NázoryJulian Assange: V pondelok by mohol byť v Londýne vydaný alebo...

Julian Assange: V pondelok by mohol byť v Londýne vydaný alebo prepustený

-

spot_img

Julian Assange: V pondelok by mohol byť v Londýne vydaný alebo prepustený

Počas stretnutia so svojimi podporovateľmi v Asociácii zahraničnej tlače v Londýne v stredu StellaMorisová, manželka Juliana Assangea, povedala, že dlhotrvajúci právny proces vydania jej manžela do Spojených štátov sa dostal na križovatku: „V pondelok by Julian mohol byť vydaný alebo prepustený,“ povedala a dodala, že „Julian dúfa,že bude prítomný» v súdnej sieni, aby si vypočuli rozsudok

Bolo to možno prvýkrát, čo juhoafrická právnička a matka ich dvoch maloletých detí verejne vyjadrila konkrétnu možnosť jeho prepustenia, pričom zopakovala tieto slová: „Ak bude žiadosť o vydanie zamietnutá, súd by mohol rozhodnúť o jeho prepustení a ja ho budem nasledovať kamkoľvek pôjde – do Austrálie alebo kdekoľvek inde.“ 

Kristinn Hrafnssonová, šéfredaktorka WikiLeaks, ktorá bola tiež prítomná na stretnutí, uviedla: „ale aby sudcovia cítili, že sú sledovaní, musia cítiť, že oči sveta sa upierajú na nich. Práve z tohto dôvodu milióny aktivistov po celej planéte organizujú zhromaždenia a demonštrácie, tlačové konferencie Free Assange zaúčasti zástupcov Amnesty International, ktorí sa vyjadria k rozhodnutiu sudcov britského Najvyššieho súdu prijať alebo zamietnuť žiadosť Juliana Assangea, aby sa mohli odvolať proti žiadosti USA o jeho vydanie. Ak by sudcovia túto žiadosť zamietli, Assange by už nemal v Spojenom kráľovstve žiadny právnyprostriedok nápravy a úrady by ho mohli okamžite umiestniť do lietadla do USA.Budú odpovedať na otázky dlhoročných neochvejných priaznivcov na svete, aké vyhliadky by sa novinárovi otvorili, keby sudcovia prijali jeho žiadosť o odvolanie.

Počas tlačových konferencií bude prebiehať vysielanie spred Najvyššieho súdu v Londýne, aby si prítomní mohli vypočuť reakcie Stelly Assangeovej pri jej odchode zo súdu.V Londýne bude priame zvukové spojenie s autorkou knihy o Assangeovi Sarou Chessovou, ktorá v priebehu rokov sledovala všetky fázy Julianovho súdneho procesu.

Napríklad v Taliansku sa uskutoční výstava sochárskeho diela „Anything to Say“ od sochára Dormina. Bronzová inštalácia pozostáva z troch stoličiek, na ktorých sú tri postavy:Julian Assange, Edward Snowden a Chelsea Manning, ktorí povedali pravdu tvárou v tvár moci, zatiaľ čo štvrtá stolička zostáva prázdna. Je to pozvánka pre verejnosť, aby sa postavila za pravdu ako títo traja moderní hrdinovia.

ChelseaManningová je statočná americká vojačka, ktorá sa odvážila odsúdiť vojnové zločiny, spáchané americkými okupačnými vojskami v Iraku. Edward Snowden je odvážny počítačový technik Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktorý odhalil nelegálne masové sledovanie vlády. Julian Assange je odvážny novinár a počítačový vedec, ktorý vďaka svojej webovej stránke WikiLeaks oznámil svetu dokumentárne dôkazy o zločinoch, ktoré odhalila Manningová. Assange bol tiež nápomocný Snowdenovi uniknúť pred fyzickým lovom NSA, najväčšiemu v histórii, ktorému po zložitých peripetiach udelilo azyl Rusko.

Autor diela Dormino nazýva svoju prácu „Pamätníkom odvahy“ a drsné povrchy sôch plasticky evokujú obrovský vnútorný boj, ktorému museli traja protagonisti čeliť vo svojom živote – urobiť správnu vec, nech to stojí čokoľvek. Keď prejdeme rukou po povrchoch, zdá sa, že odvaha sa stáva niečím konkrétnym, povedal umelec. Je to sochárske dielo, ktorého sa možno dotknúť a cítiť jeho podstatu.

V pondelok 20. mája budú milióny ľudí na celom svete sledovať alebo budú priamymi účastníkmi vyhlásenia verdiktu, ktorý sa bude týkať slobody nás všetkých.

Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás