NázoryMagyar Nemzet: Sorosov Brusel o Poľsku mlčí

Magyar Nemzet: Sorosov Brusel o Poľsku mlčí

-

Magyar Nemzet: Sorosov Brusel o Poľsku mlčí

V posledných rokoch sa ukázalo, že dvojaký meter je v Bruseli bežným javom voči politikom a členským štátom, a to všetko z čisto politických dôvodov, povedal pre Magyar Nemzet ústavný právnik Zoltán Lomnici mladší.

Dvojitý meter, ktorý ukázala Európska komisia v prípade Poľska, otvára nožnice. Keď ich oslovila medzinárodná tlačová agentúra V4NA,  odpovedali, že „nekomentujú jednotlivé prípady“, čo je však v rozpore s niekoľkými inými prípadmi štátov Európskej únie. Inokedy sa Brusel nehanbí, pokiaľ ide o „jednotlivé prípady“, píše V4NA.

V posledných týždňoch došlo v celom Poľsku k obrovským protestom, že vláda vedená Donaldom Tuskom, sa hneď po nástupe k moci pustila do politických čistiek.

Státisíce ľudí vyšli do ulíc protestovať proti krokom vlády po tom, ako boli v utorok večer v poľskom prezidentskom paláci zatknutí bývalý minister vnútra Mariusz Kaminski a bývalý námestník ministra vnútra Maciej Wasik, obaja členovia opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Politici boli predtým odsúdení na trest odňatia slobody, ale prezident im udelil milosť.

Poslanci sa však nielenže stali obeťami politických čistiek, Tusknielenže nezákonne nahradil šéfov poľskej verejnoprávnej televízie, rozhlasu a štátnej tlačovej agentúry, ale vyhrážal sa aj sudcom.

Máme to, čo chce vláda Sorosa a Tuska

Jaroslaw Kaczynski, predseda pravicovej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v sobotu o udalostiach posledných týždňov povedal:

V Poľsku sa neuplatňuje žiadny zákon. Tusk chce zákon. Toto už nie je demokratický štát. Ústava už prakticky nie je v platnosti.

V4NA preto napísala Európskej komisii, aby zistila, aké opatrenia plánuje prijať na ochranu právneho štátu v Poľsku. Bruselského orgánu sa tiež pýtali na prípad zatknutých poslancov Európskeho parlamentu, ktorý Komisia nazvala „jedinečným prípadom“, ktorý monitorujú vnútroštátne orgány. Uviedli tiež, že nebudú komentovať jednotlivé prípady.

Tlačová agentúra však zdôrazňuje, že je otázne, čo podľa Komisie predstavuje „jedinečný prípad“, keďže opakovane vyjadrovali kritiku voči bývalej pravicovej poľskej alebo maďarskej vláde a často vyjadrovali svoje názory, ktoré by dokonca mohli mať vážne právne dôsledky, na otázky, v ktorých môžu členské štáty rozhodovať o vnútroštátnych právomociach, čo znamená, že Európska komisia niekoľkokrát zasiahla do vnútorných záležitostí krajín.

V prípade Poľska Brusel pravidelne kritizovala vládu PiS za reformy v oblasti spravodlivosti napriek tomu, že Európska komisia nemá právomoc vykonávať spravodlivosť v štáte EÚ a organizácia súdnictva patrí úplne do právomoci členských štátov.

Výbor tiež vydal vyhlásenie, týkajúce sa vnútorných vecí, v prípade Maďarska. Po prijatí maďarského zákona o ochrane detí označila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tento zákon za hanbu a prisľúbila, že Komisia využije všetky svoje právomoci na ochranu práv maďarskej komunity LGBTQ.

Ešte závažnejšie je, že v prípade Maďarska sa Európska komisia vyjadrila k „jednotlivým prípadom“ spôsobom podobným poľskému. V súvislosti s opozičnou demonštráciou, ktorá vlani v apríli prerástla do násilia, podpredsedníčka Európskej komisie VěraJ ourová naopak na stretnutí ubezpečila viacerých účastníkov protestu o podpore Komisie a o tom, že udalosti predchádzajúcich týždňov budú podrobne vyšetrené.

„V posledných rokoch sa ukázalo, že dvojitý meter je v Bruseli bežným javom voči politikom a členským štátom, a to všetko z čisto politických dôvodov,“ uviedol Zoltán Lomnici ml. Ústavný právnik zdôraznil:

Krajiny vedené konzervatívnymi vládami, ktoré sú proti globalistickej ideológii a bránia svoje národné záujmy, sú vystavené neustálemu obťažovaniu a diskriminácii, hoci rovnosť a nediskriminácia sú zakotvené ako základné zásady v Zmluve o Európskej únii. Brusel je napriek tomu v záujme svojich politických cieľov ochotný odporovať vlastným zmluvám.

Politické prenasledovanie, politickí väzni, pohŕdanie prezidentskou milosťou zakotvenou v ústave, všetky tieto udalosti by sa v európskej demokracii dvadsiateho prvého storočia nesmeli odohrať, pretože nespĺňajú požiadavky slobody, demokracie alebo právneho štátu zakotvené v článku 2 Zmluvy o Európskej únii.

Brusel si však umýva ruky a „môže“ reagovať tvrdením, že ide o jedinečnú, vnútroštátnu záležitosť, kontrolovanú výlučne vnútroštátnymi orgánmi, zdôraznil ústavný právnik.

V tejto súvislosti odborník upozornil na skutočnosť, že prieskum, uskutočnený projektom Századvég Europe Project 2021, na ktorom sa zúčastnilo 30 000 ľudí v 30 krajinách, poukazuje na to, že respondenti sa domnievajú, že v EÚ existuje dvojitý meter v pomere vyššom ako 2:1 (56:27 percenta).

„Neustále uplatňovanie dvojitého metra a bruselského tzv. „nezáväzného“ bude mať za následok neistotu a skepticizmus voči EÚ, pretože ľudia vidia, že nemôžu dôverovať bruselským inštitúciám, a ak utrpia skutočné porušenie svojich práv, nemôžu sa s dôverou obrátiť na EÚ – hlavne keď ich vláda vyznáva konzervatívne názory,“ povedal ústavný právnik.

Magyar Nemzet

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás