metra, autobusy a taxíky. Mestské zastupiteľstvo tiež nechalo osvetliť ružovými svetlami 20 km dlhé nábrežie okolo rieky, ktorá preteká mestom.


Niekde však ženy svoj sviatok oslavovali bojom

V Indii už niekoľko mesiacov prebiehajú pokojné aj násilné protestné akcie farmárov proti poľnohospodárskej reforme. Táto reforma liberalizuje obchod s poľnohospodárskymi plodinami, umožňuje výkup plodín aj súkromným obchodným spoločnostiam a uvoľňuje štátom garantované minimálne výkupné ceny. Poľnohospodári namietajú, že reforma spôsobí zníženie výkupných cien a pre mnohých to bude mať likvidačné dôsledky.

Na MDŽ sa k protestujúcim mužom pripojilo aj 20 000 žien.

(zdroj)
(zdroj)

Pri príležitosti MDŽ musia bojovať – doslova o život – aj ženy v Ugande v oblasti Albertine Graben, kde poľnohospodári súperia o pôdu s nadnárodnými spoločnosťami, ťažiacimi ropu.
Margaret Kagole, miestna aktivistka ženského ekologického hnutia hovorí: „Cítime sa ako veveričky proti slonom. Ťažiari ropy nám pred očami ničia úrodu. Chodia po našich poliach traktormi, buldozérmi a nákladnými autami a nič proti nim nezmôžeme“.
Ženy sú v Ugande hlavnými producentami poľnohospodárskych plodín, ale v právnom systéme nemajú rovnocenné vlastnícke práva k pôde ako muži.

Pri príležitosti MDŽ 2021, my ženy Ugandy žiadame radikálnu a revolučnú zmenu vzťahu spoločnosti k prírode a medzi ľuďmi navzájom. Žiadame ukončenie koristníckeho rozvoja, ktorý uplatňujú korporácie a ktorý vyzdvihuje ZISK na úkor ľudí a planéty.


(zdroj)

K MDŽ však mala slávnostný príhovor aj prvá dáma USA, Jill Bidenová. Kvôli pandémii bola ňou usporiadaná slávnosť virtuálna, no doslova celosvetová. A politická. Jill Bidenová hovorila o ženách hrdinkách, ktoré vzdorujú autoritatívnym režimom a bojujú za spravodlivosť. Na svoju slávnosť virtuálne pozvala ženy zo 14 krajín: Bieloruska, Číny, Guatemaly, Iránu, Kamerunu, Kolumbie, Konžskej demokratickej republiky, Mijanmarska, Nepálu, Somálska, Srí Lanky, Španielska, Turecka a Venezuely.
Jill Bidenová v mene USA vyslovila týmto ženám uznanie, podporu a prísľub, že ich USA naďalej budú podporovať.


Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás