KomentáreĽudovít Števko: Démon nenávisti

Ľudovít Števko: Démon nenávisti

-

Ľudovít Števko: Démon nenávisti

Svet je nebezpečné miesto na život; nie kvôli ľuďom, ktorí sú zlí,

ale kvôli ľuďom, ktorí s tým nič nerobia.

(Albert Einstein)

V Bratislave, priamo v strede mesta, v Liga pasáži, ktorá spája Dunajskú ulicu s Grösslingovou sa stala na naše pomery nezvyčajná udalosť – vandali rozbili v noci zo šestnásteho na sedemnásty  január výklad kníhkupectva Svojeť a pri neúspešnom pokuse dostať sa dovnútra,zdemolovali tyčou časť interiéru a poškodili knihy. Poviete si, veď na Slovensku sa stávajú aj onakvejšie veci, vhodnejšie do vysielania televíznych kanálov. Zlodeji vykradnú zlatníctvo, lupiči vylúpia banku, alebo pod hrozbou násilia si privlastnia dennú tržbu na benzínovej pumpe. Zaujímavá je len výška lupu. Ak to nie je aspoň niekoľko tisíc eur tak to nestojí za reč. Lenže v Svojeti v najmenšom kníhkupectve na Slovensku, do ktorého sa zmestia okrem predavačky dvaja zákazníci by si zlodeji toho veľa neodniesli.

Knihomoľ,ak sa mu podarí, ukradne knihu z knižnice, alebo z predajne a potichu ufujazdí. O krádež kníh tu však vôbec nešlo. Tu bol zámer zdemolovať predajňu a zničiť knihy. Na Slovensku je to vlastne prvý prípad kultúrneho barbarstva voči knihám, ktorý zároveň vyvoláva otázku, prečo práve toto takmer miniatúrne kníhkupectvo bolo cieľom neznámych vandalov.

Zavolal som pani Márie Sýkorovej, vedúcej predajne a predavačke v jednej osobe, aby som sa dozvedel o ničotnej udalosti z prvej ruky. Dohodli sme sa na desiatu. Liga pasáž je rajom pre sprejerov a keď nefúka aj pre prespávajúcich bezdomovcov. Pani Mária, milá a prívetivá osoba, ako ju poznajú všetci návštevníci, ma víta vo vchode do predajne opatrenom mrežami a dvojitými zámkami: jeden zámok na mrežiach, druhý vo dverách. (Výklad, ktorý bol rozbitý, tiež chránia oceľové mreže.)

Obzerám sa po knihách, fotografujem interiér. Zväčša je už poupratované, väčšina kníh je uložená na policiach až po strop. Sú tam zaujímavé tituly: Pribina, Štúr, Štefánik, Roman Kaliský, Príbeh slovenskej hymny, Papánkove Dejiny slovenského národa, knihy vo svete  známych slovenských historikov, Ďurica, Vnuk, Kučera, kresťanská literatúra, knihy pre deti. Národná aj vlastenecká literatúra…

„Páchatelia sa dnu nedostali. Ako sa to podľa vás všetko stalo?“ –pýtam sa. „Páchatelia sa pokúšali vypáčiť mreže na výklade, ale to sa im zrejme nepodarilo. Rozbili sklo, a nejakou tyčou pokiaľ dočiahli strhli police, a poškodili viacero kníh. Ráno to bolo božie dopustenie. Zavolala som políciu, prišla hliadka, ale nevošla ani dovnútra, spísala rukou hlásenie o prípade vandalizmu s odhadovanou škodou, vraj asi 280 eur. Bola som na polícii doplniť zápisnicu, lebo len cena sklenenej výplne výkladu s montážou bude presahovať 500 eur, nehovoriac o poškodenom ráme mreží, cez ktoré mi teraz fúka do predajne. Policajt, ktorý mal službu ma nechcel vpustiť do budovy, vraj mu mám odovzdať svoje pripomienky na papieri. Neviem ako sa to všetko skončí, lebo škodová udalosť do tristo eur sa nekvalifikuje ako trestný čin – ide len o vandalstvo či výtržníctvo.“

Z toho všetkého nemám dobrý pocit. Fotografujem si čiernou farbou hrubo načarbaný nápis na stene oproti dverám kníhkupectva: „Nič v živote nie je isté okrem smrti a daní.“ V kruhu je  preškrtnuté písmeno A – neklamný militantný znak extrémistov a podpis kvír ANTIFA (namiesto fonetického „kvír“ by malo byť queer). Svedok z internetu tvrdí, že v blízkosti miesta činu videl dodávku s logom sťahovacej firmy, patriacej jednému z predákov organizácie Antifa. Vec je na úvahu pre vyšetrovateľov kriminálneho činu, pravda, ak má polícia záujem riešiť pre ňu taký „banálny prípad.“

Samozrejme, nejde o banalitu, ktorá sa dá „odfajknúť“ len ako výtržnosť. Tento prípad sa volá intolerancia a nenávisť. Ostarkizovanie autorov, potláčanie slobody prejavu je symptomatickým znakom protinárodného kurzu dnešnej progresivistickej ideológie. Po ňom môže v záujme „očisty spoločnosti“ nasledovať aj pálenie kníh ako v Tretej ríši, alebo ako na Ukrajine pálenie ruskej literatúry.Národná identita, slovenské a slovanské povedomie, kresťanské idey a názorová pluralita sú tŕňom v päte „progresívneho myslenia“ niektorých slovenských  politických strán i politických nadácií platených zo zahraničia.Pomätená časť pubertálnej mládeže nemá z vlastnej hlavy útok na slovenské knihy v malom národnom kníhkupectve v nejakej  bratislavskej pasáži.

V akej dobe to vlastne žijeme?

Neviem si predstaviť, aby ktosi v Maďarsku podobne zaútočil na tzv. vlastenecké kníhkupectvo Turul könyvesbolt (kníhkupectvo Turul) v Budapešti alebo v Bicske. Maďarské  Vydavateľstvo národného dedičstva, Anjelské vydavateľstvo a politický establishment by spustil pokrik pri ktorom by anarchistická maďarská Antifa pustila do gatí.

Kníhkupectvá Turul sa nedajú porovnať s našou miniatúrnou scénou národných kníhkupectiev a vydavateľstiev. Turul v meste Bicske napríklad ponúka takéto neuveriteľné tituly kníh: A magyarok Istenének elrablása (Únos maďarského Boha), alebo A magyar Jézus és eltitberolt tanításai (Maďarský Ježiš a jeho skryté učenie), alebo Pógány  biblia  – Koppány hagyatéka (Pohanská biblia  – Koppányho odkaz). Podľa týchto kníh by pravý Maďar nemal pochybovať o maďarskom pôvode Ježiša podobne ako o dôkazoch sumersko-maďarskej identite v knihe Káldeátol Ister-Gamig v ktorej sa opisuje migračná cesta dobyvateľských starých Maďarov  zo sumerského Babylonu až do Ostrihomu.

Kam sa my Slováci hrabeme s naším kráľom Svätoplukom na hradnom vŕšku, o ktorom mal pochybnosti nielen bývalý predseda NRSR Richard Sulík, ale aj historik SAV Ján Steinhübel.

Kníhkupectvo s pekným, ale zabúdaným slovenským slovom Svojeť je napriek svojej fyzickej útlosti, veľké slovenským duchom a jedinečné. Akurát tu chýba bulvárna literatúra a červená knižnica pre ženy a dievčatá, ale tú možno nájsť v iných oveľa väčších kamenných predajniach.A naopak, čo nenájdeš v Martinuse, nájdeš v kníhupectve Svojeť.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás