fbpx
ZahraničnéKorunovácia Karola III. sa od matkinej spred 70 rokov...

Korunovácia Karola III. sa od matkinej spred 70 rokov bude líšiť. Koho pozvali sa prísť do Londýna naprachať za peniaze Britov?

-

Korunovácia Karola III. sa od matkinej spred 70 rokov bude líšiť. Koho pozvali sa prísť do Londýna naprachať za peniaze Britov?

Londýn 6. mája (TASR) – Korunovácia britského kráľa Karola III. prebehne v mnohom podľa tisícročných tradícií, avšak bude obsahovať aj niektoré nové prvky – aj v porovnaní s korunováciou Karolovej matky Alžbety II. pred 70 rokmi. TASR prináša prehľad najdôležitejších naplánovaných zmien, ako ich zaznamenali agentúry AP a AFP.

Anglických kráľov korunujú vo Westminsterskom opátstve od roku 1066. Prvým kráľom, ktorého tu korunovali, bol Viliam Dobyvateľ. Nový kráľ Karol III. sa však netají tým, že chce monarchiu zmodernizovať. Očakáva sa, že sa to prejaví aj na jeho korunovácii, ktorá bude kratšia a menej pompézna než korunovácia jeho matky.

Na korunovačnej slávnosti vo Westminsterskom opátstve sa zúčastní v sobotu približne 2000 hostí. Na Alžbetinej korunovácii v roku 1953 ich bolo štyrikrát toľko. Podľa AFP sa tu odráža Karolov úmysel zefektívniť fungovanie kráľovskej rodiny, ktorá by mala po novom mať oficiálne iba sedem členov.

- reklama -

Ceremónia bude aj kratšia – u Alžbety trvala tri hodiny, teraz bude dvojhodinová. Od hostí sa zrejme bude vyžadovať menej slávnostné oblečenie. Korunky na hlavách budú mať pravdepodobne iba členky kráľovskej rodiny, ostatné šľachtičné budú môcť mať klobúky.

Podľa BBC sa tiež očakáva, že Karol bude mať oblečenú vojenskú uniformu namiesto tradičných nohavíc a hodvábnych pančúch.

Alžbetina korunovácia sa ako vôbec prvá vysielala v televízii. V Británii vtedy prilákala k obrazovkám milióny ľudí a neskôr ju vysielali aj v zahraničí. V dobe online streamovania budú môcť Karolovu korunováciu sledovať naživo ľudia po celom svete.

Od korunovácie Alžbety II. sa zmenila náboženská štruktúra obyvateľstva v Británii. Aktívnu úlohu v ceremónii tak dostanú aj predstavitelia budhizmu, hinduizmu, islamu, judaizmu a sikhizmu. Toto odráža aj Karolov prísľub, že bude ochrancom vierovyznaní, a nie ochrancom viery.

Ceremónia bude tiež prvýkrát obsahovať grécke pravoslávne spevy. Stane sa tak na počesť Karolovho otca princa Philipa, ktorý pochádzal z gréckej kráľovskej rodiny. Po prvýkrát bude na korunovácii účinkovať aj gospelová skupina – Ascension Choir.

Sľub vernosti doteraz skladali kráľovi šľachtici. Teraz ho zloží iba jeden, Karolov syn William, a následne canterburský arcibiskup Justin Welby vyzve všetkých prítomných aj tých Britov, ktorí budú obrad sledovať prostredníctvom prenosu, aby sa k sľubu vernosti pripojili.

Olej použitý na pomazanie kráľa bude čisto rastlinný, zatiaľ čo olej na Alžbetinej korunovácii obsahoval ambru, ktorá vzniká v tráviacom trakte vorvaňa tuponosého. Olej použitý na Karolovej korunovácii bude olivový a vôňu mu dodá sezam, jazmín, škorica, neroli, benzoín, jantár či pomarančový kvet.

Sprievod z Buckinghamského paláca do Westminsterského opátstva pôjde výrazne kratšou cestou ako v roku 1953 – bude približne iba dvojkilometrová, kým pri predchádzajúcej korunovácii merala až osem kilometrov.

V sprievode bude pochodovať menej než 4000 vojakov, v roku 1953 ich bolo až 29.000.

Britský kráľ tiež cestou na korunováciu poruší tradíciu a namiesto 260-ročného zlatého koča použije modernejší a pohodlnejší koč, ktorý vyrobili pred 11 rokmi v Austrálii pri príležitosti diamantového jubilea Alžbety II. Tento koč má pruženie, vykurovanie aj klimatizáciu. V starom zlatom koči, ktorý váži štyri tony, sa prevezie len cestou naspäť do Buckinghamského paláca.

Koho pozvali na korunováciu britského kráľa?

Londýn 6. mája (TASR) – Britský kráľ Karol III. bude v sobotu oficiálne korunovaný vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Pozvánky na korunováciu rozoslali viac než 2000 hosťom. Slovensko bude na podujatí zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová s partnerom. TASR vám podľa správ televízií BBC a Sky News prináša prehľad potvrdených aj možných hostí korunovácie.

Členovia kráľovskej rodiny

Nebude chýbať Karolov syn, následník trónu princ William s manželkou Kate a ich tromi deťmi – princmi Georgeom a Louisom a princeznou Charlotte. Po mnohých špekuláciách potvrdil svoju účasť aj Karolov druhý syn princ Harry. Jeho manželka Meghan s deťmi však ostanú v Spojených štátoch.

Okrem toho prídu aj Karolovi súrodenci princezná Anne a Edward, vojvoda z Edinburghu. Očakáva sa aj účasť Andrewa, vojvodu z Yorku, ktorý sa stiahol z verejného života kráľovskej rodiny po škandále okolo sexuálneho zneužívania a kontaktov s americkým finančníkom Jeffreym Epsteinom. Na korunováciu nebola pozvaná jeho bývalá manželka Sarah Fergusonová. Zrejme však prídu ich dve dcéry – princezné Beatrice a Eugenie. Okrem toho by sa mala na ceremónii zúčastniť aj dcéra princeznej Anne Zara Tindallová s manželom.

Spomedzi Kamiliných príbuzných tam bude napríklad jej sestra Annabel Elliotová. Podľa britského denníka The Times sa očakáva aj účasť Kamilinho bývalého manžela Andrewa Parkera Bowlesa a ich spoločného syna Toma Parkera Bowlesa.

Svetoví politici a členovia zahraničných kráľovských rodín

Buckinghamský palác nezverejnil presný zoznam hostí, no uviedol, že na korunovácii bude zastúpených 203 krajín sveta.

Čo sa týka britských politikov, je možné, že okrem súčasného britského premiéra Rishiho Sunaka sa na korunovácii zúčastnia aj bývalí premiéri, ako napríklad Liz Trussová či Tony Blair. Príde aj niekoľko poslancov parlamentu a očakáva sa tiež účasť nového škótskeho premiéra Humzu Yousafa.

Spomedzi svetových lídrov sa na podujatí objaví napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý tak chce preukázať svoje priateľstvo, rešpekt a úctu k Británii. Nemecko bude zastupovať prezident Frank-Walter Steinmeier a Taliansko Sergio Mattarella.

Americkí prezidenti sa na korunováciách v Británii tradične nezúčastňujú, šéfa Bieleho domu Joea Bidena bude zastupovať jeho manželka Jill.

Účasť potvrdil aj poľský prezident Andrzej Duda či austrálsky premiér Anthony Albanese. Spomedzi predstaviteľov Európskej únie by mala prísť predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, šéfka europarlamentu Roberta Metsolová a predseda Európskej rady Charles Michel.

Okrem toho tam budú aj predstavitelia krajín Spoločenstva národov (Commonwealth) a rôzni náboženskí predstavitelia.

Na korunováciu neboli pozvaní predstavitelia Ruska, Bieloruska, Mjanmarska, Afganistanu, Sýrie, Venezuely a Iránu. Severnej Kórei a Nikarague bola poskytnutá možnosť zúčastniť sa na diplomatickej úrovni.

V rozpore s tradíciou boli na korunováciu pozvaní aj členovia zahraničných kráľovských rodín. Príde napríklad monacké knieža Albert II. s manželkou Charlene, španielsky kráľ Filip a kráľovná Letícia, japonský korunný princ Akišino s manželkou Kiko či švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv, ktorého bude sprevádzať jeho dcéra princezná Victoria. Zastúpená bude i belgická a holandská kráľovská rodina.

Celebrity

Špekuluje sa tiež, či budú na korunováciu pozvané aj niektoré celebrity, ktoré sa priatelia s Karolom a Kamilou. Vďaka spojeniu s charitatívnou organizáciou Prince’s Trust, ktorú Karol založil pred vyše 40 rokmi, potvrdili účasť niektoré známe osobnosti. Vo Westminsterskom opátstve tak bude britská moderátorská dvojica Ant & Dec, šéfredaktor britského módneho časopisu Vogue Edward Enninful či americký spevák Lionel Richie, ktorí sú veľvyslancami tejto charitatívnej organizácie.

Žiadna iná známa osobnosť svoju účasť na korunovácii zatiaľ nepotvrdila. Podľa BBC sa však hovorí aj o možnej účasti niekdajšej anglickej futbalovej hviezdy Davida Beckhama s manželkou Victoriou, keďže v minulosti sa zúčastnili napríklad na svadbách princov Williama a Harryho.

Dobrovoľníci, charitatívni pracovníci, príslušníci ozbrojených síl a iní

Okrem 2200 hostí priamo vo Westminsterkom opátstve vybral kráľovský pár ďalších 400 hostí, predstaviteľov rôznych charitatívnych organizácií, ktorí budú môcť sledovať korunováciu z Kostola sv. Margity, ktorý sa nachádza v areáli Westminsterského opátstva.

Na korunováciu bolo okrem toho pozvaných aj 450 držiteľov Medaily Britského impéria udeľovanej za zásluhy v občianskej alebo vojenskej službe. Podľa Sky News boli pozvaní tiež laureáti vlaňajšej Nobelovej ceny.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás