NázoryL. Kamenický predpovedá pre Slovensko a EÚ veľké problémy

L. Kamenický predpovedá pre Slovensko a EÚ veľké problémy

-

L. Kamenický predpovedá pre Slovensko a EÚ veľké problémy

L. Kamenický: Dovoľte mi, vo svetle summitu premiérov členských krajín EÚ, v súvislosti s návrhmi sankcií na odstrihnutie sa EÚ od ruského plynu a ropy, môj ekonomický pohľad na celkovú situáciu.

➡️ Odstrihnutie sa od ruského plynu a ropy zo strany EÚ, by znamenalo fatálne ekonomické problémy pre Slovensko, ale aj pre mnohé európske krajiny, a to konkrétne:

  • nedostatatok plynu a ropy
  • nedostatok pohonných hmôt
  • problémy zabezpečiť dostatočné vykurovanie budov a domácností
  • ďalší enormný nárast cien energií, PHM, dopravy, stavebných materiálov, priemyselných výrobkov a následne všetkých tovarov a služieb
  • jednoducho povedané inflácia (zdražovanie) na druhú!

➡️ EÚ je dnes významným exportérom svojich výrobkov do celého sveta a Slovensko je jednou z najviac exportne orientovaných krajín sveta. Výrazným zdražením výrobných vstupov by markantne vzrástli aj konečné ceny európskych výrobkov (vrátane automobilov) a voči výrobe v krajinách mimo EÚ sa možu stať v mnohých oblastiach nekonkurencieschopnými.

➡️ Ešte tvrdšie sankcie EÚ voči Rusku pravdepodobne vyvolajú protisankcie Ruska voči EÚ. Ak by sa to týkalo napr. jadrového paliva, ktoré dováža z Ruska väčšina krajín EÚ, znamenalo by to v EÚ ešte aj akútny nedostatok elektrickej energie (ktorá sa okrem iného vyrába aj zo zemného plynu).

➡️ Tvrdé sankcie zo strany EÚ donútia Rusko k výraznej ekonomickej a politickej previazanosti s inými krajinami, ako je Čína a India a ekonomickému odkloneniu sa Ruska od EÚ.

➡️ Na druhej strane sa EÚ stane výrazne ekonomicky závislou od spolupráce s USA a inými anglosaskými krajinami.

➡️ Čína získa ľahký prístup k ruským surovinám a pri dlhodobých kontraktoch a politicko-ekonomickej podpore Ruska, si Čína bude vedieť zabezpečiť výhodné ceny ruských surovín.

➡️ Ako sa EÚ ekonomicky presadí v tretích krajinách so svojou drahou výrobou nevedno. Mnohé krajiny totiž radšej siahnu po cenovo dostupnejšej výrobe napr. z Číny.

KTO SÚ VÍŤAZI MOMENTÁLNEJ SITUÁCIE?

1️⃣ Ekonomickým víťazom je jednoznačne Čína. Získa prednostný prístup k ruským surovinám, čím si zabezpečí svoju budúcu ekonomickú nadvládu vo svete.

2️⃣ Druhým víťazom budú krajiny vyvážajúce ropu (OPEC) a plyn, nakoľko ceny ich produkcie sú na historických maximách a takto znásobujú svoje zisky. Krajiny OPEC ovládajú ceny ropy množstvom, ktoré vyťažia. Samozrejme ťažbu nenavyšujú, aby si udržali vysoké ceny, ktoré im vyhovujú. Takto zarobia obrovské peniaze také „demokracie“ ako napr. Saudská Arábia a Katar.

3️⃣ Víťazom bude aj USA, ktoré si už dohodlo dodávky svojho drahého skvapalneného plynu LNG s EÚ, a tým si EÚ ešte viac ekonomicky a aj politicky pritiahne do svojej sféry vplyvu. USA bude čiastočne ekonomicky strádať v dôsledku vysokých svetových cien ropy a jej nedostatku, čo sa už prejavuje na ich čerpacích staniciach.

KTO SÚ V TEJTO SITUÁCII PORAZENÍ?

1️⃣ Najhoršie dopadne Ukrajina, ktorej ekonomika bude v dôsledku vojnového konfliktu totálne zdecimovaná a bude ju potrebné nanovo vybudovať.

2️⃣ V prípade sankcií na dovoz ruského plynu by najviac trpeli krajiny EÚ, ktoré sú najzávislejšie od ruských surovín. Žiaľ, medzi tieto krajiny patrí aj Slovensko (v prvej trojke z EÚ).

3️⃣ Ďalším ekonomicky porazeným budú ostatné krajiny EÚ. Vysoké ceny vstupov (LNG), nedostatok komodity, rekordná inflácia a ekonomické dôsledky vlastných sankcií voči Rusku (zatvorenie výrobných podnikov, export, import, investície v Rusku) výrazne znížia európsku konkurencieschopnosť a môžu uvrhnúť EÚ až do recesie. Dlhodobé pokračovanie konfliktu, prípadné protisankcie Ruska a prípadné priame zapojenie krajín EÚ do konfliktu, môžu mať fatálne ekonomické následky na EÚ a životnú úroveň obyvateľov.

4️⃣ V dôsledku tvrdých sankcií zo strany EÚ bude trpieť aj Rusko. Ekonomika sa spomalí aj vďaka strate časti devízových rezerv, devalvácii hodnoty rubľa a strate európskych trhov. Na druhej strane sa však Rusko vie so surovinami orientovať na iné trhy, ako je napr. Čína a India. To sa už deje, aj keď si to vyžaduje veľké investície, hlavne do infraštruktúry a najmä čas. Rusko sa vie čiastočne brániť aj pomocou hrozieb protisankciami (napr. zákaz vývozu jadrového paliva do EÚ). Za zmienku stojí aj ruská požiadavka na odberateľov, platiť dodávky plynu v rubľoch, čo by pomohlo posilniť kurz rubľa. V neposlednom rade treba spomenúť, že Rusko na rozdiel od EÚ má samo pre seba dostatok vlastnej ropy, zemného plynu, pšenice a v zemi Mendelejevovu tabuľku prvkov. Podpora Číny, Indie a iných krajín tiež zaváži. To je dosť jasná odpoveď na to, kto to dlhšie vydrží.

AKÁ JE TEDA ODPOVEĎ NA ÚVODNÉ OTÁZKY?

ÁNO, MENÍ SA GEOPOLITICKÉ A EKONOMICKÉ NASTAVENIE SVETA!

EÚ sa bude od Ruska čoraz viac vzďaľovať a bude viac závislé od USA. Rusko sa bude viac orientovať na Čínu, Indiu a krajiny, ktoré na Rusko neuvalili sankcie.

KTO ZAROBÍ?

Ekonomickými víťazmi aktuálnej situácie sú Čína, štáty vyvážajúce ropu, zemný plyn a LNG, ako napr. USA.

KTO TO ZAPLATÍ?

To čo víťazi zarobia, zaplatia občania EÚ vrátane Slovákov vo zvýšených cenách absolútne všetkého čo zdražie. Zisky sa presunú z EÚ k spomínaným víťazom, občania EÚ schudobnejú a ich životná úroveň výrazne klesne. Najhoršie dopadnú ekonomicky najslabšie skupiny obyvateľstva, ktoré upadnú do chudoby. To môže vyvolať sociálne nepokoje. Heger, Matovič a spol. stále nechápu, že je potrebné ľuďom pomôcť. Nikto z vlády nevidí, nepočuje a mlčí ???????????? alebo ťahajú ľudí za nos.

Na záver ešte jedna otázka:

AK SLOVENSKO PATRÍ MEDZI EKONOMICKY NAJOHROZENEJŠIE KRAJINY V PRÍPADE ODSTRIHNUTIA SA OD RUSKÉHO PLYNU A ROPY, PREČO JE HEGER TEN, KTO ODSTRIHNUTIE SA OD PLYNU A ROPY V EÚ NAJSILNEJŠIE PRESADZUJE?

Odpovedzte si na to radšej každý sám…

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás