fbpx
DomáceMáme tu kapitalizmus vážení: Poisťovne by najradšej poisťovali len...

Máme tu kapitalizmus vážení: Poisťovne by najradšej poisťovali len to, kde pravdepodobnosť poistnej udalosti rovná nule

-

Máme tu kapitalizmus vážení: Poisťovne by najradšej poisťovali len to, kde pravdepodobnosť poistnej udalosti rovná nule

Pre extrémne počasie môžu poisťovne zvýšiť ceny či odmietnuť nové zmluvy

        Bratislava 20. mája (TASR) – Na extrémne počasie v čoraz väčšej časti Slovenska môžu poisťovne reagovať zvýšením cien alebo odmietnutím nových zmlúv v najrizikovejších oblastiach. Upozornila na to spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko.


        Riziko extrémnych prejavov prírodných živlov na Slovensku bude stúpať. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) spracoval spolu s odborníkmi z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) štúdiu ohrozenia Slovenka klimatickými hrozbami. Zo zistení vyplynulo, že takmer milión ľudí žije v najvyššom stupni ohrozenia extrémnymi horúčavami. Sucho ohrozuje najviac Žitný ostrov. Naopak, extrémnymi zrážkami a z nich plynúcimi záplavami sú najviac ohrozené okresy Tvrdošín, Snina a Sobrance.

- reklama -


        Poisťovne budú na tieto zvýšené riziká reagovať buď zvyšovaním cien poistného, alebo ukončením uzatvárania nových poistných zmlúv v danej oblasti. „Je pravdepodobné, že časom budú poisťovne pri rizikových oblastiach uplatňovať práve druhé riešenie. Ak máte nehnuteľnosť v rizikovej oblasti, je dôležité uzavrieť si poistnú ochranu čím skôr. V takom prípade poisťovňa môže vypovedať vašu zmluvu až pri splnení zákonných podmienok na podanie výpovede,“ povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.


        Odborníci odhadujú, že viac ako 50 % nehnuteľností na Slovensku nie je poistených. Ďalším problémom je podľa spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko podpoistenie pre neaktualizované zmluvy. Z prieskumu, ktorý si objednala spoločnosť OVB, vyplýva, že 44 % ľudí by malo záujem o preskúmanie ich poistnej zmluvy, či aj ich majetok je podpoistený. Riziko podpoistenia si uvedomuje 57 % respondentov.


        Poisťovňa môže podľa legislatívy vypovedať zmluvu pri poistení nehnuteľnosti z niekoľkých taxatívnych dôvodov. Patria medzi ne aj zvýšené riziko a časté škodové udalosti. Poisťovne sa pri uzatváraní zmlúv pýtajú na výskyt povodní, záplav a ďalších živelných udalostí v oblasti za posledných desať rokov. Ak počet škodových udalostí pri konkrétnej nehnuteľnosti následne prekročí istú mieru, môže poisťovňa vypovedať zmluvu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás