DomáceKolíková hovorí o tom, že je potrebné zachovať rovnováhu,...

Kolíková hovorí o tom, že je potrebné zachovať rovnováhu, ktorá je podľa nej na ústavnom súde

-

spot_img

Kolíková hovorí o tom, že je potrebné zachovať rovnováhu, ktorá je podľa nej na ústavnom súde

KOLÍKOVÁ: Je dôležité na ústavnom súde zachovať rovnováhu

BRATISLAVA 5. apríla (SITA) – Pri voľbe chýbajúceho ústavného sudcu je dôležité zachovať rovnováhu, ktorú sa na Ústavnom súde SR podarilo dosiahnuť. Ako ďalej na dnešnom brífingu uviedla opozičná poslankyňa Mária Kolíková (SaS), ústavný súd totiž zohráva kľúčovú rolu pri ochrane práv každého občana.

„Jednoducho zasahuje aj do procesov, ktoré súvisia s konaním súdov,“ zdôraznila Kolíková. Ako ďalej pripomenula, tí istí politici, napríklad z prostredia súčasnej vládnej koalície, pri niektorých rozhodnutiach ústavný súd blahorečia, inokedy ho kritizujú. „To znamená, že zjavne to robí dobre,“ vyhlásila. Kolíková tiež pripomenula, že ústavný súd rozhoduje v trojčlenných senátoch, prípadne v pléne, keď je na rozhodnutie potrebných sedem sudcov. „To znamená, že je dôležitý každý sudca, ktorý je na ústavnom súde,“ povedala s tým, že z tohto dôvodu bude veľmi dôležité sledovať vypočutie kandidátov na zasadnutí parlamentného ústavnoprávneho výboru. „Je dôležite, aby to nakoniec bola osoba, ktorá bude autonómna,“ dodala poslankyňa.

O uvoľnený post sudcu Ústavného súdu SR sa uchádza päť kandidátov. Antona Dulaka za kandidáta navrhla Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy. Líviu Trellovú zas Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach ako kandidátku navrhla Martinu Jánošíkovú. Koaličný poslanec Roman Michelko navrhol ako kandidátku Michaelu Královú a Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský zase Zuzanu Pitoňákovú.

Kandidátov vypočujú na zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR v utorok 9. a v stredu 10. apríla.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

  1. Samý Kiskoid a Čaputoid. To je dnešný Sústavný úd. Dôveryhodnosť súdnictva dosahuje hodnoty odtučneného kravského mlieka, aj vďaka tejto inštitúcii.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás