fbpx
ZahraničnéKráľovi Karolovi III. GRATLUJÚ AJ VECI VEREJNÉ A ŠKÓTOM...

Kráľovi Karolovi III. GRATLUJÚ AJ VECI VEREJNÉ A ŠKÓTOM PRAJÚ ÚSPEŠNÉ REFERENDUM O OSAMOSTATNENÍ

-

Kráľovi Karolovi III. GRATLUJÚ AJ VECI VEREJNÉ A ŠKÓTOM PRAJÚ ÚSPEŠNÉ REFERENDUM O OSAMOSTATNENÍ

Svetoví lídri zagratulovali Karolovi III. a Kamile ku korunovácii

        Washington/Londýn 6. mája (TASR) – Americký prezident Joe Biden v sobotu zagratuloval britskému kráľovi Karolovi III. a kráľovnej Kamile ku korunovácii a vzdal hold „trvalému priateľstvu medzi USA a Spojeným kráľovstvom. Informuje TASR na základe správy agentúry AFP.


        Biden v tvíte nazval vzťah oboch krajín „zdrojom sily pre oba naše národy“. Dodal, že je hrdý na to, že prvá dáma USA Jill Bidenová „zastupuje Spojené štáty pri tejto historickej príležitosti“.

- reklama -


        Bidenová v telefonickom rozhovore pre agentúru AP po korunovácii uviedla, že bolo „naozaj neskutočné vidieť a zažiť ten moment“. Na obrade sedela vedľa prvej dámy Ukrajiny Oleny Zelenskej.


        Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila korunováciu britského panovníka za „dôkaz trvalej sily britskej monarchie“. „Symbol stability a kontinuity. Blahoželám kráľovi Karolovi III. a kráľovnej Kamile,“ uviedla na sociálnej sieti von der Leyenová. K svojmu príspevku priložila aj fotografiu z ceremónie vo Westminsterskom opátstve v Londýne.


        Predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý bol takisto prítomný na podujatí, ocenil, že kráľ podporuje porozumenie a rešpekt. Na Twitteri takisto vyzdvihol aj jeho „neúnavné úsilie o podporu udržateľnosti našej planéty“.


        Kráľovskému páru a britskému národu zablahoželala aj talianska premiérka Giorgia Meloniová. Uviedla, že „historická a plodná spolupráca“ medzi Talianskom a Spojeným kráľovstvom bude za vlády kráľa Karola III. ešte silnejšia.


        Karol III. „včera (v piatok) zopakoval, že miluje Taliansko,“ povedala Meloniová. Dodala, že vzájomné vzťahy oboch krajín sa posilnili aj jej nedávnou návštevou Londýna, počas ktorej sa stretla s britským náprotivkom Rishi Sunakom.


        Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval Britániu, aby po nedávnom zvýšení napätia pracovala na „stabilnom a vzájomne výhodnom vzťahu“. „Čína a Británia, obaja stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN, by mali zaujať dlhodobé a strategické stanovisko na spoločné presadzovanie historického vývoja mieru, rozvoja a obojstranne výhodnej spolupráce,“ uviedol.


        Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý je na návšteve Kene, takisto privítal záujem čerstvo korunovaného panovníka o riešenie klimatickej zmeny. „Je veľmi dôležité, že (kráľ) je niekto, kto sa zaviazal k úzkej spolupráci medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou, a kto má tiež svoj vlastný veľmi dôležitý program na podporu ochrany klímy,“ povedal Scholz. Nemecko na ceremónii zastupoval prezident Frank-Walter Steinmeier.


        Francúzsky prezident Emmanuel Macron tiež zagratuloval Karolovi III. a Kamile a nazval ich „priateľmi Francúzska“. „Je mi cťou byť s vami v tento historický deň,“ napísal na Twitteri.


        Český premiér Petr Fiala britskému monarchovi v sobotu takisto zablahoželal ku korunovácii. „Rád spomínam na naše stretnutie v Brne a Londýne. V roku 2010 som mu ako rektor udelil Veľkú zlatú medailu Masarykovej univerzity,“ napísal na Twitteri.


        „Bol to veľký zážitok, boli sme veľmi radi, že sme pri tom mohli byť. Bezpochyby je to historická udalosť,“ popísal vo vysielaní televízie ČT24 účasť svoju a svojej manželky Evy na korunovácii český prezident Petr Pavel. Dodal, že vo vzájomných vzťahoch Prahy a Londýna „je rozhodne na čom stavať“. Pavel v piatok na recepcii v Buckinghamskom paláci zopakoval pozvanie pre Karola III. na návštevu Českej republiky.


        Na cirkevnom obrade sa zúčastnilo vyše 2000 hostí. Zastúpených bolo viac než 200 krajín, Slovensko reprezentovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 COMMENT

  1. I Ty Brutus ??? Tak uz je to potvrdene,kam patrite, aj my gratulujeme Vam.Uz sa peniazky budu sypat……

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás