fbpx
NázoryJuraj Blanár: SNP je pilier našej štátnosti

Juraj Blanár: SNP je pilier našej štátnosti

-

Juraj Blanár: SNP je pilier našej štátnosti

Strana SMER-SD si každoročne pripomína významnú udalosť v našich dejinách – Slovenské národné povstanie. Tento rok sme vzdali úctu opäť pri pamätníku v Kremničke, ktorý pripomína brutálne vraždenie nevinných civilistov na tomto mieste. Všetko sa to začalo 29. augusta 1944, keď v srdci Slovenska vypuklo SNP. Udalosť, ktorá sa zlatými písmenami zapísala do dejín slovenského národa a zaradilo ho historicky k národom so svedomím a odvahou.

Slovenské národné povstanie, ale aj udalosti, ktoré mu predchádzali ako je Vianočná dohoda, vznik Slovenskej národnej rady, ako aj tvrdý boj partizánov v horách po potlačení povstania, sú udalosti, ktoré si musíme pripomínať. Vianočná dohoda spojila významné osobnosti slovenského verejného a politického života od L. Novomeského, G. Husáka, K. Šmidkeho až po J. Lettricha či I. Horvátha a ďalších. Jednotný odpor proti fašizmu postavil na spoločnú barikádu všetky relevantné politické opozičné strany, katolíkov a evanjelikov, aby sa spoločne aktívne postavili proti fašizmu.SNP a následný Košický vládny program, na ktorom sa podieľal aj významný slovenský ľavicový intelektuál L. Novomeský, ovplyvnilo celé politické smerovanie Slovenska.A to predovšetkým v tom, že po prvý krát vďaka SNP musel byť braný vážne aj slovenský záujem pri budúcom štatoprávnom usporiadaní.

Slováci požadovali rovnoprávne postavenie medzi Čechmi a Slovákmi. Napriek tomu, že sa to podarilo až v roku 1968 prijatím zákona o československej federácií bolo to aj vďaka SNP. Nebyť víťazstva Červenej armády a hrdinského odboja Slovákov, dnes by sme ako národ ani neexistovali. Boj Slovákov v národnom povstaní vedený generálmi J. Golianom a R. Viestom, ako aj politické dôsledky tejto udalosti vytvárajú našu národnú identitu a siahajú až do prítomnosti.

Venujme vo svojom srdci tichú spomienku všetkým, ktorí položili životy v Slovenskom národnom povstaní a majme úctu k všetkým tým, ktorí sú ešte medzi nami.

PODALI SME NÁVRH ZÁKONA NA ZÁCHRANU MÚZEA SNP

S nevoľou a nedôverou sa pozeráme na dehonestujúce pohadzovanie si Múzea SNP medzi Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom obrany SR údajne len kvôli tomu, že nie sú peniaze na jeho financovanie. Ale za tým môže byť aj niečo úplne iné.

V každom prípade je to neúcta k SNP, k našim predkom, ktorí so zbraňou v ruke i osobným zapojením povstali proti fašizmu. A preto strana SMER-SD podala návrh zákona na septembrovú schôdzu parlamentu, aby sa stala z Múzea Slovenského národného povstania samostatná verejno-právna inštitúcia.

Chceme týmto múzeum posilniť a zastabilizovať tak, ako je tomu v prípade Ústavu pamäti národa so samostatným rozpočtom. Sme presvedčení, že v prípade múzea ide tiež o významnú pamäť národa, ktorú musíme neustále udržiavať a odovzdávať z generácie na generáciu. Toto je prvý rok, kedy rezort kultúry nepodporil Múzeum SNP a neprispel na oslavy Slovenského národného povstania ani euro.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás