NázoryMaďarský klamár storočia Gyurcsány zakladá televíziu

Maďarský klamár storočia Gyurcsány zakladá televíziu

-

Maďarský klamár storočia Gyurcsány zakladá televíziu

      

SME 2006/ REUTERS

Maďarsko prežíva vážnu politickú krízu. Demonštranti aj opozícia vyzývajú premiéra Ferenca Gyur­csánya na rezignáciu. Môže za to nahrávka z májového zasadnutia poslancov vládnucej socialistickej strany, na ktorej premiér priznáva, že v predvolebnej kampani klamali, keď hovorili o dobrom stave ekonomiky a zároveň, že predchádzajúce sociálne liberálne vlády neurobili nič, aby zabránili ekonomickej kríze.

Nahrávku zaslali anonymne maďarským elektronickým médiám v nedeľu poobede. „Nemáme na výber, pretože sme to poj…li. Nie trochu, ale veľmi… Evidentne sme klamali celý minulý rok a pol, dva roky… A pritom sme mimochodom štyri roky nerobili nič… Nedokážem povedať jediné významné vládne opatrenia, na ktoré by sme mohli byť hrdí, okrem toho, že sme vládnutie navrátili zo sračiek,“ vyhlásil na porade premiér.

Tento Gyurcsány v týchto dňoch spúšťa TV

Budapešť 2. decembra (TASR) – Maďarská opozičná strana Demokratická koalícia (DK) spustila v piatok večer svoj vlastný on-line televízny kanál. Predseda DK a expremiér Ferenc Gyurcsány na Facebooku tento krok zdôvodnil tým, že verejnoprávne médiá si neplnia riadne svoje povinnosti, informuje spravodajca TASR v Budapešti.


      „Úlohou strany nie je zakladať televíziu. Televízie by mali čestne poskytovať informácie a strany by mali čestne zastupovať svojich voličov,“ napísal predseda DK na sociálnej sieti.


      Verejnoprávna televízia vysiela provládnu propagandu a s výnimkou jedného dôležitého kanála tak robí aj veľká väčšina komerčných televízií – niekedy úplne zjavne, inokedy v skrytej forme, tvrdí Gyurcsány. „V takejto situácii pomôžu prežiť iba takéto riešenia,“ uzavrel predseda DK.


      Televíziu opozičnej strany budú môcť záujemcovia sledovať na Facebooku a prostredníctvom kanálu YouTube.


      Gyurcsányova strana priťahuje čoraz viac politikov. V novembri vstúpili do DK štyria poslanci iných opozičných strán a predseda očakáva, že prestupy budú pokračovať, píše hvg.hu a dodáva, že DK tým vylepšuje svoju vyjednávaciu pozíciu s opozičnými subjektmi pre regionálne voľby v roku 2024.


      Od septembra stratila maďarská vládna strana Fidesz 300.000 voličov. Podporuje ju 2,7 milióna priaznivcov a v Maďarsku je naďalej jednoznačne najsilnejšou politickou stranou. Z opozičných strán sa dokázala posilniť iba DK, a to o jeden percentuálny bod. V novembrovom prieskume verejnej mienky agentúry Závecz Research ju preferovalo 11 percent opýtaných.

Zdroj: TASR/SME/REUTERS/VeciVerejné

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás