DomáceKrajčí vo svojej agónii nás presviedčal o zlepšovaní Covid...

Krajčí vo svojej agónii nás presviedčal o zlepšovaní Covid situácie. Čítajte to zlepšenie podľa Krajčího

-

spot_img

Krajčí vo svojej agónii nás presviedčal o zlepšovaní Covid situácie. Čítajte to zlepšenie podľa Krajčího

Žilina 12. marca (TASR) – Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v Žilinskom kraji stúpla v 10. kalendárnom týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 15,1 percenta, čo predstavuje chorobnosť 460,9 chorého na 100.000 obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline.

Chorobnosť stúpla najmä vo vekovej skupine nad 60 rokov o 37,3 percenta a v okrese Námestovo o 48,2 percenta. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola v skupine do piatich rokov – 1490,4 chorého na 100.000 obyvateľov. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 0,7 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín,“ uviedla Košecká.

Pri chrípke a jej podobných ochoreniach evidoval RÚVZ 44 hlásení, čo predstavuje 15,6 chorého na 100.000 obyvateľov. „V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla chorobnosť o 6,83 percenta. Chorobnosť stúpla najmä vo vekovej skupine od 20 do 59 rokov o 127,27 percenta. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u detí do piatich rokov – 47,8 chorého na 100.000 obyvateľov,“ doplnila Košecká.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) kritizuje manuál Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR týkajúci sa triáže pacientov, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť. Podľa asociácie takýto materiál porušuje práva pacientov, preto ho považuje za „neprijateľný“.

Dokument poukazuje na to, komu má byť poskytnutá intenzívna starostlivosť v kritickej situácii, ktorá prináša obmedzené kapacity v zdravotníckych zariadeniach z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Podľa asociácie je tento materiál v rozpore so zákonom o zdravotnej starostlivosti, s Chartou práv pacientov v SR, ďalej s Európskou chartou práv pacientov a aj s Ústavou SR.

„Z týchto dokumentov jednoznačne vyplýva, že nie je možné obmedziť právo ktoréhokoľvek pacienta na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v potrebnom rozsahu a kvalite odborným usmernením MZ SR,“ hovorí asociácia, podľa ktorej mali namiesto rozsiahlejšej diskusie na pripomienkovanie materiálu len jeden deň.

Upozornila tiež na to, že materiál môže priniesť nedorozumenia a chybné, nielen etické, ale aj právne rozhodnutia. „Odborné usmernenie nechráni pred právnou zodpovednosťou lekára, ktorý na základe skóre rozhodne o tom, ktorého pacienta napojí, respektívne nenapojí na pľúcnu ventiláciu, za súhlasu druhého lekára,“ poznamenala AOPP.

Od MZ SR žiada, aby namiesto prípravy krízových riešení hľadalo spôsoby, ako predísť kolapsu nemocníc. Riešenie, ako zmierniť nápor pacientov na slovenské nemocnice vidí asociácia v posilnení liečby pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 v ambulanciách lekárov prvého kontaktu či v domácom prostredí.

Ako vo štvrtok (11. 3.) uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura, dokument môže byť veľmi kvalitným odporúčaním pre lekárov prvého kontaktu na urgentných príjmoch, na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny alebo v teréne pre tých, ktorí priamo prichádzajú k pacientom, aby sa nerozhodovali len na základe subjektívnych kritérií, ale na základe nejakých objektívnych dát, ktoré majú základ aj v zahraničnej literatúre.

Na základe bodovacieho systému, ktorý zahŕňa dve oblasti – chronické ochorenia a ich závažnosť a krehkosť pacienta, čiže jeho závislosť na iných, sa pacientovi následne poskytne buď intenzívna, konzervatívna alebo paliatívna starostlivosť. Podľa Stachuru nezostane žiaden pacient bez zdravotnej starostlivosti.

Rozhodovanie sa má podľa tvorcov materiálu, medzi ktorými sú napríklad lekár a bioetik Jozef Glasa či právnik Ivan Humeník, diať na základe transparentných a pochopiteľných kritérií.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás